Championships of Clubs




Championship of "Soviet Army", 1924 Shmidt
Championship of "Soviet Army", 1925 in LeningradBaranov
Championship of "Sovtorgsluzhashchie", 1926 Romanovsky,Alatortsev
Championship of "Soviet Army", 1927 in MoscowIordansky
Championship of "Rabpros", 1927 Grigoriev,Makogonov
Championship of "Zheleznodorozhnik", 1927 Shumilin,Stzhelbitsky
Championship of "Tekstilshchik", 1927 Frenkel
Championship of "Metallist", 1927 Botvinnik
Championship of "Khimik"(Leningrad), 1927 Kubbel
Championship of "Rabpros"(Moscow), 1927 Grigoriev
Championship of "Sovtorgsluzhashchie"(Moscow), 1927 Zubarev
Championship of "Metallist"(Moscow), 1927 Panchenko

Championship of "Sovtorgsluzhashchie"(Leningrad), 1928 Romanovsky
Championship of "Rabpros"(Leningrad), 1928 Rabinovich I.
Championship of "Metallist", 1928 Mudrov
Championship of "Pechatnik", 1928 Grigoriev
Championship of "Pishchevik", 1928 Miasoedov,Rabyshko,Ragozin
Championship of "Gorniak", 1928 Egorov
Championship of "Khimik", 1928 Rozenkrantz
Championship of "Rabpros"(Moscow), 1928 David,Syrnev
Championship of "Pechatnik"(Moscow), 1928 Grigoriev,Slonim
Championship of "Sovtorgsluzhashchie"(Moscow), 1928 Riumin,Rossolimo
Championship of "Khimik"(Leningrad), 1928 Kubbel L.,Shchipunov
Championship of "Sovtorgsluzhashchie" in Leningrad, 1928 Ostrovsky,Alatortsev
Championship of "Zhelznodorozhnik"(Leningrad), 1928 Rokhlin

Championship of "Soviet Army", 1929 Shamayev
Championship of "Rabpros", 1929 in LeningradBotvinnik,Ragozin
Championship of "Zheleznodorozhnik", 1929 Duz-Hotimirsky
Championship of "Transport", 1929 Petrov
Championship of "Tekstilshchik", 1929 Duz-Hotimirsky
Championship of "Pechatnik", 1929(Moscow) Grigoriev,Iglitsky,Slonim
Championship of "Pishchevik", 1929 in LeningradRagozin
Championship of "Pechatnik", 1929(Leningrad) Salmin,Vainstein

Championship of "Pishchevik", 1930 Romanovsky,Ragozin
Championship of "Rabpros", 1930 Shebarshin
Championship of "Pishchevik"(RSFSR), 1930 Miasoedov
Championship of "Rabpros"(Leningrad), 1930 Chekhover,Tolush

Championship of "Soviet Army", 1931 Razgildeev
Championship of "Rabpros", 1931 Batuev
Championship of "Sovtorgsluzhashchie", 1931 in MoscowBestuzhev

Championship of "Hlopchatobumazhnik", 1932 Perfiliev
Championship of "Rabpros", 1932 Kagan

Championship of "Iskusstvo", 1933 Chistiakov
Championship of "Rabpros", 1933 Batuev,Iljin-Genevsky,Kogan
Championship of "Soviet Army", 1933 Vasiliev,Smorodsky
Championship of "Pishchevik", 1933 Nenarokov,Rovner

Championship of "Rabpros" in Leningrad, 1934 Batuev,Romanovsky
Championship of "Financial-banking workers", 1934 in Moscow Tolush
Championship of "Neftianik", 1934 in Baku Makogonov M.
Championship of "Metro workers", 1934 in Moscow Yudovich

Championship of "Pechatnik", 1935 in MoscowPanov
Championship of "MTS", 1935 Rudakovsky
Championship of "Metallurg Vostoka", 1935 Krushinsky

Championship of "MTS", 1936 Yudovich
Championship of "Spartak", 1936 Zhivtsov
Championship of "KIM", 1936 in Kharkov Kogan,Minukhin,Pirtskhalava

Championship of "Metallist" , 1937 Sozin,Tolush
Championship of "Nauka" , 1937 in Kharkov Bondarevsky
Championship of "Udarnik" , 1937 in SaratovBastrikov
Championship of "Financial-banking workers" in Moscow, 1937 Romanovsky,Tolush
Championship of "Pechatnik" in Kharkov, 1937 Gaiduk
Championship of "Spartak" in Leningrad, 1937 Miasoedov
Championship of "Iskusstvo" , 1937 Ravinsky,Raush
Championship of "Molnia" , 1937 in Odessa Shtyren,Zukhovitsky
Championship of "Oktiabr" ,1937 in Moscow Chekhover
Championship of "Avangard" ,1937 in Leningrad Lilienthal,Shneideman
Championship of "Bolshevik" ,1937 in Moscow Kajev,Mazel
Championship of "Torpedo" ,1937 in Yaroslavl Shneider

Championship of "Iskusstvo" , 1938 Chistiakov
Championship of "Bolshevik", 1938 Shchuchinsky
Championship of "Pishchevik", 1938 in Voronezh Khodzhaev Z.
Championship of "Zenit", 1938 in IzhevskKirillov
Championship of "Uchitel", 1938 in SaratovUfimtsev,Simagin
Championship of "Vodnik", 1938 in Astrakhan Bautin
Championship of "KIM", 1938 in Sukhumi Goldenov
Championship of "Medik", 1938 Golovko
Championship of "Start", 1938 in Kalinin Ljublinsky
Championship of "GEE", 1938 in Odessa Silich
Championship of "Molnia", 1938 in Odessa Zverev
Championship of "Energia", 1938 in Leningrad Kots
Championship of "Stal", 1938 in Dnepropetrovsk Ternavsky

Championship of "Medik" ,1939 in Maikop Panov
Championship of "Spartak", 1939 Zubarev
Championship of "Avangard", 1939 Shneideman
Championship of "Burevestnik", 1939 in Rostov-on-Don Ljublinsky
Championship of "KIM", 1939 in Moscow Goldenov
Championship of "Kolos", 1939 Rudakovsky
Championship of "Mettallurg Vostoka", 1939 in Sverdlovsk Dokshitsky
Championship of "Neftianik", 1939 Gagelgantz
Championship of "Oktiabr", 1939 in Kiev Goldberg
Championship of "Osnova", 1939 in Ivanovo Belavenets
Championship of "Rot-Front", 1939 in Voronezh Shamayev,Shumiin
Championship of "Stal", 1939 in Dnepropetrovsk Boleslavsky
Championship of "Stroitel", 1939 in Evpatoria Ragozin
Championship of "Sud i prokuratura", 1939 in Moscow Blumenfeld
Championship of "Temp", 1939 in Kursk Fridstein
Championship of "Torpedo", 1939 Piskov
Championship of "Uchitel", 1939 in Saratov Tarasov,Nezhmetdinov
Championship of "Urozhai", 1939 in Rostov-on-Don Geier
Championship of "Zenit", 1939 in Leningrad Rudnev

Championship of "Zenit", 1940 Averbakh
Championship of "Krasnaya Roza", 1940 in MoscowAltgauzen
Championship of "Nauka", 1940 in MinskBelavenets
Championship of "Pishchevik", 1940 in MoscowKhodzhaev Z.
Championship of "Pravda", 1940 in KharkovRabinovich P.
Championship of "Torpedo", 1940 in MoscowDubinin,Smyslov
Championship of "Energia", 1940 in MoscowLilienthal,Kots
Championship of "Molnia", 1940 in LeningradStanishnev

Championship of "Bolshevik" in Kiev, 1944 Sokolsky,Flohr,Boleslavsky,Tolush,Bronstein,Makogonov
Championship of "Nauka" , 1945 Bannik,Panov,Solntsev
Championship of "Spartak" , 1945 Simagin,Furman
Championship of "Zenit" , 1945 Averbakh,Zagorjansky
Championship of "Medik" in Evpatoria, 1946 Ravinsky
Championship of "Bolshevik" in Kharkov, 1947 Boleslavsky,Sokolsky
Championship of "Dinamo" in Kiev, 1947 Panov
Championship of "Nauka" , 1947 Rovner,Alatortsev,Shamkovich
Championship of "Spartak" , 1947 Simagin,Furman,Nezhmetdinov,Petrosian
Championship of "Trud" in Alupka, 1947 Fridstein
Championship of "Krylia Sovetov", 1947 Bastrikov
Championship of "Lokomotiv" in Leningrad, 1947 Aronin

Championship of "Dinamo" in Moscow, 1948 Vasiliev
Championship of "Trud" , 1948 Batuev
Championship of "Zenit" , 1948 Averbakh,Abramov
Championship of "Medik" , 1948 Ushakov
Championship of "Spartak" , 1948 Tarasov,Ufimtsev,Kholmov,Nezhmetdinov

Championship of "Bolshevik" in Odessa, 1949 Boleslavsky,Flohr,Makogonov
Championship of "Energia" in Leningrad, 1949 Botvinnik Y.
Championship of "Medik" , 1949 Ravinsky
Championship of "Shakhter" , 1949 Miliaev
Championship of "Spartak" , 1949 Tarasov,Ufimtsev,Kholmov,Nezhmetdinov
Championship of "Trud" , 1949 Suetin
Championship of "Urozhai" , 1949 Vatnikov
Championship of "Vodnik" , 1949 Korchmar
Championship of "Burevestnik" in Leningrad, 1949 Koval
Championship of "Dinamo" , 1950 Vasiliev
Championship of "Spartak" in Dzintari, 1950 Lipnitsky,Tarasov,Furman,Kholmov
Championship of "Soviet Army" , 1950 Golovko
Championship of "Avangard", 1950 Lutikov
Championship of "Iskra" , 1951 Moiseev,Sokolsky,Makogonov V.
Championship of "Nauka" in Odessa, 1951 Geller,Alatortsev,Korchnoi
Championship of "Spartak" , 1951 Kholmov
Championship of "Soviet Army" in Moscow, 1951 Zagorovsky
Championship of "Iskra" , 1952 Aratovsky
Championship of "Lokomotiv" , 1952 Aronin
Championship of "Nauka" , 1952 Byvshev
Championship of "Trud" , 1952 Fridstein
Championship of "Soviet Army" , 1952 Shaposhnikov
Championship of "Dinamo" , 1952 Livshin,Konstantinopolsky
Championship of "Medik" , 1952 Ravinsky,Levenfish
Championship of "Daugava" in Riga, 1952 Gipslis
Championship of "Nauka" , 1953 Korchnoi
Championship of "Lokomotiv" , 1953 Borisenko
Championship of "Spartak" , 1953 Kholmov,Nezhmetdinov,Furman
Championship of "Dinamo" , 1954 Vvedensky,Konstantinopolsky
Championship of "Iskra" in Riga, 1954 Baranov,Moiseev
Championship of "Krylia Sovetov" , 1954 Aronson,Vasiukov
Championship of "Medik" , 1954 Chistiakov
Championship of "Trud" in Kavgolovo, 1954 Khavin
Championship of "Soviet Army" , 1954 Lutikov,Novopashin
Championship of "Zenit" in Leningrad, 1954 Terpugov

Championship of "Energia" in Zaporozhie, 1955 Vatnikov
Championship of "Spartak" , 1955 in KievSaigin,Zilber,Kholmov,Gufeld
Championship of "Soviet Army" , 1955 Lutikov,Stein

Championship of "Burevestnik" in Poltava, 1956 Korchnoi,Kotkov
Championship of "Soviet Army" , 1956 Stein,Chaplinsky
Championship of "Shakhter" , 1956 Solovjov,Skotorenko
Championship of "Spartak" , 1956 Suetin

Championship of "Avangard" in Leningrad, 1957 Ilivitzky
Championship of "Daugava" in Riga, 1957 Kliavinsh
Championship of "Spartak" , 1957 Suetin
Championship of "Burevestnik" in Moscow, 1957 Ragozin,Flohr
Championship of "Shakhter" , 1957 Goncharov
Championship of "Avangard" in Kiev, 1958 Zurakhov,Gufeld,Savon
Championship of "Burevestnik" in Piatigorsk, 1958 Cherepkov,Mukhin
Championship of "Avangard" in Kiev, 1959 Shianovsky,Stein

Championship of "Avangard" , 1960 Stein,Gufeld
Championship of "Burevestnik" in Odessa, 1960 Stoliar,Shamkovich
Championship of "Dinamo" in Volgograd, 1960 Shipilov
Championship of "Lokomotiv" in Moscow, 1960 Aronin,Zaitsev I.,Murrey
Championship of "Moldova" , 1960 Mosionzhik
Championship of "Spartak" in Vladimir, 1960 Suetin,Furman,Ljavdansky,Simagin,Kholmov
Championship of "Trud" in Kislovodsk, 1960 Spassky,Averbakh,Tolush
Championship of "Soviet Army" in Riga, 1960 Gufeld
Championship of "Daugava" in Riga, 1960 Skuya H.

Championship of "Burevestnik" in Sochi, 1961 Byvshev,Liberzon
Championship of "Daugava" in Riga, 1961 Abrosimov
Championship of "Dinamo" in Vilnius, 1961 Bronstein
Championship of "Lokomotiv" , 1961 Yakhin,Zaitsev I.
Championship of "Moldova" , 1961 Mosionzhik,Shofman
Championship of "Spartak" in Sochi, 1961 Bannik,Lutikov,Suetin,Furman,Lilienthal,Simagin,Mikenas
Championship of "Vodnik" in Leningrad, 1961 Khavsky,Vinter
Championship of "Soviet Army" in Sevastopol, 1961 Gufeld,Zhidkov,Bykov
Championship of "Avangard" , 1962 Sakharov
Championship of "Burevestnik" in Yalta, 1962 Polugaevsky,Liberzon,Savon,Taimanov,Alatortsev
Championship of "Daugava" in Riga, 1962 Zilber
Championship of "Dinamo", 1962 Bobolovich,Krutikhin
Championship of "Lokomotiv" , 1962 Aronin
Championship of "Spartak" in Minsk, 1962 Bannik,Zaitsev A.,Suetin,Kholmov,Gurgenidze
Championship of "Trud" in Essentuki/Kislovodsk, 1962 Korelov,Vasiukov,Krogius,Kotov,Tolush
Championship of "Vodnik" , 1962 Vinter
Championship of "Soviet Army" in Odessa, 1962 Zhilin
Championship of "Avangard" , 1963 Levin N.,Kuzmin
Championship of "Lokomotiv" , 1963 Yudovich M.(s),Yakhin
Championship of "Moldova" , 1963 Shofman
Championship of "Spartak" in Leningrad, 1963 Zaitsev A.,Sergievsky
Championship of "Soviet Army" in Kishinev, 1963 Makogonov,Gusev
Championship of "Dinamo" in Riga,1963 Fedoseev,Shipilov
Championship of "Avangard" in Kiev, 1964 Sakharov
Championship of "Burevestnik" in Sevastopol, 1964 Liberzon,Cseshkovsky,Sosonko
Championship of "Daugava"(open) in Riga, 1964 Korelov,Gutman
Championship of "Dinamo" in Odessa, 1964 Pasman
Championship of "Lokomotiv" , 1964 Borisenko,Yakhin,Zaitsev I.,Murrey
Championship of "Soviet Army" in Riga, 1964 Savon
Championship of "Avangard" , 1965 Tokarev,Gufeld
Championship of "Burevestnik" ,1965 in SukhumiTaimanov,Polugaevsky,Sosonko,Alburt,Bagirov,Gulko
Championship of "Dinamo" , 1965 Bojarinow,Bronstein
Championship of "Lokomotiv" , 1965 Bykov,Shliakhtin
Championship of "Spartak" in Kiev, 1965 Suetin,Simagin
Championship of "Trud" , 1965 Osnos
Championship of "Soviet Army" in Odessa, 1965 Savon,Gufeld,Tseitlin Mark
Championship of "Daugava" in Riga, 1965 Klovans

Championship of "Soviet Army" in Vilnius, 1966 Zheliandinov,Liberzon
Championship of "Dinamo" in Moscow, 1966 Ljublinsky
Championship of "Daugava" in Riga, 1966 Gipslis,Klovans
Championship of "Burevestnik", 1966 in YaltaCseshkovsky,Alburt,Rashkovsky

Championship of "Soviet Army" in Chernowitz, 1967 Zheliandinov,Liberzon,Tseitlin Mark
Championship of "Dinamo" in Sochi, 1967 Zhuravliov V.,Buslaev,Dzindzichashvili
Championship of "Spartak" in Kislovodsk, 1967 Suetin,Lilienthal,Makarichev
Championship of "Trud" in Tuapse, 1967 Osnos
Championship of "Daugava" in Riga, 1967 Voitkevich
Championship of "Lokomotiv" in Odessa, 1968 Borisenko,Murrey
Championship of "Soviet Army" in Volgograd, 1968 Lein,Alburt
Championship of "Burevestnik" in Svetlogorsk, 1968 Miklyaev,Sherbakov,Vaisser,Cseshkovsky
Championship of "Dinamo" in Tallinn, 1968 Belinkov,Ubilava
Championship of "Avangard" , 1968 Kuzmin
Championship of "Daugava" in Riga, 1968 Zhdanov,Mileika
Championship of "Moldova" , 1968 Mosionzhik,Nevednichy
Championship of "Zenit" , 1968 Bukhman
Championship of "Vodnik" , 1968 Chernikov
Championship of "Avangard" , 1969 Kogan B.,Beliavsky,Romanishin
Championship of "Burevestnik" in Baku, 1969 Sveshnikov,Bagirov
Championship of "Spartak" in Sochi, 1969 Katalymov,Petrosian A.,Vaganian,Lilienthal
Championship of "Trud" in Adler, 1969 Vladimirov B.,Chaplinsky
Championship of "Daugava" in Riga, 1969 Yalunin
Championship of "Dinamo" in Moscow, 1969 Zhuravliov,Bronstein,Ubilava,Gofshtein,Murrey,Sher
Championship of "Lokomotiv" , 1969 Miasnikov
Championship of "Soviet Army" in Riga, 1969 Klovans,Ivanov I.,Tseitlin Mark
Championship of "Moldova" , 1969 Nevednichy
Championship of "Vodnik" , 1969 Chernikov
Championship of "Urozhaj" in Leningrad, 1969 Bogdanas
Championship of "Soviet Army" in Sevastopol, 1970 Vaganian,Cseshkovsky,Liberzon
Championship of "Dinamo" in Liepaya, 1970 Gurgenidze,Dzindzichashvili
Championship of "Daugava" , 1970 Mileika
Championship of "Moldova" , 1970 Popov N.
Championship of "Spartak" , 1970 Zhidkov,Kapengut,Sosonko
Championship of "Avangard" , 1970 Nikolaevsky,Romanishin
Championship of "Lokomotiv" , 1970 Borisenko,Yudovich(s)
Championship of "Urozhaj" , 1970 Petriaev
Championship of "Dinamo" in Tbilisi, 1971 Gurgenidze,Dzindzichashvili,Ubilava,Gofshtein
Championship of "Burevestnik" in Alma-Ata, 1971 Ruderfer,Gulko,Vaisser,Lerner,Alburt
Championship of "Trud" in Moscow, 1971 Osnos,Ivanov I.
Championship of "Spartak" in Kiev , 1971 Katalymov,Rashkovsky,Petrosian A.
Championship of "Daugava" , 1971 Levchenkov
Championship of "Zenit" , 1971 Ignatiev,Murrey
Championship of "Soviet Army" in Odessa, 1971 Klovans,Cseshkovsky,Tseitlin Mark,Gutman
Championship of "Avangard" , 1971 Peresypkin,Sakharov
Championship of "Vodnik" , 1971 Reshko
Championship of "Moldova" , 1971 Popov,Shusterman,Klovsky
Championship of "Urozhaj" in Volgorad, 1971 Petukhov

Championship of "Daugava" , 1972 Peterson
Championship of "Soviet Army" in Batoumi, 1972 Zhuravliov,Furman,Tseitlin Mark
Championship of "Dinamo" in Khmelnitsky, 1972 Kupreichik,Zaichik,Gofshtein
Championship of "Burevestnik" in Odessa, 1972 Gulko,Sveshnikov
Championship of "Spartak" in Lvov , 1972 Buturin,Petrosian A.
Championship of "Lokomotiv" , 1972 Glatman,Zaitsev I.
Championship of "Avangard" , 1972 Shianovsky,Bilynsky,Kosenkov
Championship of "Trud" in Dubna, 1973 Cseshkovsky
Championship of "Soviet Army" in Kaliningrad, 1973 Klovans,Kuindzi,Lerner,Tseitlin Mark
Championship of "Lokomotiv" , 1973 in VilniusZaltsman
Championship of "Avangard" , 1973 Mikhalchishin,Romanishin
Championship of "Spartak" in Sochi , 1973 Rashkovsky
Championship of "Vodnik" , 1973 Khavsky,Genin
Championship of "Dinamo" in Sukhumi, 1973 Kupreichik,Zaichik,Gofshtein
Championship of "Burevestnik" in Rostov-on-Don, 1973 Dorfman,Palatnik,Georgadze,Gulko,Tseitlin Mikh.
Championship of "Urozhay" in Volgograd, 1973 Terentiev,Kholmov
Championship of "Daugava" , 1973 Gutman

Championship of "Moldova" , 1974 Shofman,Itkis,Chebanenko
Championship of "Burevestnik" in Svetlogorsk, 1974 Dementiev,Dorfman,Panchenko,Loginov,Ivanov I.
Championship of "Dinamo" in Sochi, 1974 Nevednichy,Zaid
Championship of "Zenit" , 1974 Averbakh
Championship of "Soviet Army" in Vilnius, 1974 Podgaets,Timoshchenko,Klovans
Championship of "Avangard" in Kiev, 1974 Simkin
Championship of "Trud" in Sochi, 1974 Zilberstein,Lobanov,Cseshkovsky
Championship of "Daugava" , 1974 Lutskan
Championship of "Spartak" in Donetsk,1974 Bangiev
Championship of "Lokomotiv" , 1975 Nikolaevsky
Championship of "Soviet Army" in Odessa, 1975 Dorfman,Cseshkovsky,Timoshchenko
Championship of "Burevestnik" in Simferopol, 1975 Makarichev,Bagirov,Tseitlin Mikh.,Eingorn,Georgadze,Panchenko
Championship of "Spartak" in Gelenjik, 1975 Kapengut,Ivanov I.,Lputian
Championship of "Dinamo" in Alma-Ata, 1975 Anikaev,Ubilava
Championship of "Trud" in Briansk, 1975 Petrushin,Zilberstein,Dolmatov,Malaniuk
Championship of "Zenit" , 1975 Gorshkov
Championship of "Daugava" , 1975 Gutman,Levchenkov
Championship of "Spartak" in Yalta, 1976 Zhidkov,Gofshtein,Petrosian A.
Championship of "Daugava" in Ventspils, 1976 Tseitlin Mark,Ivanov I.
Championship of "Soviet Army" in Tallinn, 1976 Dorfman
Championship of "Dinamo" in Liepaya, 1976 Kupreichik
Championship of "Burevestnik" in Novosibirsk, 1976 Vaisser,Shashin,Riabchenok,Dolmatov,Yusupov,Ivanov A.
Championship of "Urozhaj" in Rostov-on-Don, 1976 Obukhovsky
Championship of "Zenit" , 1976 Gorelov,Zhelnin,Lukin,Kogan,Filipenko
Championship of "Daugava" , 1977 Gutman
Championship of "Spartak" in Frunze, 1977 Zhidkov,Kapengut,Sher,Yurtaev,Gofshtein,Petrosian A.
Championship of "Soviet Army" in Lvov, 1977 Yuferov,Timoshchenko,Beliavsky,Tseitlin Mark
Championship of "Burevestnik" in Odessa, 1977 Ivanov A.,Palatnik,Vaiser,Lerner,Eingorn,Vladimirov,Agzamov
Championship of "Zenit" , 1977 Lukin,Kogan B.
Championship of "Urozhai" , 1977 Guseinov,Pigusov
Championship of "Avangard" , 1977 Kalinsky
Championship of "Daugava" , 1978 Neibult
Championship of "Soviet Army" in Vyborg, 1978 Chechelian
Championship of "Avangard" , 1978 Taborov,Foigel
Championship of "Kalev" , 1978 Veingold
Championship of "Dinamo" in Mogilev, 1978 Ubilava,Kupreichik
Championship of "Trud" in Astrakhan, 1978 Osnos,Shabanov
Championship of "Burevestnik" in Baku, 1978 Magerramov,Agzamov,Psakhis,Chekhov,Chernin,Loginov
Championship of "Spartak" in Alushta, 1978 Zhidkov,Petrosian A.
Championship of "Burevestnik" in Leningrad, 1979 Ivanov A.,Chernin,Malaniuk,Eingorn,Pigusov,Psakhis,Vladimirov,Loginov
Championship of "Zhalgiris"(open) in Vilnius, 1979 Palatnik,Gutman,Mikenas
Championship of "Daugava" , 1979 Kirilov
Championship of "Soviet Army" in Tashkent, 1979 Timoshchenko,Lputian,Gaprindashvili,Kengis
Championship of "Dinamo" in Liepaya, 1979 Ubilava,Gofshtein,Azmaiparashvili
Championship of "Spartak" in Sochi, 1979 Maryasin,Rashkovsky
Championship of "Trud" in Yaroslavl, 1979 Arseniev,Godes
Championship of "Vodnik" in Kiev, 1979 Nebylitsin
Championship of "Zenit" in Leningrad, 1979 Anikaev,Dvoirys,Ruderfer,Filipenko,Yermolinsky,Arkhipov
Championship of "Urozhai" in Ordzhonikidze, 1979 Mukhamedzianov

Championship of "Burevestnik" , 1980 Andrianov
Championship of "Dinamo", 1980 Azmaiparashvili,Gofshtein
Championship of "Daugava"(open) , 1980 Zlotnik,Bykhovsky Av.
Championship of "Lokomotiv" , 1980 Kaidanov,Belov,Alterman,Tseitlin Mikh.
Championship of "Zenit" , 1980 Polovodin,Dvoirys,Arkhipov
Championship of "Vodnik" , 1980 Shultz
Championship of "Spartak" in Kiev, 1980 Yanvarev,Novikov,Kantsler
Championship of "Trud" in Orenburg, 1980 Karpeshov,Zakharov,Baikov,Shabanov
Championship of "Soviet Army" , 1980 in Alma-AtaMalaniuk,Vladimirov,Yudasin,Sher,Epishin,Moskalenko
Championship of "Urozhay" , 1980 in VolgogradChernikov,Kholmov
Championship of "Avangard" , 1980 in BerdianskKliukin

Championship of "Daugava" , 1981 Levchenkov,Wojtkiewicz
Championship of "Soviet Army" in Odessa, 1981 Malaniuk,Sher,Yermolinsky,Machulsky,Yurtaev,Vaisser
Championship of "Dinamo" in Kostroma, 1981 Kuzmin A.,Gufeld
Championship of "Zenit" in Moscow, 1981 Gorelov,Khasin Al.,Arkhipov
Championship of "Trud" in Novorossijsk, 1981 Yudasin
Championship of "Lokomotiv" in Kuibyshev, 1981 Lysenko,Efimov,Tseitlin Mikh.
Championship of "Urozhay", 1981 Chernikov,Kholmov
Championship of "Spartak" in Samtredia, 1981 Kantsler,Semeniuk,Giorgadze G.
Championship of "Kolos"(open) in Skadovsk, 1981 Novopashin
Championship of "Burevestnik" in Dnepropetrovsk, 1981 Pigusov,Aseev,Kovalev

Championship of "Dinamo" in Leningrad, 1982 Azmaiparashvili,Gofshtein
Championship of "Soviet Army" in Tallinn, 1982 Malaniuk,Vyzmanavin,Goldin,Epishin,Lanka,Loginov
Championship of "Lokomotiv" , 1982 Arkhipov,Kaidanov,Tseitlin Mikh.
Championship of "Zenit" in Kharkov, 1982 Dvoirys,Vorotnikov,Shnaider
Championship of "Trud" in Krasnodar, 1982 Umansky
Championship of "Lokomotiv" , 1983 Kaidanov
Championship of "Soviet Army" , 1983 Kharitonov,Loginov,Yurtaev,Vyzmanavin,Yermolinsky,Goldin,Tseitlin Mark
Championship of "Trud" in Chirchik, 1983 Petrushin,Kveinys,Rozentalis
Championship of "Zenit", 1983 in MoscowPolovodin,Ionov,Dvoirys
Championship of "Dinamo" in Minsk, 1983 Tavadian,Zagrebelny,Petrosian A.,Gofstein
Championship of "Spartak" in Kaliningrad, 1983 Bykhovsky Av.,Novikov,Kantsler,Smirin
Championship of "Burevestnik" in Kiev, 1983 Korzubov,Eingorn,Glek,Aseev,Pigusov,Chernin,Moskalenko,Shneider,Kovalev,Huzman,Smagin,Ivanov A.,Neverov
Championship of "Soviet Army" in Lvov, 1984 Malaniuk,Lanka,Sturua,Anastasian,Kovalev,Loginov,Goldin
Championship of "Lokomotiv" , 1984 Kaidanov,Tseitlin Mikh.
Championship of "Zenit" , 1984 Andrianov
Championship of "Spartak" in Sukhumi, 1984 Cherepkov,Nikolaev
Championship of "Trud" in Berdiansk, 1985 Yudasin,Malisauskas,Antoshin
Championship of "Soviet Army" in Omsk, 1985 Klovans,Novikov,Epishin,Loginov,Vyzmanavin,Malaniuk,Dokhoian,Sturua,Tseitlin Mark,Goldin,Nenashev,Huzman,Lanka
Championship of "Dinamo" in Leningrad, 1985 Gofshtein,Basin,Azmaiparashvili,Zagrebelny,Minasian
Championship of "Zenit" in Moscow, 1985 Dvoirys,Aseev
Championship of "Burevestnik" in Kemerovo, 1985 Pigusov,Giorgadze G.,Sorokin,Glek,Krasenkov,Efimov
Championship of "Soviet Army" in Kaliningrad, 1986 Dautov,Krasenkov,Oll,Goldin,Nenashev,Shabalov,Yermolinsky,Gleizerov,Loginov,Lanka
Championship of "Zenit" in Kharkov, 1986 Dvoirys,Glek,Savon
Championship of "Soviet Army" in Tashkent, 1987 Vyzmanavin,Krasenkov,Glek,Ivanchuk,Yurtaev,Pigusov,Goldin,Khalifman,Huzman,Timoshchenko,Nenashev,Dautov,Chekhov,Shabalov
Championship of "Dinamo" in Kishinev, 1987 Shneider,Zagrebelny,Gofstein,Aleksandrov
Championship of "Soviet Army" in Frunze, 1988 Vladimirov,Yurtaev,Ivanchuk,Yermolinsky,Aseev,Chekhov,Timoshchenko,Dreev,Glek,Dautov,Nenashev,Serper
Championship of "Dinamo" in Tallinn, 1988 Zagrebelny,Zaid,Novikov
Championship of "Daugava" in Riga, 1988 Vitolinsh
Championship of "Soviet Army" in Novosibirsk, 1989 Lagunov,Baburin,Serper,Nenashev
Championship of "Daugava" in Riga, 1989 Shabalov,Kengis,Vitolinsh
Championship of "Soviet Army" in Khabarovsk, 1990 Nenashev,Kharlov,Chuchelov
Championship of "Daugava" in Riga, 1990 Kengis,Vitolinsh
Championship of "Soviet Army", 1991 Nenashev,Savchenko
Championship of "Russian Army" in Zhavoronki, 1993 Totsky,Kharitonov

Main page


Hosted by uCoz