Championships of Republics




















Moscow, 1919 Alekhin
Leningrad, 1920 Rabinovich I.,Levenfish
Moscow, 1920 Tsukerman
Moscow, 1921 Grigoriev
Leningrad, 1922 Levenfish
Moscow(winter), 1922 Grigoriev
Moscow(spring), 1922 Nenarokov

Belarus, 1924 Rozental
Leningrad, 1924 Levenfish
Moscow, 1924 Grigoriev
Ukraine, 1924 in KievWilner

Belarus, 1925 Rozental
Leningrad, 1925 Levenfish,Rabinovich I.,Iljin-Genevsky,Romanovsky
Moscow, 1925 Sergeev
Ukraine, 1925 in KharkovWilner

Belarus, 1926 Vygodchikov
Moscow, 1926 Rabinovich A.
Leningrad, 1926 Iljin-Genevsky,Botvinnik
Ukraine, 1926 in Odessa Verlinsky,Marsky

Azerbaijan, 1927 Gurvich
Moscow, 1927 Zubarev
Turkmenistan, 1927 Shcherbakov
Ukraine, 1927 Seleznev

Leningrad, 1928 Rabinovich I.,Levenfish
Moscow, 1928 Verlinsky
Georgia, 1928 Goglidze,Sorokin
Belarus, 1928 Vygodchikov,Model,Silich
Russia, 1928 Izmailov
Turkmenistan, 1928 in AshkhabadFreiman,Poliakov
Ukraine, 1928 in OdessaWilner,Kirillov

Leningrad, 1929 Iljin-Genevsky,Alatortsev
Moscow, 1929 Panov

Turkmenistan, 1930 Semenov
Moscow, 1930 Zubarev
Uzbekistan, 1930 Khodzhaev

Leningrad, 1931 Botvinnik,Alatortsev,Levenfish,Ragozin
Turkmenistan, 1931 Yakushev
Moscow, 1931 Riumin
Ukraine, 1931 Zamikhovsky,Konstantinopolsky
Uzbekistan, 1931 Duz-Hotimirsky

Belarus, 1932 Rumin
Tadzhikistan, 1932 in StalinabadRodionov
Leningrad, 1932 Botvinnik,Alatortsev,Ragozin
Turkmenistan, 1932 Lebedev
Moscow, 1932 Belavenets,Lebedev,Orlov
Uzbekistan, 1932 Freiman
Belarus, 1933 Manevich
Kazakhstan, 1933 Mendeshev,Golev
Kirgizia, 1933 Savilov
Leningrad, 1933 Alatortsev,Lisitsyn,Ragozin
Tadzhikistan, 1933 Isaev
Moscow, 1933 Rumin
Ukraine, 1933 in Kharkov Kirillov,Rauzer,Konstantinopolsky

Armenia, 1934 Kasparian,Sorokin
Azerbaijan, 1934 Selimkhanov
Belarus, 1934 Silich
Kazakhstan, 1934 Lopatnikov
Kirgizia, 1934 Savilov
Russia, 1934 in Moscow Belavenets,Bondarevsky,Kotov
Tadzhikistan, 1934 in StalinabadShamsutdinov
Turkmenistan, 1934 Geldyev
Semifinals of championship of Moscow,1934 Podolny,Kamyshov,Chistiakov
Uzbekistan, 1934 in Tashkent Panov

Kazakhstan, 1935 Freiman
Kirgizia, 1935 Savilov
Moscow, 1935 Rumin,Kotov
Russia, 1935 Tolush,Bondarevsky
Turkmenistan, 1935 Duz-Hotimirsky,Geldyev
Uzbekistan, 1935 Freiman

Azerbaijan, 1936 Zhilakov
Belarus, 1936 Veresov
Leningrad, 1936 Ragozin,Levenfish
Kirgizia, 1936 Savilov
Moscow, 1936 Alatortsev,Kan,Kotov
Turkmenistan, 1936 Duz-Hotimirsky,Geldyev
Ukraine, 1936 in KievPogrebyssky,Shumilin,Konstantinopolsky

Belarus, 1937 Silich
Kazakhstan, 1937 Shapovalov
Leningrad, 1937 Rovner,Tolush,Chekhover
Kirgizia, 1937 Skripkin,Freiman,Lukin
Moscow, 1937 Alatortsev,Belavenets,Kotov
Turkmenistan, 1937 Geldyev
Ukraine, 1937 in KievBogatyrchuk,Konstantinopolsky
Uzbekistan, 1937 Freiman
Tadzhikistan, 1937 Grigoriev,Rudnev

Armenia, 1938 Dolukhanian,Kasparian
Belarus, 1938 Lilienthal,Manevich
Georgia, 1938 Ebralidze
Kazakhstan, 1938 Murzagaliev
Kirgizia, 1938 Skripkin
Leningrad, 1938 Tolush,Furman
Moscow, 1938 Belavenets,Smyslov,Lilienthal
Turkmenistan, 1938 Nenarokov
Ukraine, 1938 in KievBoleslavsky,Konstantinopolsky
Uzbekistan, 1938 Rudnev
Azerbaijan, 1938 Makogonov

Armenia, 1939 Dolukhanian
Belarus, 1939 Veresov
Georgia, 1939 in Kutaisi Ebralidze
Kazakhstan, 1939 in ChimkentMurzagaliev
Kirgizia, 1939 Kudriashov
Leningrad, 1939 Lisitsyn,Ragozin,Tolush
Moscow, 1939 Lilienthal,Smyslov,Simagin,Averbakh
Turkmenistan, 1939 Ebralidze,Geier
Ukraine, 1939 in Dnepropetrovsk Boleslavsky,Bronstein
Tadzhikistan, 1939 in StalinabadRakhimov,Shakhrai

Kazakhstan, 1940 Murzagaliev
Kirgizia, 1940 Lobanov,Lukin,Romankevich
Leningrad, 1940 Rabinovich I.,Tolush,Furman
Moscow, 1940 Kotov,Alatortsev,Simagin
Turkmenistan, 1940 in AshkhabadDuz-Hotimirsky,Nenarokov
Ukraine, 1940 in Kiev Boleslavsky,Bronstein,Konstantinopolsky
Uzbekistan, 1940 Skripkin
Tadzhikistan, 1940 in StalinabadShakrai

Armenia, 1941 Kalashian,Karapetian
Belarus, 1941 Veresov
Estonia, 1941 Turn,Kibbermann
Georgia, 1941 in Kutaisi Ebralidze,Makogonov,Mikenas
Latvia, 1941 in Riga Koblenc
Leningrad, 1941 Novotelnov
Lithuania, 1941 Vistinietzki
Moscow-A, 1941 Mazel,Alatortsev
Turkmenistan, 1941 Geldyev
Tadzhikistan,1941 in Stalinabad Senkevich

Leningrad, 1942 Perelygin
Turkmenistan, 1942 Nenarokov
Moscow, 1942 Smyslov,Boleslavsky,Kotov,Lilienthal,Ragozin,Alatortsev
Leningrad, 1943 Skliarov
Moscow, 1943 Botvinnik,Smyslov,Alatortsev,Averbakh,Mikenas,Simagin,Tolush,Ragozin,Kotov
Turkmenistan, 1943 Khazan
Moscow, 1944/5 Smyslov,Ragozin,Lilienthal,Flohr,Bondarevsky,Konstantinopolsky,Simagin,Alatortsev,Kotov
Armenia, 1944 Kalantar
Georgia, 1944 Mikenas,Shishov,Petrosian
Latvia, 1944 Mezhgailis
Leningrad, 1944 Model
Moldavia, 1944 Noskov
Turkmenistan, 1944 Khazan
Ukraine in Kiev, 1944 Goldenov
Uzbekistan, 1944 Chekhover
Estonia, 1945 Keres,Kotov,Tolush,Flohr,Lilienthal,Mikenas
Georgia, 1945 Petrosian
Latvia, 1945 Alatortsev,Koblenc
Leningrad, 1945 Ragozin,Taimanov
Lithuania, 1945 Mikenas,Tolush
Moldavia, 1945 Uviatkin
Tadzhikistan, 1946 Golobrodsky
Turkmenistan, 1945 Burashnikov
Ukraine in Kiev, 1945 Bannik
Uzbekistan, 1945 Abdullaev
Armenia, 1946 Petrosian
Estonia, 1946 Renter
Georgia, 1946 Keres,Mikenas,Petrosian
Moscow, 1946 Bronstein,Simagin,Alatortsev,Kotov,Smyslov,Averbakh,Bondarevsky,Lilienthal
Kirgizia, 1946 Bastrikov,Kudriashov
Latvia, 1946 Koblenc
Leningrad, 1946 Tolush,Furman,Taimanov,Levenfish
Moldavia, 1946 Tarasov
Tadzhikistan, 1946 Gusev
Russia, 1946 Boleslavsky
Turkmenistan, 1946 Khazan
Ukraine in Kiev, 1946 Bannik,Geller
Uzbekistan, 1946 Airapetov,Khodzhibekov
Armenia, 1947 Bondarevsky,Petrosian
Azerbaijan, 1947 Makogonov
Belarus, 1947 Saigin,Mikenas,Kholmov
Estonia, 1947 Randviir
Georgia, 1947 Blagidze,Sorokin
Kazakhstan , 1947 Ufimtsev
Kirgizia, 1947 Kudriashov
Latvia, 1947 Solmanis
Leningrad, 1947 Lisitsyn,Tolush,Furman,Taimanov,Levenfish
Lithuania, 1947 Mikenas,Bronstein,Tolush
Moscow, 1947 Bronstein,Ravinsky,Simagin,Ragozin
Moldavia, 1947 Goldenov,Tarasov
Tadzhikistan, 1947 Gusev
Russia, 1947 Novotelnov,Nezhmetdinov,Suetin
Turkmenistan, 1947 Burashnikov
Ukraine in Kiev, 1947 Sokolsky,Geller
Uzbekistan, 1947 Abdullaev
Armenia, 1948 Kasparian,Petrosian
Azerbaijan, 1948 Makogonov
Belarus, 1948 Kholmov
Estonia, 1948 Arulaid
Georgia, 1948 Shishov
Kazakhstan , 1948 Ufimtsev
Kirgizia, 1948 Babkin,Lobanov
Karelo-Finn, 1948 Dmitriev
Latvia, 1948 Strautmanis,Zhdanov
Leningrad, 1948 Taimanov,Tolush,Furman,Shamkovich
Lithuania, 1948 Mikenas
Moldavia, 1948 Tarasov,Nezhmetdinov
Tadzhikistan, 1948 Gusev
Russia, 1948 Aratovsky,Ilivitsky,Nezhmetdinov,Suetin
Turkmenistan, 1948 Khazan
Ukraine in Kiev, 1948 Poliak,Sokolsky,Geller
Uzbekistan, 1948 Kasparian,Airapetov,Rakhimov,Yasevich

Armenia, 1949 Kasparian,Petrosian
Azerbaijan, 1949 Makogonov
Belarus, 1949 Saigin
Estonia, 1949 Randviir,Renter
Georgia, 1949 Pirtskhalava
Kazakhstan , 1949 Ufimtsev
Kirgizia, 1949 Zhivogliadov,Kudriashov,Yaglo
Karelo-Finnish, 1949 Ljublinsky
Latvia, 1949 Taimanov,Koblenc
Leningrad, 1949 Chekhover,Bondarevsky,Shamkovich,Taimanov,Furman
Lithuania, 1949 Kholmov,Vistinietzki,Mikenas
Moldavia, 1949 Tarasov
Moscow, 1949 Averbakh,Lilienthal,Simagin,Konstantinopolsky
Tadzhikistan, 1949 Gusev
Russia, 1949 in YaroslavlDubinin,Ilivitsky,Krogius,Nezhmetdinov
Turkmenistan, 1949 Nenarokov
Ukraine in Odessa, 1949 Lipnitsky,Geller
Uzbekistan, 1949 Khodzhaev
Armenia, 1950 Kasparian
Azerbaijan, 1950 Levitas
Belarus, 1950 Saigin
Estonia, 1950 Randviir
Georgia, 1950 Blagidze
Kazakhstan , 1950 Tarasov,Ufimtsev,Kholmov
Kirgizia, 1950 Babkin
Karelo-Finnish, 1950 Epstein
Latvia, 1950 Mezhgailis
Leningrad, 1950 Taimanov,Korchnoi,Furman,Lutikov
Lithuania, 1950 Kholmov,Abramavicius
Moldavia, 1950 Tarasov
Moscow, 1950 Averbakh,Chistiakov,Petrosian,Simagin
Tadzhikistan, 1950 Gusev
Russia, 1950 Nezhmetdinov,Boleslavsky
Turkmenistan, 1950 Burashnikov
Ukraine in Kiev, 1950 Geller
Uzbekistan, 1950 Tarasov,Shakh-Zade
Armenia, 1951 Kalashian,Kasparian,Sarkisian
Azerbaijan, 1951 Makogonov
Belarus, 1951 Saigin
Estonia, 1951 Nei
Georgia, 1951 Sorokin,Gurgenidze
Kazakhstan , 1951 Ufimtsev
Kirgizia, 1951 Krutikhin
Karelo-Finn, 1951 Lein
Latvia, 1951 Pasman,Tal
Lithuania(open), 1951 Kholmov,Lilienthal,Petrosian,Simagin,Mikenas
Moldavia, 1951 Tarasov
Moscow, 1951 Petrosian,Simagin,Averbakh
Russia, 1951 Nezhmetdinov,Krogius,Shamkovich
Tadzhikistan, 1951 Gusev
Ukraine in Kiev, 1951 Bannik
Turkmenistan, 1951 Burashnikov
Uzbekistan, 1951 Vishniatsky,Suetin
Armenia, 1952 Goldin
Azerbaijan, 1952 Makogonov
Belarus, 1952 Boleslavsky,Saigin
Estonia, 1952 Nei
Georgia, 1952 Shishov,Gurgenidze
Kazakhstan , 1952 Ufimtsev
Kirgizia, 1952 Krutikhin
Karelo-Finn, 1952 Kagan
Latvia, 1952 Kliavinsh,Tal
Leningrad, 1952 Taimanov,Spassky,Levenfish,Korchnoi,Furman
Lithuania, 1952 Kholmov,Mikenas
Moldavia, 1952 Shofman
Moscow, 1952 Zagorovsky,Kotov,Antoshin,Simagin,Flohr,Lilienthal,Averbakh
Russia in Tula, 1952 Aronin,Krogius,Suetin,Shamkovich
Tadzhikistan, 1952 Livshin
Ukraine in Kiev, 1952 Zurakhov
Turkmenistan, 1952 Estrin,Burashnikov
Uzbekistan, 1952 Mukhitdinov,Sarvarov
Armenia, 1953 Sarkisian
Azerbaijan, 1953 Zhilakov,Zeinally,Bagirov
Belarus, 1953 Saigin,Suetin
Estonia(open), 1953 Keres,Tolush
Georgia, 1953 Blagidze,Buslaev,Gurgenidze
Kazakhstan , 1953 Ufimtsev
Kirgizia, 1953 Lukin
Karelo-Finn, 1953 Kagan,Lein,Epstein
Latvia, 1953 Tal,Gipslis
Leningrad, 1953 Furman,Korchnoi
Lithuania, 1953 Kholmov,Chukaev,Mikenas
Moldavia, 1953 Regenbogen
Moscow, 1953 Bronstein,Lilienthal,Simagin,Flohr,Antoshin
Russia in Saratov, 1953 Nezhmetdinov,Polugaevsky,Krogius,Suetin,Shamkovich
Tadzhikistan, 1953 Gusev
Ukraine in Kiev, 1953 Yukhtman
Turkmenistan, 1953 Valiev
Uzbekistan, 1953 Batygin,Grushevsky
Armenia, 1954 Kasparian
Azerbaijan, 1954 Khalilbeili,Bagirov
Belarus, 1954 Saigin
Estonia, 1954 Randviir
Georgia, 1954 Buslaev,Gurgenidze
Kazakhstan , 1954 Ufimtsev
Kirgizia, 1954 Ravinsky,Shersher

Karelo-Finnish, 1954 Lein
Latvia, 1954 Gipslis,Tal
Leningrad, 1954 Kopylov,Tolush,Furman
Lithuania, 1954 Vistinietzki,Mikenas
Moldavia, 1954 Giterman
Moscow, 1954 Soloviov,Konstantinopolsky,Antoshin,Vasiukov,Levenfish
Russia in Rostov-on-Don, 1954 Shamkovich,Nezhmetdinov,Lutikov,Polugaevsky,Krogius
Tadzhikistan, 1954 Estrin,Gusev,Shamkovich
Ukraine in Kiev, 1954 Khavin,Gufeld
Turkmenistan, 1954 Khanov
Uzbekistan, 1954 Batygin,Grushevsky
Armenia, 1955 Kasparian,Goldin
Azerbaijan, 1955 Averbakh,Listengarten,Toprover
Belarus, 1955 Suetin,Boleslavsky
Estonia, 1955 Arulaid
Georgia, 1955 Shishov,Gurgenidze
Kazakhstan , 1955 Ufimtsev
Kirgizia, 1955 Krutikhin
Karelo-Finn, 1955 Lein
Latvia, 1955 Gipslis,Tal
Leningrad, 1955 Korchnoi,Tolush,Furman
Lithuania, 1955 Kholmov,Chukaev,Mikenas
Moldavia, 1955 Tarasov
Moscow, 1955 Vasiukov,Flohr,Ragozin,Simagin,Lilienthal,Antoshin
Russia in Leningrad, 1955 Lutikov,Krogius,Polugaevsky,Shamkovich
Tadzhikistan, 1955 Gusev
Ukraine in Kiev, 1955 Bannik,Gufeld
Turkmenistan, 1955 Khanov
Uzbekistan, 1955 Shamkovich,Grushevsky
Armenia, 1956 Simagin,Kasparian
Azerbaijan, 1956 Aronin,Guldin,Bagirov
Belarus, 1956 Goldenov,Veresov
Estonia, 1956 Nei
Georgia, 1956 Shishov,Gurgenidze
Kazakhstan , 1956 Yakovlev,Ufimtsev
Kirgizia, 1956 Kholmov,Krutikhin
Latvia, 1956 Gipslis
Leningrad, 1956 Kondratiev,Furman
Lithuania, 1956 Vistinietzki
Moldavia, 1956 Giterman
Moscow, 1956 Petrosian,Simagin,Antoshin,Vasiukov,Bronstein
Russia in Kislovodsk, 1956 Shamkovich,Krogius,Nezhmetdinov,Lutikov
Tadzhikistan, 1956 Gusev
Turkmenistan, 1956 Khanov
Ukraine in Kiev, 1956 Lipnitsky,Gufeld
Uzbekistan, 1956 Grushevsky
Armenia, 1957 Miasnikov
Azerbaijan, 1957 Zhukhovitsky,Bagirov
Belarus, 1957 Suetin,Boleslavsky
Estonia, 1957 Randviir,Pitksaar
Georgia, 1957 Blagidze
Kazakhstan , 1957 Vasiukov,Ufimtsev,Marantzman
Kirgizia, 1957 Miroshnichenko,Yukhtman
Latvia, 1957 Gipslis
Leningrad, 1957 Korchnoi,Furman
Lithuania, 1957 Kholmov,Mikenas
Moldavia, 1957 Zhukhovitsky
Moscow, 1957 Bronstein,Vasiukov,Averbakh,Ragozin
Russia in Krasnodar, 1957 Nezhmetdinov,Lutikov,Shamkovich,Krogius
Tadzhikistan, 1957 Estrin,Shtrom
Turkmenistan, 1957 Khanov
Ukraine, 1957 Geller,Flohr,Lilienthal,Stein
Uzbekistan, 1957 Korchnoi,Mukhitdinov,Grushevsky
Armenia(open), 1958 Soloviov,Kalashian,Kalantar
Azerbaijan, 1958 Khalilbeili,Bagirov
Belarus, 1958 Veresov
Estonia, 1958 Uusi
Georgia, 1958 Gurgenidze
Kazakhstan in Karaganda, 1958 Katalymov,Goliak
Kirgizia, 1958 Kudriashov
Latvia, 1958 Gipslis,Zilber,Tal
Leningrad, 1958 Rubel
Lithuania, 1958 Kholmov,Mikenas
Moldavia, 1958 Zhukhovitsky
Moscow, 1958 Vasiukov,Simagin,Konstantinopolsky,Liberzon
Russia in Sochi, 1958 Nezhmetdinov,Korchnoi,Polugaevsky,Furman,Krogius,Lutikov,Shamkovich
Tadzhikistan, 1958 Govbinder
Turkmenistan, 1958 Khanov
Ukraine, 1958 Geller,Gufeld
Uzbekistan, 1958 Grushevsky
Armenia(open), 1959 Korchnoi,Kalashian,Mnatsakanian
Azerbaijan, 1959 Bagirov
Belarus, 1959 in Minsk Suetin,Boleslavsky
Estonia, 1959 Uusi
Georgia, 1959 Gurgenidze
Kazakhstan, 1959 Muratov
Kirgizia, 1959 Ustinov
Latvia, 1959 Klasup,Kampenus
Leningrad, 1959 Spassky,Tolush
Lithuania, 1959 Kholmov,Mikenas
Moldavia, 1959 Zhukhovitsky
Moscow, 1959 Simagin,Liberzon,Bronstein
Russia, 1959 Lutikov,Shamkovich,Polugaevsky,Krogius,Nezhmetdinov
Tadzhikistan, 1959 Govbinder
Turkmenistan(open), 1959 Mnatsakanian,Karadzhaev
Ukraine, 1959 Geller,Stein,Savon,Gufeld
Uzbekistan, 1959 Barenbaum
Armenia, 1960 Mnatsakanian
Azerbaijan, 1960 Bagirov
Belarus, 1960 Suetin,Boleslavsky
Estonia, 1960 Nei
Georgia, 1960 Gurgenidze
Kazakhstan, 1960 Katalymov
Kirgizia, 1960 Ustinov
Latvia, 1960 Gipslis
Leningrad, 1960 Shishkin,Furman
Lithuania(open), 1960 Kholmov,Mikenas
Moscow, 1960 Shamkovich,Vasiukov,Lilienthal,Flohr,Zaitsev I.
Moldavia(open), 1960 Kholmov
Championship of Russia in Perm, 1960 Taimanov,Tarasov,Lutikov,Krogius,Shamkovich,Nezhmetdinov
Tadzhikistan, 1960 Adashev,Gusev,Dzhalolov
Turkmenistan, 1960 Gusev,Nurmamedov,Seoev
Ukraine, 1960 Stein,Sakharov,Gufeld
Uzbekistan, 1960 Grushevsky
Armenia, 1961 Zakharian,Sarkisian
Azerbaijan, 1961 Bagirov
Belarus, 1961 in MinskSuetin,Boleslavsky,Bagirov,Kholmov
Estonia, 1961 Nei
Georgia(open), 1961 Gufeld,Stein,Gurgenidze,Kholmov
Kazakhstan, 1961 Katalymov
Latvia(open), 1961 Gipslis
Kirgizia, 1961 Ustinov
Leningrad, 1961 Spassky,Taimanov,Tolush,Furman
Lithuania, 1961 Mikenas
Moscow, 1961 Shamkovich,Bronstein,Vasiukov,Simagin
Moldavia, 1961 Mosionzhik
Championship of Russia in Omsk, 1961 Polugaevsky,Antoshin,Lein,Nezhmetdinov,Krogius
Tadzhikistan, 1961 Press
Turkmenistan, 1961 Seoev
Ukraine, 1961 Kots,Shijanovsky
Uzbekistan, 1961 Grushevsky,Shakh-Zade
Armenia, 1962 Mnatsakanian,Akopian
Azerbaijan, 1962 Bagirov
Belarus, 1962 Kapengut
Estonia, 1962 Nei
Georgia, 1962 Gurgenidze,Dzindzichashvili,Gaprindashvili
Kazakhstan, 1962 Movshovich
Latvia(open), 1962 Klovans,Suetin,Gipslis,Tolush
Leningrad, 1962 Klaman
Lithuania, 1962 Maslov
Moldavia, 1962 Shofman
Tadzhikistan, 1962 Dzhalolov
Turkmenistan, 1962 Kudriashov
Ukraine, 1962 Stein,Gufeld,Tukmakov,Savon
Uzbekistan, 1962 Grushevsky
Armenia, 1963 Demirkhanian
Azerbaijan, 1963 Bagirov
Belarus, 1963 Veresov
Estonia, 1963 Uusi
Georgia, 1963 Gurgenidze,Dzindzichashvili,Gaprindashvili
Kazakhstan, 1963 Konstantinov
Kirgizia, 1963 Riskin
Latvia, 1963 Gipslis
Leningrad, 1963 Vladimirov
Lithuania, 1963 Maslov,Mikenas
Moscow, 1963 Bykhovsky,Shamkovich,Zaitsev I.,Murrey
Championship of Russia in Cheliabinsk, 1963 Lein,Nezhmetdinov
Tadzhikistan, 1963 Getman
Ukraine, 1963 Nikolaevsky,Gufeld,Tukmakov
Uzbekistan, 1963 Grushevsky,Birbrager
Turkmenistan, 1963 Kudriashov
Kirgizia, 1964 Krutikhin
Armenia, 1964 Grigorian L.
Azerbaijan, 1964 Bagirov
Belarus, 1964 Boleslavsky,Kupreichik
Georgia, 1964 Gurgenidze
Kazakhstan, 1964 Nikitin,Noskov,Gusev,Vaisser
Latvia, 1964 Gipslis
Leningrad, 1964 Korchnoi,Furman,Sosonko
Lithuania, 1964 Mikenas
Moldavia, 1964 Lutikov
Moscow, 1964 Bakulin,Shamkovich,Vasiukov,Averbakh,Simagin,Zaitsev I.
Championship of Russia in Kazan, 1964 Krogius,Lein,Zaitsev A.,Nezhmetdinov
Tadzhikistan, 1964 Boiarinow
Ukraine, 1964 Bannik,Gufeld
Uzbekistan, 1964 Birbrager,Mukhin E.
Turkmenistan, 1964 Valiev
Kirgizia, 1964 Krutikhin
Estonia, 1964 Arulaid

Armenia, 1965 Demirkhanian
Azerbaijan, 1965 Khalilbeili,Bagirov
Estonia, 1965 Luik,Hermlin,Etruk
Georgia(open), 1965 Gurgenidze,Dzindzichashvili,Vasiukov,Kholmov,Georgadze,Gaprindashvili
Kazakhstan, 1965 Konstantinov
Kirgizia(open), 1965 Krutikhin
Latvia, 1965 Tal,Gipslis
Leningrad, 1965 Karasev,Faibisovich,Tolush
Lithuania, 1965 Mikenas,Uogele
Moldavia, 1965 Lutikov
Moscow, 1965 Aronin,Zaitsev I.
Turkmenistan, 1965 Nurmamedov
Uzbekistan(open), 1965 in Samarkand Boleslavsky,Mukhitdinov
Ukraine, 1965 Goldstein
Armenia, 1966 Grigorian L.,Mnatsakanian
Kirgizia(open), 1966 Kholmov
Championship of Russia in Saratov, 1966 Zakharov I.,Lein,Sergievsky,Nezhmetdinov,Rashkovsky,Zaitsev A.
Azerbaijan, 1966 Bagirov
Belarus, 1966 Roizman
Estonia, 1966 Uusi
Georgia, 1966 Dzindzichashvili,Buslaev,Gurgenidze,Georgadze,Ubilava
Kazakhstan(open), 1966 Antoshin
Latvia, 1966 Gipslis
Leningrad, 1966 Ruban,Tseitlin Mark,Sosonko
Lithuania, 1966 Maslov
Moldavia, 1966 Lutikov
Moscow, 1966 Bakulin,Konstantinopolsky,Zaitsev I.
Tadzhikistan, 1966 Levit,Gufeld
Turkmenistan, 1966 Kudriashov
Ukraine, 1966 Sakharov,Tukmakov,Savon
Uzbekistan, 1966 Borisenko
Turkmenistan, 1967 Kolpakov,Nazarov,Levit
Latvia, 1967 Klovans,Gutman
Tadzhikistan, 1967 Danov,Levit
Georgia, 1967 Dzindzichashvili,Georgadze
Kirgizia, 1967 Eropov
Spartakiada Russia in Lenigrad, 1967 Zhukhovitsky,Spassky,Polugaevsky,Zaitsev A.,Antoshin,Krogius,Timoshchenko,Lein,Cseshkovsky,Nezhmetdinov
Armenia, 1967 Mnatsakanian,Vaganian,Petrosian A.
Azerbaijan, 1967 Privorotsky,Shakhtakhtinsky,Bagirov
Estonia, 1967 Luik
Leningrad, 1967 Bykov,Cherepkov,Tseitlin Mark,Ivanov I.,Sosonko
Lithuania, 1967 Butnorius,Mikenas
Moldavia, 1967 Gorniak,Nevednichy
Moscow, 1967 Volovich,Gulko,Murrey
Ukraine, 1967 Nikolaevsky,Zhidkov,Alburt,Romanishin,Lerner,Palatnik
Armenia, 1968 Grigorian L.,Vaganian,Petrosian A.
Estonia, 1968 Hermlin
Latvia, 1968 Klovans,Zhuravliov V.
Azerbaijan, 1968 Bagirov
Belarus, 1968 Kapengut,Kupreichik,Boleslavsky
Tadzhikistan, 1968 Slutzky
Kirgizia, 1968 Mats
Moldavia, 1968 Lutikov
Moscow, 1968 Bronstein,Petrosian,Zaitsev I.,Averbakh,Liberzon,Gulko,Suetin,Kholmov,Simagin,Shamkovich
Lithuania, 1968 Mikenas,Butnorius
Georgia, 1968 Gurgenidze,Dzindzichashvili,Ubilava,Georgadze
Kazakhstan, 1968 Nikitin
Leningrad, 1968 Bykov,Osnos,Cherepkov,Tseitlin Mark
Turkmenistan, 1968 Kudriashov,Kakageldyev
Ukraine, 1968 Sakharov,Tukmakov,Savon,Gufeld
Russia, 1968 Zaitsev A.,Lein,Cseshkovsky
Uzbekistan, 1968 Borisenko
Armenia, 1969 Grigorian K.,Grigorian L.,Vaganian,Petrosian A.
Azerbaijan, 1969 Pavlenko
Latvia, 1969 Petkevich,Shmits,Gutman
Ukraine, 1969 Savon,Kuzmin,Tukmakov
Georgia, 1969 Dzindzichashvili
Belarus, 1969 Kapengut,Kupreichik,Tseitlin M.
Kazakhstan, 1969 Nikitin
Lithuania, 1969 Chesnauskas,Mikenas
Moldavia, 1969 Shofman
Moscow, 1969 Zaitsev I.,Razuvaev,Murrey
Leningrad, 1969 Faibisovich,Tseitlin Mark
Tadzhikistan, 1969 Danov
Uzbekistan, 1969 Pinchuk
Armenia, 1970 Grigorian K.
Estonia, 1970 Karner
Georgia, 1970 Tal,Gurgenidze,Dzindzichashvili,Georgadze T.
Moscow, 1970 Balashov,Averbakh,Zaitsev I.,Kholmov,Lein,Shamkovich,Gulko,Suetin
Leningrad, 1970 Karasev,Osnos,Sosonko
Lithuania, 1970 Mikenas
Russia, 1970 Karpov,Krogius,Antoshin,Zaitsev A.,Cseshkovsky
Ukraine, 1970 Tukmakov,Savon,Alburt
Kazakhstan, 1970 Ufimtsev,Muratov
Uzbekistan, 1970 Borisenko G.
Azerbaijan, 1970 Bagirov
Belarus, 1970 Kapengut
Moldavia, 1970 Shusterman
Latvia, 1970 Klovans,Gutman
Armenia, 1971 Grigorian L.
Azerbaijan, 1971 Polugaevsky,Bagirov
Estonia, 1971 Nei
Latvia, 1971 Klovans,Gutman
Leningrad, 1971 Osnos,Tseitlin Mark,Kochyev
Moscow, 1971 Lein,Baikov,Kotkov,Kholmov,Shamkovich,Antoshin
Russia(RSFSR), 1971 Dementiev,Zilberstein,Rashkovsky,Sveshnikov
Turkmenistan, 1971 Nurmamedov
Ukraine , 1971 Kots,Dorfman,Mikhalchishin
Uzbekistan, 1971 Borisenko
Moldavia, 1971 Nevednichy
Belarus, 1971 Dydyshko,Veresov
Georgia, 1971 Bokuchava,Mikadze
Lithuania, 1971 Chukaev,Mikenas
Moscow, 1972 Vasiukov,Suetin,Kholmov,Razuvaev,Gulko,Makarichev
Leningrad, 1972 Lukin,Osnos
Estonia, 1972 Uusi,Vooremaa
Moldavia, 1972 Popov,Lutikov
Azerbaijan, 1972 Bagirov,Kuzmin
Kirgizia, 1972 Eropov
Russia(RSFSR), 1972 Cseshkovsky,Rashkovsky,Timoshchenko
Uzbekistan, 1972 Maslov
Georgia, 1972 Georgadze T.,Ubilava
Armenia, 1972 Grigorian K.,Grigorian L.
Ukraine , 1972 Alburt,Romanishin,Lerner,Beliavsky
Kazakhstan, 1972 Mukhin M.
Turkmenistan, 1972 Kakageldyev
Belarus, 1972 Kupreichik
Latvia, 1972 Gutman,Klovans
Lithuania, 1972 Butnorius,Pesina,Mikenas
Tadzhikistan, 1972 Anetbaev
Armenia, 1973 Arutiunov,Lputian
Azerbaijan, 1973 Pavlenko
Moscow, 1973 Dvoretzky,Lein,Makarichev,Zaitsev I.,Chekhov
Uzbekistan, 1973 Maslov
Tadzhikistan, 1973 Anetbaev
Leningrad, 1973 Taimanov,Ivanov I.,Korchnoi
Georgia, 1973 Gurgenidze,Georgadze T.,Ubilava,Zaichik
Moldavia, 1973 Nevednichy,Lutikov
Russia(RSFSR), 1973 Korensky,Rusakov,Cseshkovsky
Belarus, 1973 Dydyshko,Sazonov,Tsarenkov,Roizman
Kazakhstan(open), 1973 Ljavdansky
Ukraine , 1973 Alburt,Romanishin,Gofshtein,Zaid
Latvia(open), 1973 Vitolinsh,Shereshevsky,Nezhmetdinov,Gutman
Turkmenistan(open), 1973 Kakageldyev,Tseitlin Mark
Lithuania, 1973 Butnorius,Chukaev
Azerbaijan, 1974 Morgulev,Sideif-Zade
Leningrad, 1974 Karasev,Tseitlin Mark,Ivanov I.
Ukraine , 1974 Alburt,Lerner,Dorfman,Gofshtein
Moscow, 1974 Gulko,Balashov,Makarichev,Tseitlin Mikh.
Russia(RSFSR), 1974 Rashkovsky,Suetin,Murrey,Cseshkovsky
Latvia, 1974 Kirpichnikov,Petkevich,Gutman,Gipslis,Kengis,Lanka
Georgia, 1974 Ubilava,Gufeld,Zaichik,Dzindzichashvili,Azmaiparashvili
Belarus, 1974 Mochalov,Yuferov,Begun
Kirgizia(open), 1974 Vaganian,Vladimirov
Armenia, 1974 Petrosian A.,Lputian
Estonia, 1974 Nei
Kazakhstan, 1974 Katalymov
Moldavia, 1974 Popov,Gavrikov
Tadzhikistan, 1974 Slutzky
Lithuania, 1974 Piesina
Uzbekistan, 1974 Grigorian L.,Agzamov,Loginov
Armenia, 1975 Voskanian
Leningrad, 1975 Tseitlin Mark
Estonia, 1975 Karner,Rytov,Veingold
Belarus, 1975 Ruban
Latvia, 1975 Klovans,Shmits,Gutman,Ivanov I.,Kengis
Ukraine , 1975 Vaisman
Turkmenistan, 1975 Kakageldyev
Moldavia, 1975 Popov
Moscow, 1975 Grigorian K.,Chekhov,Gulko,Yusupov
Uzbekistan, 1975 Grigorian L.,Agzamov
Georgia, 1975 Sturua,Chiburdanidze
Kirgizia, 1975 Zilberman,Yurtaev
Lithuania, 1975 Butnorius,Mikenas,Ivanov I.
Russia(RSFSR), 1975 Cseshkovsky,Zaitsev I.,Sveshnikov,Panchenko,Rashkovsky,Murrey,Timoshchenko
Estonia, 1976 Heuer
Latvia, 1976 Vitolinsh,Gutman
Moscow, 1976 Makarichev,Tseitlin Mikh.
Lithuania, 1976 Butnorius,Mikenas
Georgia, 1976 Chikovani,Ubilava,Zaichik,Chiburdanidze,Sturua
Belarus, 1976 Kapengut,Kupreichik
Leningrad, 1976 Tseitlin Mark
Ukraine , 1976 Podgaets,Lerner,Dorfman,Gofshtein
Uzbekistan, 1976 Agzamov,Loginov
Russia(RSFSR), 1976 Rashkovsky,Timoshchenko
Kazakhstan, 1976 Katalymov
Armenia, 1976 Akopian G.,Zakharian,Petrosian A.,Lputian
Azerbaijan, 1976 Bagirov,Sideif-Zade,Magerramov
Tadzhikistan, 1976 Press
Turkmenistan, 1976 Kudriashov
Armenia, 1977 Arutiunov
Leningrad, 1977 Faibisovich,Tseitlin Mark,Yermolinsky,Kochyev
Azerbaijan, 1977 Sideif-Zade
Latvia, 1977 Vitolinsh,Gutman,Kengis,Wojtkiewicz
Moldavia, 1977 Lutikov,Gavrikov
Belarus, 1977 Kapengut
Estonia, 1977 Karner
Moscow, 1977 Tseitlin Mikh.,Dolmatov,Chekhov,Razuvaev
Uzbekistan, 1977 Ivanov I.,Loginov
Lithuania(open), 1977 Balashov,Ivanov I.,Mikenas
Russia(RSFSR), 1977 Zhuravliov V.,Psakhis,Panchenko,Rashkovsky,Vaisser
Ukraine , 1977 Nikolaevsky,Beliavsky,Mikhalchishin
Kazakhstan, 1977 Katalymov,Seredenko
Armenia, 1978 Lputian,Anastasian,Minasian
Latvia, 1978 Vitolinsh,Kengis,Gutman
Moscow, 1978 Vasiukov,Razuvaev,Bronstein,Makarichev,Averbakh,Malaniuk
Azerbaijan, 1978 Magerramov
Leningrad,1978 Lukin,Tseitlin Mark
Estonia, 1978 Rytov,Ehlvest
Belarus, 1978 Kapengut,Kupreichik
Kazakhstan, 1978 Dzuban,Zilberman,Vladimirov,Yurtaev
Moldavia, 1978 Averkin
Russia(RSFSR), 1978 Zilberstein,Sveshnikov,Rashkovsky,Cseshkovsky,Vaisser
Ukraine , 1978 Lerner,Palatnik,Eingorn,Gofshtein
Uzbekistan, 1978 Ivanov I.,Agzamov
Turkmenistan, 1978 Kudriashov
Georgia, 1978 Zaichik,Sturua,Ubilava
Lithuania, 1978 Piesina,Gavrikov,Mikenas,Machulsky,Gofshtein
Tadzhikistan, 1978 Kataev
Armenia, 1979 Movsisian,Anastasian
Azerbaijan, 1979 Magerramov
Moldavia, 1979 Alterman
Ukraine , 1979 Okhotnik
Turkmenistan, 1979 Kakageldyev,Kudriashov
Leningrad,1979 Vorotnikov,Polovodin,Tseitlin Mark,Yudasin,Loginov,Yermolinsky
Latvia, 1979 Klovans,Gutman,Kengis,Gipslis
Moscow, 1979 Grigorian K.,Chekhov
Lithuania(open), 1979 Lerner,Shevelev,Mikenas,Gutman
Russia(RSFSR), 1979 Panchenko,Psakhis,Rashkovsky,Suetin
Estonia, 1979 Uusi
Belarus, 1979 Dydyshko,Kovalev
Uzbekistan, 1979 Egin,Agzamov
Azerbaijan, 1980 Korsunsky,Guseinov
Estonia, 1980 Uusi,Ehlvest
Leningrad,1980 Osnos,Yermolinsky,Tseitlin Mark,Yudasin,Salov,Epishin
Latvia, 1980 Zhuravliov,Wojtkiewicz,Lanka
Ukraine , 1980 Malaniuk,Gurevich M.,Machulsky,Gofshtein
Georgia, 1980 Azmaiparashvili,Sturua,Zaichik,Giorgadze G.
Lithuania,1980 Butnorius,Rozentalis,Malisauskas,Kveinis
Belarus, 1980 Dydyshko,Kovalev
Moscow, 1980 Kremenietsky,Arkhipov,Sokolov A.
Moldavia, 1980 Itkis,Popov,Lutikov,Alterman,Gavrikov
Russia(RSFSR), 1980 Petrushin,Dvoirys,Chekhov,Pigusov,Psakhis
Armenia, 1980 Lputian,Petrosian A.,Anastasian
Tadzhikistan, 1980 Zaurov
Azerbaijan, 1981 Grigorian
Estonia, 1981 Ludolf,Hermlin,Vetemaa
Moscow, 1981 Arbakov,Sokolov A.,Vyzmanavin,Gulko,Smagin
Leningrad,1981 Lukin,Tseitlin Mark,Yudasin
Latvia, 1981 Wojtkiewicz,Kengis,Lanka
Georgia, 1981 Sturua,Efimov,Giorgadze G.
Belarus, 1981 Malisov,Kovalev
Kazakhstan, 1981 Dzuban
Russia(RSFSR), 1981 Zarubin,Dvoirys
Moscow(open), 1981 Gulko,Psakhis,Makarichev,Vyzmanavin,Razuvaev,Yusupov,Bronstein,Suetin,Chiburdanidze,Vasiukov,Vaganian,Sokolov,Panchenko,Antoshin
Kirgizia, 1981 Moldobaev
Lithuania,1981 Rozentalis,Kveinys,Malisauskas
Uzbekistan, 1981 Agzamov,Zagrebelny
Ukraine , 1981 Malaniuk,Gofshtein,Machulsky
Armenia, 1981 Mowsziszian,Shaboian,Anastasian
Latvia, 1982 Vitolinsh,Kengis,Lanka,Wojtkiewicz
Belarus, 1982 Dydyshko,Korzubov
Leningrad,1982 Cherepkov,Lukin,Karasev,Tseitlin Mark
Georgia, 1982 Giorgadze G.,Zaichik
Lithuania,1982 Butnorius,Ivanov A.
Estonia, 1982 Oll
Moscow(open), 1982 Rashkovsky,Bronstein,Makarichev,Balashov,Gulko,Sokolov,Savon,Lutikov,Smagin,Averbakh,Vasiukov,Suetin,Aseev,Antoshin
Armenia, 1982 Tavadian,Anastasian,Minasian
Ukraine , 1982 Lerner,Malaniuk,Gurevich M.,Huzman,Novikov,Eingorn,Machulsky
Azerbaijan, 1982 Sideif-Zade,Magerramov
Kazakhstan, 1982 Dzuban
Moldavia, 1982 Itkis,Alterman
Russia(RSFSR), 1982 Vaisser,Chekhov,Dautov
Turkmenistan, 1982 Kakageldyev
Uzbekistan, 1982 Loginov,Zagrebelny,Saltaev
Armenia, 1983 Anastasian
Azerbaijan, 1983 Korsunsky,Askarian
Estonia, 1983 Karner,Veingold
Leningrad,1983 Lukin,Tseitlin Mark,Aseev,Solozhenkin
Latvia, 1983 Vitolinsh,Shabalov,Gipslis,Kengis,Lanka
Belarus, 1983 Yuferov,Basin,Kovalev,Vyzmanavin,Gelfand
Moscow(open), 1983 Makarichev,Sveshnikov,Gulko,Vasiukov,Smagin,Sokolov,Kholmov,Glek,Antoshin, Zaitsev I.,Bronstein,Suetin,Dokhoian
Moldavia, 1983 Itkis,Alterman
Russia(RSFSR), 1983 Razuvaev,Cseshkovsky,Guseinov,Dvoirys,Polugaevsky
Lithuania(open),1983 Kveinys,Rozentalis,Gavrikov,Malisauskas,Ivanov A.
Ukraine , 1983 Komarov,Neverov,Moskalenko
Uzbekistan, 1983 Ziatdinov,Loginov,Saltaev
Azerbaijan, 1984 Sideif-Zade
Latvia, 1984 Kengis,Lanka
Moscow(open), 1984 Vyzmanavin,Gulko,Vasiukov,Nenashev,Smagin,Kholmov,Rashkovsky,Antoshin, Suetin
Ukraine , 1984 Gurevich M.,Malaniuk,Machulsky,Palatnik,Gofshtein,Ivanchuk
Belarus, 1984 Gelfand,Kovalev,Smirin
Russia(RSFSR), 1984 in Briansk Tunik,Dvoirys,Pigusov,Goldin,Antoshin,Kaidanov,Lutikov
Leningrad,1984 Yudasin,Yermolinsky,Tseitlin Mark
Uzbekistan, 1984 Loginov,Saltaev,Serper
Armenia, 1984 Shaboian,Movsziszian,Anastasian
Georgia, 1984 Sturua,Zaichik,Efimov,Giorgadze G.
Lithuania,1984 Piesina,Ivanov A.
Armenia, 1985 Anastasian
Azerbaijan, 1985 Korsunsky
Lithuania(open), 1985 Bandza,Shlekis,Kozlov V.E.,Mikenas
Ukraine, 1985 Neverov,Ivanchuk,Huzman,Malaniuk
Moldavia, 1985 Nevednichy
Russia, 1985 Petrushin,Gleizerov,Yakovich,Dvoirys,Panchenko,Goldin,Lutikov,Antoshin
Latvia, 1985 Vitolinsh,Petkevich,Shabalov,Shirov
Leningrad, 1985 Yermolinsky,Vorotnikov,Solozhenkin,Epishin,Aseev,Tseitlin Mark
Moscow, 1985 Gorelov,Dokhoian,Nenashev
Georgia, 1985 Zaichik,Sturua,Azmaiparashvili,Gufeld,Giorgadze G.
Belarus, 1985 Gelfand,Kovalev,Smirin
Moscow, 1986 Vyzmanavin,Kuzmin A.,Nenashev,Antoshin
Estonia, 1986 Ehlvest,Oll
Latvia, 1986 Klovans,Vitolinsh,Kveinys,Shabalov,Shirov
Armenia, 1986 Anastasian,Mowsziszian,Minasian
Azerbaijan, 1986 Avshalumov,Guseinov
Belarus, 1986 Dautov,Kovalev,Smirin
Russia, 1986 Shtyrenkov,Goldin,Panchenko,Kaidanov,Kholmov,Gleizerov,Tseitlin Mikh,Lutikov,Antoshin
Georgia, 1986 Ubilava,Giorgadze G.,Krasenkov
Leningrad, 1986 Solozhenkin,Epishin,Aseev,Yermolinsky,Tseitlin Mark
Ukraine, 1986 Malaniuk,Novikov,Huzman,Shneider,Gofshtein
Lithuania, 1986 Kveinys,Ivanov A.,Malisauskas
Armenia, 1987 Anastasian,Minasian
Azerbaijan, 1987 Magerramov,Guseinov
Estonia, 1987 Karner
Latvia, 1987 Kengis,Shabalov,Shirov
Leningrad, 1987 Epishin,Yermolinsky,Yudasin,Taimanov,Tseitlin Mark,Kamsky,Aseev,Solozhenkin
Moscow, 1987 Kholmov,Makarichev,Sveshnikov,Vyzmanavin,Smagin,Vasiukov
Ukraine, 1987 Moskalenko,Karpman,Shneider,Huzman,Gofshtein
Belarus, 1987 Smirin,Dautov,Kovalev,Aleksandrov
Georgia, 1987 Krasenkov,Sturua,Giorgadze G.
Kazakhstan, 1987 Vladimirov
Russia, 1987 Kharitonov,Ruban,Panchenko,Khasin Al.,Gleizerov,Sorokin,Ulibin,Dvoirys,Yakovich
Turkmenistan, 1987 Annageldyev,Kakageldyev
Kirgizia(open), 1987 Moldobaev,Glek,Ivanov A.,Yurtaev,Krasenkov,Kantsler
Lithuania, 1987 Malisauskas,Ivanov A.,Kveinys
Armenia, 1988 Anastasian,Minasian
Azerbaijan, 1988 Avshalumov,Magerramov,Guseinov
Latvia, 1988 Kengis,Shabalov
Belarus, 1988 Dydyshko,Dautov,Kovalev
Estonia, 1988 Kiik
Moscow, 1988 Gorelov,Kuzmin A.,Timoshenko,Kholmov,Janovsky
Uzbekistan, 1988 Zagrebelny,Nenashev,Saltaev,Loginov
Russia, 1988 Kholmov,Ruban,Gleizerov,Sorokin,Dvoirys,Pigusov,Yakovich,Baburin,Antoshin
Kazakhstan, 1988 Vladimirov,Rashkovsky
Leningrad, 1988 Lukin,Yermolinsky,Khalifman,Aseev,Tseitlin Mark,Epishin,Solozhenkin
Ukraine, 1988 Neverov,Alterman
Lithuania, 1988 Piesina,Majorov,Ruzhele,Malisauskas
Kirgizia, 1988 Moldobaev
Armenia, 1989 Ambartsumian,Minasian
Azerbaijan, 1989 Korsunsky
Latvia, 1989 Vitolinsh,Klovans,Kengis,Shabalov
Uzbekistan, 1989 Nenashev,Zagrebelny,Saltaev
Estonia, 1989 Sepp
Leningrad, 1989 Lukin,Yuneev,Sakaev,Martynov,Solozhenkin
Russia, 1989 Vyzmanavin,Dvoirys,Dreev,Baburin
Kazakhstan, 1989 Seredenko,Tkachiov
Ukraine, 1989 Kuzmin,Shneider,Romanishin,Savchenko,Malaniuk,Huzman,Palatnik
Moscow(1 league), 1989 Lanka,Kiselev,Krasenkov,Glek
Moscow, 1989 Bareev,Krasenkov,Glek,Balashov
Lithuania, 1989 Malisauskas
Belarus, 1989 Aleksandrov

Armenia, 1990 Minasian,Anastasian,
Azerbaijan, 1990 Korsunsky
Moscow, 1990 Dragomaretzky
Estonia, 1990 Nei M.
Latvia(open), 1990 Kengis,Shabalov,Westerinen
Leningrad, 1990 Ivanov Alexey,Sakaev,Solozhenkin
Russia, 1990 Kharlov,Kramnik,Sorokin,Poluljakhov
Uzbekistan, 1990 Zagrebelny
Ukraine, 1990 Brodsky,Huzman
Lithuania, 1990 in Klaipeda Malisauskas
Belarus, 1990 Aleksandrov

Armenia, 1991 Galduntz,Minasian,Anastasian,Petrosian A.
Azerbaijan, 1991 Guliev
Leningrad, 1991 Ivanov S.,Agrest,Solozhenkin
Russia, 1991 Makarov,Kramnik,Sorokin,Kharlov
Latvia(open), 1991 Sveshnikov,Bagirov,Gipslis
Moscow, 1992 Gavrilov,Morozevich
St.Petersburg, 1992 Ionov,Solozhenkin
St.Petersburg, 1993 Emelin,Ivanov S.,Svidler
Moscow, 1994 Mitenkov,Kobalia,Lastin
St.Petersburg, 1994 Ivanov S.,Emelin,Lugovoi

Main page


Hosted by uCoz