Matches

Matches 1905-1930
Match Nenarokov-Duz-Hotimirsky,1905 in Moscow 19.09.2019
Match Nenarokov-Tartakower,1905 19.09.2019
Match Rubinstein-Mieses,1905 in Lodz 19.09.2019
Match Salwe-Mieses,1905 in Lodz 19.09.2019
Match Chigorin-Salwe,1906 in Lodz 08.09.2019
Match Freiman-Maliutin,1906 in St.Petersburg 08.09.2019
Match Alapin-Levitsky in Petersburg,1907 04.09.2019
Match Technical College-University in Moscow,1907 Blumenfeld04.09.2019
Match Langleben-Flamberg,1907 04.09.2019
Match Nenarokov-Duz-Hotimirsky,1907 08.09.2019
Match Rubinstein-Salwe,1907 in Lodz 08.09.2019
Match Alekhin-Blumenfeld in Moscow,1908 27.08.2019
Match Technical College-University in Moscow,1908 Blumenfeld28.08.2019
Match Technical College-University-A in Moscow,1908 Blumenfeld28.08.2019
Match Dobronravov-Shipovsky in Vladimir,1908 28.08.2019
Match Duz-Hotimirsky-Marshall in Warsaw,1908 28.08.2019
Match Nenarokov-Alekhin in Moscow,1908 28.08.2019
Match Rubinstein-Marshall in Warsaw,1908 04.09.2019
Match Verlinsky-Salwe in Lodz,1908 04.09.2019
Match Levenfish-List in Lodz,1909 20.08.2019
Match Loran-Kiriakov in Odessa,1909 20.08.2019
Match Rotlewi-Salwe in Lodz,1909 20.08.2019
Match Eliashev-Rozenkrantz in Petersburg,1909 20.08.2019
Match Rubinstein-Rotlewi in Lodz,1909 20.08.2019
Match Tereshchenko-Evtifeev in Petersburg,1909 27.08.2019
Match Vladimirov-Inge in Odessa,1909 27.08.2019
Match Vladimirov-Loran in Odessa,1909 27.08.2019
Match Znosko-Borovsky-Zon in Arensburg,1909 27.08.2019
Match Technological Institute-Politechnical Institute in Petersburg,1909 Levenfish15.09.2019
Match Technological Institute-University in Petersburg,1909 Levenfish15.09.2019
Match Institute of Railroad-Politechnical Institute in Petersburg,1909 Genrikhsen15.09.2019
Match Technical College-University in Moscow,1909 Blumenfeld15.09.2019
Match Bogoljubow-Izbinsky in Kiev,1910 05.08.2019
Match Technical College-University in Moscow,1910 Blumenfeld05.08.2019
Match Dobrokhotov-Mazan in Tomsk,1910 05.08.2019
Match Flamberg-Bogoljubow in Warsaw,1910 05.08.2019
Match Gertsyk-Vasilevsky in Moscow,1910 05.08.2019
Match Politechnical Institute-University in Petersburg,1910 Romanovsky07.08.2019
Match Levenfish-List in Vilnius,1910 07.08.2019
Match List-Lichman in Odessa,1910 07.08.2019
Match Rotlewi-Salwe in Lodz,1910 07.08.2019
Match Rubinstein-Flamberg in Warsaw,1910 07.08.2019
Match Salwe-Goldfarb in Lodz,1910 08.08.2019
Match Salwe-Loran in Odessa,1910 87.08.2019
Match Petersburg Chess Community-Petersburg students,1910 Levenfish08.08.2019
Match University-Technological Institute in Tomsk,1910 Mazan08.08.2019
Match for championship of Kharkov,1911 Rudnev,Rozanov
Match Bogoljubow-Izbinsky in Kiev,1911 26.07.2019
Match Duz-Hotimirsky-Flamberg in Warsaw,1911 26.07.2019
Match Freiman-Znosko-Boroovsky in Petersburg,1911 26.07.2019
Match Petersburg-Petersburg German Community,1911 Freiman26.07.2019
Match Moscow-Petersburg in Petersburg,1911 Alekhin,Levenfish26.07.2019
Match Rabinovich-Galpern in Vilna,1911 08.09.2019
Match Langleben-Rozenbaum,1912
Match Langleben-Salwe,1912
Match Moscow-St.Petersburg,1912 in Moscow Alekhin,Levenfish
Match Smyshliaev-Gerbanovsky,1912 in Vladimir
Match Belzitzman-Langleben,1913 in Warsaw
Match Bogoljubow-Flamberg,1913 in Lodz
Match Bogoljubow-Salwe,1913 in Lodz
Match Bogoljubow-Seleznev,1913
Match Petersburg Chess Community-Petersburg Germany Community,1913 Romanovsky
Match Dobronravov-Konoplev,1913 in Warsaw
Match Duras-Salwe,1913 in Lodz
Match Alekhin-Levitsky,1913 in St.Petersburg
Matches of Capablanca,1913 in Riga,St.Petersburg,Moscow Capablanca,Nimtzovich,Alekhin,Bernstein
Matches of Lasker,1913 in Moscow Lasker,Alekhin,Bernstein
Match Mazan-Shmelev,1913 in Tomsk
Match Verlinsky-Loran,1913 in Odessa
Match Bogoljubow-Rabinovich I.,1914
Match Iljin-Genevsky-Chepurnov,1914
Match Katalymov-Kalashnikov,1915 in Staraya Russa
Match Shebarshin-Katalymov,1915 in Staraya Russa
Match Evenson-Alekhin, 1916 in Kiev
Match Evenson-Bogatyrchuk, 1916 in Kiev
Match Pavlov-Genika, 1916 in Moscow
Match Bernstein-Evenson, 1917 in Kiev
Match Hromadka-Rozental, 1917 in Bobruisk
Match Nenarokov-Rabinovich A., 1918 in Moscow
Match Baranov-Karpenko,1918 in Moscow
Match Grigoriev-Iljin-Genevsky, 1919
Match Rabinovich I.-Romanovsky, 1919 in Petrograd
Match Romanovsky-Grigoriev, 1919
Match Rabinovich I.-Romanovsky, 1920
Match Grekov-Kliatskin, 1920
Match Iljin-Genevsky-Tsukerman, 1920
Match Pavlov-Pjanov-Grigoriev, 1920
Match Zubarev-Liubimov, 1920
Match Akulov-Gelbak in Moscow, 1920
Matches Alekhin-Iljin-Genevsky,Grekov,Zubarev,Grigoriev,Pavlov-Pjanov in Moscow,1920
Match Alekhin-Grigoriev, 1921
Match Rozental-Yanushpolsky, 1921
Match Petrogubkommuna-Gubpozhar,1921 in PetrogradLevenfish
Match Volnaya filosofskaya assotsiatsia-Gubpozhar,1921 in PetrogradBerens
Match Petrogubkommuna-Elektrotehnicheskiy Institut,1921 in PetrogradRomanovsky
Match Shebarshin-Sozin,1921 in Novgorod
Match Zubarev-Grigoriev,1921 in Moscow
Match Zubarev-Kliatskin,1921 in Moscow
Match Moscow-Leningrad, 1922 Levenfish
Matches Iljin-Genevsky-Kliatskin, 1922
Match Grigoriev-Nenarokov, 1923
Match Grigoriev-Zubarev, 1923
Classification match Romanovsky-Gotgilf, 1923
Match Kursk-Orel, 1923 Novikov,Ferkhov
Match Nenarokov-Iljin-Genevsky,1923
Match Kliatskin-Iljin-Genevsky,1923 in Moscow
Match Geiler-Freiman,1923 in Tashkent
Match Bogoljubow-Romanovsky, 1924
Match Kharkov-Zhitomir, 1924 in Kharkov Tereshchenko
Match Wilner-Ballodit, 1924 in Odessa
Match Bernstein-Karpenko,1924 in Moscow
Match Briansk region-Orel,1924 in OrelGergenreder
Match Duz-Hotimirsky-Rozental,1924 in Minsk
Match Kostroma-Yaroslavl,1924 in Kostroma
Match Kursk-Orel,1924 in Kursk Vait
Match Kursk-Voronezh,1924 Iljinsky
Match Rokhlin-Iljin-Genevsky, 1925
Match Shebarshin-Koyalovich, 1925
Match Smolensk-Vitebsk, 1925 Silich,Belavenets
Match Botvinnik-Liutov, 1925 in Leningrad
Match Botvinnik-Rivlin, 1925 in Leningrad
Match Izmailov-Ufintsov,1925 in Omsk
Match Freiman-Duz-Hotimirsky, 1926 in Tashkent
Match Moscow-Leningrad, 1926 in Moscow Levenfish,Botvinnik
Match Alatortsev-Vait in Leningrad, 1926
Match Ravinsky-Ostrovsky in Leningrad, 1926
Match MGSPS-Sovtorgsluzhashchie in Moscow, 1926 Levenfish
Match Rostov-on-Don-Kharkov in Rostov-on-Don,1926 Grigorenko,Pimenov
Match Moscow-Leningrad(chemists),1926 Kubbel,Rozenkrantz
Match Ukraine-Odessa in Odessa,1926 Marsky,Verlinsky
Match "Sovtorgsluzhashchie"- "Trade Unions" in Orekhovo_Zuevo,1926 Poliak A.
Match Kharkov-Poltava,1926 Grigorenko
Match Moscow-Leningrad(sovtorgsluzhashchie),1926 in Leningrad Levenfish,Alatortsev
Match Tula-"Sovtorgsluzhashchie"(Moscow) in Tula,1926 Poliak A.
Match "Pishchevik"-Gazety "Pravda and Krasnaya Zvezda" in Leningrad,1926 Ragozin
Match Moscow-Leningrad, 1927 in Leningrad Botvinnik,Ragozin
Match Moscow-Leningrad(pishcheviki), 1927 in Moscow Ragozin
Match Leniningrad-Novgorod(sovtorgsluzhashchie), 1927 in Novgorod Sozin
Match Moscow(Dinamo)-Kharkov, 1927 in Kharkov Slonim
Match Kojalovich-Perfiliev, 1927 in Leningrad
Match Moscow-Leningrad(metallists), 1927 in Moscow Botvinnik
Match Moscow-Leningrad(tekstilshchiki), 1927 in Moscow Nemlikher
Match Ukraine-Poltava, 1927 in Poltava Rauzer
Match Tbilisie-Batumi, 1927 in Batumi Goglidze
Match Moscow-Ivanovo-Voznesensk(sovtorgsluzhashchie), 1927 in Ivanovo-Voznesensk Yudkovsky
Match Gotgilf-Rokhlin, 1927 in Leningrad
Match Kharkov-Zaporozhie(rabpros),1927 in Zaporozhie Grigorenko
Match Kharkov(rabpros)-Poltava,1927 in Poltava Grigorenko
Match "Sovtorgsluzhashchie"-"Metallisty"(Leningrad),1927 Botvinnik
Classification matches, 1928 Grigoriev
Match Rokhlin-Wilner, 1928
Match Bogatyrchuk-Seleznev, 1928
Match Moscow-Leningrad(Home of Press), 1928 in Moscow Slonim
Match Moscow-Lenigrad(VUZ), 1928 in Leningrad Kan
Match Moscow-Leningrad(metallists), 1928 in Lenigrad Lesman
Match Leningrad-Nizhny Novgorod, 1928 in Novgorod Kubbel L.
Match Moscow-Leningrad(zheleznodorozhniki), 1928 in Leningrad Rokhlin
Match Leningrad-Kharkov(rabpros), 1928 in Lenigrad Rabinovich I.
Match Leningrad-Rostov(VUZ), 1928 in Lenigrad Botvinnik,Alatortsev
Match Dinamo-Tekstilshchik, 1928 in Moscow Geiler
Match Metallist-Tekstilshchik, 1928 in Moscow Fogelevich
Match Izmailov-Ufimtsev,1928 in Omsk
Classification matches, 1929 Rokhlin,Model
Match Nenarokov-Sorokin, 1929 Nenarokov
Match Ragozin-Iljin-Genevsky, 1929
Match Moscow-Leningrad(metallists), 1929 Belavenets
Match Moscow-Leningrad(chemists), 1929 Kubbel
Match Kazan-Novgorod in Kazan, 1929 Kosolapov
Match Makogonov V.-Makogonov M, 1929 in Baku
Match Moscow-Leningrad(pishchevik), 1929 in Leningrad Ragozin
Match Moscow-Leningrad(stroiteli), 1929 in Leningrad Rogan
Match Moscow-Leningrad(garnizony), 1929 Kan
Match Khramtsov-Vvedensky,1929 in Ulianovsk
Classification matches, 1930 Goglidze,Ragozin
Match Moscow-Leningrad, 1930 in Leningrad Botvinnik
Match Kazan-Novgorod in Novgorod, 1930 Nezhmetdinov
Match Moscow-Leningrad(Press Home) in Moscow,1930 Grigoriev
Match Moscow-Leningrad(Trade Unions) in Leningrad, 1930 Botvinnik,Ragozin
Match Moscow-Leningrad(VUZ) in Moscow, 1930 Ravinsky
Match Moscow-Tula in Tula, 1930 Kotov
Match Leningrad-Kharkov in Kharkov, 1930 Ragozin
Match Leningrad team--Leningrad students, 1930 Botvinnik,Ragozin
Match Leningrad(VUZ)-Moscow(trade unions),1930 in Moscow Riumin
Match Leningrad(VUZ)-Moscow(metallists),1930 in Moscow Poliak
Match Women team Trade Unions-Men team Promkooperatsia,1930 in Moscow Zubarev
Match Kharkov-Moscow(Red Army),1930 in Moscow Grigorenko
Match Dinamo-Rabpros(Leningrad),1930 Rabinovich I.
Match Sovtorgsluzhashchie-Metallist in Moscow,1930 Poliak A.
Match Leningrad(students)-Moscow(students) in Leningrad,1930 Ragozin
Matches 1931-1945
Classification match, 1931
Match Metallist-Khimik(Moscow),1931 in Moscow Belavenets
Match Sovtorgsluzhachshie-VUZ(Moscow),1931 in Moscow Yudovich
Match Novgorod-Viatka(Izgevsk now),1931 Dubinin
Match Kiev-Kharkov,1931 Konstantinopolsky
Match Leningrad-Germany(Rail road),1931 in Leningrad Budo
Matches of Leningrad team, 1932 Ragozin,Konstantinopolsky
Match Leningrad-Kiev, 1932 in Leningrad Alatortsev,Ragozin,Konstantinopolsky
Match Samara-Kazan, 1932 in Samara Eremin,Kachkov
Matches of Moscow team in GorkyRiumin,Bautin
Match Kiev-"Rabpros" in LeningradBogatyrchuk,KOnstantinopolsky
Match Rabpros"-"Gosuchrezhdenia",1932 in LeningradRomanovsky
Match Moscow-Leningrad(Rabpros),1932 in MoscowIljin-Genevsky
Match Sverdlovsk-Kazan,1932 in KazanRovner
Match "Park of culture and rest"-"Gardens Akvarium and Ermitazh",1932 in MoscowYudovich
Matches of German workers,1932 Belavenets
Match "Dinamo"-Women team,1932in Leningrad Tolush
Match "Ermitazh"-"Stadion gostorgovli",1932 in MoscowYudovich,Belavenets
Matches of Dnepropetrovsk,1932 in Leningrad Budo
Match Botvinnik-Flohr, 1933
Match Poliak A.-Zubarev, 1933
Match Moscow-Leningrad(trade unions), 1933 Ragozin
Match Sverdlovsk-Magnitogorsk, 1933 in Sverdlovsk Kiselev,Radchenko
Match Konstantinov-Freiman, 1933 in Tashkent
Match Mazel-Kmoch, 1934 in Moscow
Match Armenia-Abkhazia, 1934 in Batum Kasparian,Rudnev
Match Moscow-Leningrad(trade unions), 1934 in Leningrad Botvinnik,Alatortsev,Ragozin
Match Ebralidze-Makogonov M., 1934 in Tbilisi
Matches Magnitogorsk team,1934 Kiselev
Match Yudovich-Kan, 1934 in Moscow
Match Lilienthal-Alatortsev, 1935
Match Lilienthal-Belavenets, 1935
Match Lilienthal-Yudovich, 1935
Match Belarus-Ukraine, 1935 Konstantinopolsky
Matches of Leningrad team, 1935 Levenfish
Moscow-Leningrad(1 category), 1935 in Moscow Tolush
Classification match, 1936
Match Panov-Steiner L., 1936 Panov
Match Lisitsyn-Ebralidze, 1936 Lisitsyn
Matches of Uzbekistan team, 1936 Freiman,Konstantinopolsky
Match Moscow-Gorky("Spartak"), 1936 in Moscow Zhiltsov
Match Moscow-Kiev(juniors),1936 in Kiev Smyslov
Match Smolensk-Vitebsk,1936 Vygodchikov
Match "Proletstud"-"Trade Unions"(Moscow),1936 Zagorjansky
Match Vkadivostok-Khabarovsk,1936 Voloshin
Botvinnik-Levenfish, 1937
Classification matches, 1937 Veresov,Pogrebyssky,Sokolsky,Belavenets
Match Moscow-Leningrad, 1937 in Leningrad Alatortsev,Levenfish,Kotov,Tolush
Match Moscow-Ukraine, 1937 in Kiev Alatortsev,Konstantinopolsky,Kotov
Match Lisitsyn-Lilienthal, 1937
Match Kharkov-Rostov-on-Don,1937 in Kharkov Bondarevsky
Match Moscow-Students,1937 in Moscow Belavenets
Match Gorky-Kuibyshev,1937 in Kuibyshev Dubinin
Match Moscow-Kiev(juniors),1937 in Kiev Smyslov
Match Leningrad-Gorky in Gorky, 1938 Chekhover
Match Kiev-Moscow in Moscow,1938 Bronstein
Match Moscow-Kiev in Kiev,1938 Bronstein
Match Moscow-Rostov-on-Don in Rostov-on-Don,1938 Averbakh
Match Tbilisi-Baku in Tbilisi, 1939 Sorokin
Match Ivanovo-Yaroslavl in Ivanovo,1939 Lapin
Match Moscow Avtozavod im. Stalina-Leningrad Kirovskiy zavod in Moscow,1939 Smyslov
Classification match, 1940 Abramov
Botvinnik-Ragozin, 1940
Levenfish-Alatortsev, 1940
Match Baku-Tbilisi, 1940 in Baku Makogonov
Match Lithuania-Estonia,1940 in Tallinn Mikenas,Keres
Match Minsk-Belostok, 1940 in Minsk Veresov
Match Kazan-Gorky, 1940 in Kazan Nezhmrtdinov
Match Moscow-Leningrad(zhelezhnodorozhniki),1940 in Leningrad Lisitsyn
Match Sverdlovsk-Cheliabinsk,1940 in Sverdlovsk Bastrikov
Match Kiev-Leningrad(juniors),1940 in Kiev Lipnitsky
Match Spartak-Bolshevik(Moscow),1940 Kan
Match Moscow-Leningrad , 1941 Botvinnik,Levenfish,Ragozin,Tolush,Lilienthal,Kotov,Smyslov,Alatortsev
Match Latvia-Lithuania , 1941 Vistinietzki,Koblenc
Match Belarus-Lithuania in Minsk, 1941 Veresov,Vistinietzki
Match Baku-Tbilisi in Baku,1941 Makogonov
Matches MAI(Moscow) in Tbilisi,1941 Smyslov
Makogonov-Flohr in Baku, 1942
Chekhover-Ovechkin in Ivanovo, 1942
Estonia-Latvia in Riga, 1942 Zhdanov
Classification matches, 1943 Konstantinopolsky
Classification matches, 1944 Konstantinopolsky,Mikenas
Ilivitsky-Boleslavsky, 1944
Match Latvia-Lithuania , 1944Mikenas,Tolush
Match Kalev-Daugava,1944 in RigaKeres
Radiomatch USSR-USA , 1945 Botvinnik,Denker,Smyslov,Reshevsky,Boleslavsky,Fine,Flohr,Kotov,Kashdan,Bondarevsky,Lilienthal,Ragozin,Makogonov,Bronstein
Match Krasnodar-Grozny,1945 in KrasnodarNovotelnov
Match Kalev-Daugava,1945 in TallinnKeres
Match Tallinn-Riga,1945 in TallinnKeres
Matches 1946-1960
Classification matches, 1946 Goldenov,Ljublinsky,Yudovich
Ilivitsky-Ufimtsev, 1946
Moscow-Prague in Moscow, 1946 Bronstein,Kotov,Smyslov,Alatortsev,Lilienthal,Bondarevsky,Pachman
Ragozin-Boleslavsky in Moscow, 1946
USSR-USA in Moscow, 1946 Botvinnik,Reshevsky,Keres,Fine,Smyslov,Denker,Boleslavsky,Kotov,Kashdan,Flohr,Ragozin,Bondarevsky,Lilienthal,Bronstein
USSR-England(Radio), 1946 Botvinnik,Keres,Smyslov,Boleslavsky,Flohr,Kotov,Bronstein,Bondarevsky,Lilienthal,Ragozin
Verlinsky-Karakhan, 1946
Leningrad-Prague in Leningrad, 1946 Levenfish,Tolush,Taimanov,Furman,Pachman
Petrosian-Kasparian, 1946
Klaman-Furman, 1946
"Bolshevik"-Prague in Moscow, 1946 Boleslavsky,Makogonov,Pachman
Chernovtzy-Lvov in Chernovtzy,1946 Sokolsky
Kamyshov-Lapin in Ivanovo,1946
Tbilisi-Baku in Tbilisi,1946
Classification matches, 1947 Averbakh,Simagin
Estonia-Latvia in Tallinn, 1947 Keres
Odessa-Lvov in Lvov, 1947 Geller
Moscow-Leningrad(zheleznodorozhniki) in Moscow, 1947 Aronin
Classification matches, 1948 Nezhmetdinov,Mikenas
Match Moscow-Budapest in Moscow, 1949 Benko,Barcza,Szabo,Kotov,Smyslov,Simagin,Bronstein,Averbakh,Lilienthal,Flohr,Ragozin
Classification matches, 1949 Aronin
Match Bronstein-Boleslavsky in Moscow, 1950
Match Ilivitsky-Suetin, 1950
Classification match in Moscow, 1950 Aronin,Panov
Match Sopkov-Kan in Yaroslavl, 1950
Match Leningrad-Estonia in Leningrad, 1950 Tolush
Match Rostov-Krasnodar in Rostov,1951 Knyshenko
Match Moscow-Leningrad(zheleznodorozhniki) in Moscow,1951 Aronin
Classification match in Tashkent, 1951
Match Estonia-Latvia in Riga, 1950 Nei
Match Lilienthal-Ragozin in Moscow, 1952
Match Belarus-Lithuania in Vilnius, 1953 Boleslavsky,Kholmov
Match Moscow-Ukraine in Moscow, 1954 Bronstein,Averbakh,Petrosian,Geller,Flohr,Lilienthal,Ragozin,Konstantinopolsky,Simagin,Gufeld
Classification match in Riga, 1954 Tal
Match Estonia-Latvia in Tallinn, 1954 Keres,Tal
Match Moscow-Leningrad(zheleznodorozhniki) in Leningrad,1954 Ignatiev
Match Moscow-Leningrad(Spartak) in Leningrad, 1954 Petrosian,Simagin
Match Kharkov-Rostov-on-Don in Kharkov,1954 Serebrijsky
Match Tbilisi-Rostov-on-Don in Rostov,1954 Shishov
Match USSR-USA in Moscow, 1955 Botvinnik,Reshevsky,Smyslov,Bisguier,Bronstein,Evans,Geller,Keres,Byrne,Petrosian,Taimanov,Kashdan,Kotov
Match Russia-Latvia in Riga, 1955 Tal,Gipslis,Lutikov,Antoshin,Korchnoi
Classification matches, 1955 Kan,Kotkov
Match Estrin-Vasiliev in Cheliabinsk,1955
Match Rostov-on-Don-Kharkov in Rostov-on-Don,1955 Serebrijsky
Match Moscow-Leningrad(zheleznodorozhniki) in Leningrad,1955 Borisenko
Match Belarus-Poland in Minsk, 1956 Boleslavsky,Sliwa,Suetin
Classification matches, 1956 Chistiakov,Khasin,Mukhitdinov
Match Krasnodar-Rostov-on-Don in Krasnodar,1955 Shamkovich
Match Belarus-Hungary in Minsk, 1957 Boleslavsky,Barcza,Suetin,Bilek,Portisch,Forintos
Match Estonia-Hungary, 1957 Keres,Barcza,Bilek,Portisch,Forintos
Match Leningrad-Hungary in Leningrad, 1957 Spassky,Barcza,Taimanov,Bilek,Korchnoi,Tolush,Furman,Portisch,Forintos
Match Russia-Ukraine in Leningrad, 1957 Taimanov,Geller,Furman,Nezhmetdinov
Match USSR-Yugoslavia in Leningrad, 1957 Tolush,Keres,Boleslavsky,Bronstein,Taimanov,Geller, Petrosian,Korchnoi,Kholmov,Furman,Pirc,Milic,Ivkov,Matanovic,Trifunovic,Gligoric,Udovcic
Match Averbakh-Botvinnik, 1957
Match Ukraine-Lithuania in Vilnius, 1957 Geller,Kholmov,Mikenas
Match "Burevestnik"-Finland Academy in Leningrad, 1957 Polugaevsky
Match Moscow-Leningrad , 1958 Smyslov,Spassky,Bronstein,Korchnoi,Averbakh,Taimanov,Kotov,Tolush,Flohr,Bondarevsky,Lilienthal,Furman,Vasiukov,Simagin,Antoshin,Liberzon
Match Russia-Bulgaria in Leningrad, 1958 Spassky,Bobotsov,Tolush,Nezhmetdinov,Padevsky,Krogius,Lutikov,Shamkovich
Classification matches, 1958 Bagirov
Match Estonia-Finland in Tallinn, 1959 Keres,Book,Rantanen
Match Georgia-Estonia in Otepa, 1959 Nei,Gurgenidze
Match Estonia-Latvia in Tallinn, 1959 Tal,Keres,Gipslis,Klovans
Match Lithuania-Latvia in Vilnius, 1959 Kholmov,Tal,Mikenas,Gipslis
Match Moscow-Belarus in Moscow, 1959 Smyslov,Boleslavsky,Petrosian,Suetin,Bronstein,Averbakh
Match Moscow-Leningrad in Leningrad, 1959 Smyslov,Spassky,Petrosian,Taimanov,Bronstein,Korchnoi,Averbakh,Tolush,Flohr,Bondarevsky,Vasiukov,Furman
Match USSR-Yugoslavia in Kiev, 1959 Smyslov,Gligoric,Petrosian,Matanovic,Bronstein,Taimanov,Milic,Averbakh,Geller,Korchnoi,Gufeld,Matulovic
Match Lithuania-Belarus in Vilnius, 1959
Match Estonia-Belarus , 1959
Classification matches, 1959
Match Kirgizia-Kazakhstan,1959 in Frunze
Match Georgia-Romania in Tbilisi, 1960 Gurgenidze,Ghitescu,Gheorghiu,Gaprindashvili
Match Estonia-Latvia in Riga, 1960 Peterson,Randviir
Match Leningrad-Budapest in Leningrad, 1960 Spassky,Barcza,Portisch,Bilek,Furman,Lengyel,Forintos
Match Moscow-Leningrad in Moscow, 1960(December) Botvinnik,Korchnoi,Smyslov,Spassky,Petrosian,Bondarevsky,Bronstein,Tolush,Averbakh,Kotov,Flohr,Furman,Simagin,Vasiukov,Konstantinopolsky,Shamkovich,Liberzon,Zaitsev I.
Match Moscow-Leningrad in Leningrad, 1960(January) Vasiukov,Tolush,Simagin,Korchnoi,Zaitsev I.,Smyslov,Spassky,Bronstein,Taimanov,Furman
Match Russia-Ukraine in Kiev, 1960 Polugaevsky,Geller,Lutikov,Krogius,Stein,Shamkovich,Nezhmetdinov,Antoshin
Classification matches, 1960 Ljublinsky
Match Tallinn-Tbilisi in Tallinn,1960 Sorokin
Match Moscow-Leningrad(Dinamo),1960 in Lenigrad Bronstein,Konstantinopolsky
Match Moscow-Leningrad(zheleznodorozhniki) in Moscow,1960 Aronin
Match Spartak-Dinamo(Moscow),1960 Lilienthal,Bronstein
Matches 1961-1970
Match Azerbaijan-Armenia in Erevan, 1961 Bagirov,Zakharian
Match Estonia-Latvia in Tallinn, 1961 Gipslis,Nei
Match Estonia-Finland in Parnu, 1961 Nei,Ojanen
Classification matches, 1961 Osnos
Match Moscow-Leningrad(juniors) in Leningrad,1961 Vorotnikov
Match Belarus-Armenia in Erevan, 1962 Suetin,Mnatsakanian
Match Belarus-Azerbaijan in Baku, 1962 Suetin,Bagirov
Match Belarus-Latvia in Minsk, 1962 Suetin,Gipslis
Match Belarus-Georgia in Tbilisi, 1962 Suetin,Gaprindashvili,Dzindzichashvili
Match Keres-Geller in Moscow, 1962 Keres,Geller
Match Moscow-Leningrad in Leningrad, 1962 Smyslov,Spassky,Bronstein,Korchnoi,Averbakh,Taimanov,Vasiukov,Tolush,Flohr,Furman,Shamkovich,Liberzon,Zaitsev I.
Match Russia-Bulgaria in Rostov-on-Don, 1962 Kholmov,Padevsky,Nezhmetdinov,Tringov,Lutikov,Antoshin,Lein,Krogius,Radulov
Match Ukraine-Bulgaria in Kiev, 1962 Stein,Padevsky,Tringov,Gufeld,Radulov
Match USSR-Yugoslavia in Lvov, 1962 Gligoric,Parma,Ivkov,Matanovic,Bronstein,Vasiukov,Polugaevsky,Taimanov,Kholmov,Stein,Gipslis,Tukmakov
Match Lithuania-Latvia in Vilnius, 1962 Gipslis,Mikenas
Match Leningrad-Budapest in Leningrad, 1962 Tolush,Bondarevsky,Furman,Barcza,Bilek,Lengyel,Forintos,Flesch
Match Belarus-Budapest in Minsk, 1962 Suetin,Barcza,Bilek,Lengyel,Forintos,Flesch
Classification matches, 1962Zaitsev A.
Match Belarus-Ukraine(Spartak) in Minsk, 1962 Suetin
Match Trud-Burevestnik in Moscow, 1962 Averbakh,Smyslov,Vasiukov,Polugaevsky
Match Azerbaijan-Belarus in Minsk, 1963 Roizman
Match Azerbaijan-Latvia in Riga, 1963 Bagirov
Match Azerbaijan-Lithuania in Vilnius, 1963 Bagirov,Mikenas
Match Estonia-Finland in Tallinn, 1963 Keres,Book
Match Uzbekistan-Estonia in Tallinn, 1963 Pinchuk,Vooremaa
Match Uzbekistan-Latvia in Riga, 1963 Mukhitdinov,Gipslis
Match Uzbekistan-Lithuania in Vilnius, 1963 Muhitdinov,Mikenas
Match Latvia-Lithuania in Riga, 1963 Mikenas,Gipslis
Match Ukraine-Latvia in Kiev, 1963 Gipslis,Stein
Match Belarus-Latvia in Rezekne, 1963 Gipslis,Kupreichik
Match Russia-Sweden(juniors) in Leningrad, 1963 Sosonko,Cseshkovsky
Training match Botvinnik-Furman, 1963
Classification matches, 1963Yudovich M.(jr)
Match Moscow-Kiev(juniors) in Kiev,1963 Razuvaev,Gulko
Match Moscow-Riga(juniors) in Riga,1963 Vitolinsh
Match Moscow-Kharkov(juniors) in Kharkov,1963 Steinberg
Match Belarus-DDR in Minsk, 1964 Boleslavsky,Suetin,Uhlmann,Malich
Match Hungary-Russia in Ordzhonikidze, 1964 Szabo,Kholmov,Bilek,Polugaevsky,Barcza,Antoshin,Flesch,Lein,Forintos,Krogius,Barczay,Zaitsev A.,Rashkovsky,Cseshkovsky
Match Bulgaria-Ukraine in Kiev, 1964 Bobotsov
Match USSR-Yugoslavia in Leningrad, 1964 Parma,Ivkov,Udovcic,Matanovic,Ciric,Matulovic,Kurajica,Spassky,Korchnoi,Geller,Polugaevsky,Taimanov,Vasiukov,Antoshin,Kuzmin
Match Leningrad-Belgrade in Leningrad, 1964 Spassky,Ivkov,Korchnoi,Matanovic,Taimanov,Matulovic,Tolush,Ciric,Furman
Match Leningrad-Moscow by telephone, 1964 Bronstein,Averbakh,Vasiukov,Kotov,Lilienthal,Simagin,Liberzon,Shamkovich,Konstantinopolsky,Zaitsev I.,Murrey,Razuvaev,Korchnoi,Tolush,Furman,Tseitlin Mark
Classification matches, 1964Roshal
Match Leningrad-Moscow in Moscow, 1965 Korchnoi,Petrosian,Tolush,Botvinnik,Bronstein,Furman,Averbakh,Kotov,Simagin,Liberzon,Zaitsev I.,Sosonko,Gulko,Murrey
Match Estonia-Finland in Tallinn, 1965 Nei,Book,Westerinen,Rantanen
Classification matches, 1965Serebrijsky,Reviakin
Match Riga-Tallinn in Riga,1965 Gipslis,Klovans
Match Latvia-Uzbekistan in Riga, 1966 Gipslis
Match USSR-Yugoslavia in Sukhumi, 1966 Parma,Matanovic,Ivkov,Ciric,Matulovic,Velimirovic,Vasiukov,Keres,Korchnoi,Geller,Kholmov,Lutikov,Gurgenidze,Gulko,Kuzmin,Georgadze
Match Belarus-DDR in Minsk, 1966 Suetin,Kupreichik,Uhlmann,Pietzch,Malich
Match Belarus-Ukraine in Minsk, 1966 Suetin,Kupreichik,Gufeld
Match Bulgaria-Ukraine in Kiev, 1966 Geller,Bobotsov,Tringov,Gufeld,Padevsky,Spiridonov,Radulov
Match Leningrad-Uzbekistan in Leningrad, 1966 Tseitlin Mark,Agzamov
Match Estonia-Uzbekistan in Tallinn, 1966 Nei,Agzamov
Classification matches, 1966 Volovich
Match Moscow-India in Moscow, 1966 Zaitsev I.,Timoshchenko,Aaron
Match Georgia-India in Tbilisi, 1966 Dzindzichashvili,Aaron
Match Riga-Tallinn in Tallinn,1966 Gipslis,Klovans
Match MGU-Finland Academy Union in Moscow,1966 Gulko,Westerinen,Razuvaev
Match Latvia-Lithuania in Riga, 1967 Gipslis,Mikenas
Match Azerbaijan-Lithuania in Vilnius, 1967 Bagirov,Mikenas
Match Azerbaijan-Latvia in Riga, 1967 Bagirov
Match Romania-Latvia in Riga, 1967 Tal,Ciocaltea,Gipslis,Ghitescu
Match Armenia-Belarus in Minsk, 1967 Boleslavsky,Suetin
Match Leningrad-Belarus in Leningrad, 1967 Taimanov,Suetin,Korchnoi,Furman
Match Leningrad-Moscow in Leningrad, 1967 Smyslov,Korchnoi,Bronstein,Furman,Averbakh,Kholmov,Vasiukov,Liberzon,Gulko,Makarichev
Match Russia-Ukraine in Uzhgorod, 1967 Spassky,Stein,Antoshin,Lein,Gufeld
Classification matches, 1967 Muratov,Chaplinsky,Murrey,Chistiakov,Shakhtakhtinsky
Match Uzbekistan-Turkmenistan in Tashkent, 1967
Match Estonia-Finland in Tallinn, 1967 Nei,Book,Westerinen
Match Georgia-Kazakhstan in Tbilisi, 1967 Dzindzichashvili,Gaprindashvili
Match Georgia-Uzbekistan in Tbilisi, 1967 Dzindzichashvili,Gaprindashvili
Match "Kalev"-"Jyud" in Tallinn, 1967 Keres
Match Estonia-Georgia in Rapina,1967 Keres,Gurgenidze,Dzindzichashvili,Gaprindashvili
Match Moscow-Prague in Moscow, 1968 Bronstein,Hort,Vasiukov,Kavalek,Kholmov,Jansa,Simagin,Smejkal,Shamkovich,Liberzon,Razuvaev,Balashov
Match Belarus-DDR in Minsk, 1968 Pietzsch,Malich,Suetin,Boleslavsky,Kupreichik
Match Russia-Hungary in Lipetsk, 1968 Polugaevsky,Portisch,Barcza,Barczay,Bilek,Csom,Forintos
Match USSR-Scandinavia(juniors) in Tallinn, 1968 Andersson,Karpov,Sveshnikov,Makarichev,Beliavsky,Petrosian A.
Match USSR-Yugoslavia in Sochi, 1968 Geller,Gligoric,Bronstein,Ivkov,Kholmov,Matulovic,Ostojic,Zaitsev I.,Bukic,Gurgenidze,Nikolic S.,Karpov
Match Ukraine-Bulgaria in Odessa, 1968 Stein,Bobotsov,Padevsky,Gufeld,Spiridonov,Alburt
Match Leningrad-Moscow in Moscow, 1968 Smyslov,Taimanov,Averbakh,Kotov,Murrey,Kholmov,Gulko
Classification matches, 1968
Match MGU-Leupzig in Moscow,1968 Gulko,Pietsch,Razuvaev,Vogt
Match MGU-Crvena Zvezda in Moscow,1968 Gulko,Zaitsev I.
Match Novosibirsk-Leupzig in Novosibirsk,1968 Pietsch,Vogt,Vaisser19.09.2019
Match "Dinamo"-"Zenit" in Moscow,1968 Averbakh
Match Saratov-Dnepropetrovsk in Saratov,1968 Krogius
Match Riga chess club-"Tsrvena Zvezda" in Riga,1968 Gipslis,Klovans
Match Latvia-Russia in Yurmala, 1969 Gipslis,Polugaevsky,Zaitsev A.,Antoshin,Gutman,Sveshnikov
Match Estonia-Finland in Tallinn, 1969 Keres,Westerinen
Match USSR-Yugoslavia(juniors) in Moscow, 1969 Timoshchenko,Ljubojevic,Kupreichik,Karpov,Vaganian,Sveshnikov,Romanishin,Hulak
Match Moscow-Bucharest in Moscow, 1969 Smyslov,Gheorghiu,Bronstein,Ciocaltea,Shamkovich,Ghitescu,Zaitsev I.,Balashov,Makarichev
Classification matches, 1969 Kremenetsky
Match Kharkov-Plovdiv in Kharkov,1969 Savon,Padevsky
Match "Dinamo"(Tbilisi)-Officers's Home of Transcaucasian military district in Tbilisi,1969 Gurgenidze,Dzindzichashvili,Ubilava
Match Riga-Tallinn in Riga,1969 Gutman
Match Kharkov-Rostov-on-Don in Rostov,1969 Savon
Match Lithuania-Poland in Vilnius,1969 Schmidt,Mikenas
Match Russia-Latvia in Orel, 1970 Antoshin,Rashkovsky,Gutman
Match Leningrad-Prague in Leningrad, 1970 Korchnoi,Furman,Smejkal,Jansa,Filip
Match Ukraine-West Berlin in Kiev, 1970 Stein,Kuzmin,Tukmakov,Hecht
Match Bronstein-Korchnoi in Leningrad, 1970
Match Estonia-Bulgaria in Tallinn, 1970 Keres,Bobotsov,Tringov,Padevsky,Radulov,Spiridonov
Match Riga-Leupzig in Riga, 1970 Gutman,Knaak
Classification matches, 1970
Match seniors-Leningrad in Leningrad, 1970 Bronstein,Ivanov I.,Makogonov
Matches 1971-1980
Match USSR-Yugoslavia in Erevan, 1971 Korchnoi,Vaganian,Keres,Stein,Beliavsky,Ivkov,Matanovic,Parma
Match Moscow-Budapest in Moscow, 1971 Bronstein,Vasiukov,Lein,Liberzon,Shamkovich,Gulko,Szabo,Adorjan
Match Russia-Georgia in Tbilisi, 1971 Polugaevsky,Sveshnikov,Gurgenidze,Gufeld,Dzindzichashvili,Georgadze
Match Leningrad-Latvia in Leningrad, 1972 Korchnoi,Taimanov,Gutman,Tal,Gipslis,Furman
Match Moscow region-Cuba,1972 Gusev
Match Voronezh-Cuba,1972 Kopylov
Match Russia-Latvia in Riga, 1973 Rashkovsky,Gutman,Tal,Gipslis
Match USSR-Yugoslavia in Tbilisi, 1973 Petrosian,Geller,Taimanov,Gligoric,Ivkov,Matulovic
Match Georgia-Latvia in Tbilisi, 1974 Ubilava,Zaichik,Gaprindashvili,Gutman,Gipslis
Match Kazakhstan-Latvia in Yurmala, 1974 Vladimirov,Gutman,Gipslis,Lanka
Match "Avangard"-Latvia in Kiev, 1974 Romanishin,Tal,Gutman,Gipslis
Match Moscow Region-Latvia in Moscow, 1974 Zaitsev I.,Gutman
Match Georgia-Belarus in Tbilisi, 1974 Gurgenidze,Gaprindashvili
Match MGU-Georgia in Tbilisi, 1974 Gulko,Makarychev,Dzindzichashvili,Ubilava
Match Estonia-Latvia in Tallinn, 1975 Nei,Klovan,Gutman
Match USSR-Yugoslavia in Odessa, 1975 Tukmakov,Gufeld,Romanishin,Gligoric,Ivkov,Velimirovic
Match Kazakhstan-Azerbaijan in Alma-Ata, 1975 Bagirov,Vladimirov
Match Lithuania-Uzbekistan in Vilnius, 1975
Match Leningrad-Lthuania in Vilnius, 1975
Match Leningrad-Estonia in Tallinn, 1975Keres,Korchnoi,Taimanov,Tseitlin Mark
Match Leningrad-Estonia,1975Korchnoi,Tseitlin Mark
Match Georgia-Azerbaijan in Tbilisi, 1975 Gufeld,Ubilava,Zaichik
Match Georgia-Moscow in Tbilisi/Borzhomi, 1975 Ubilava
Match MGU-Start in Moscow,1975 Gulko,Makarychev
Match MGU-MTK in Moscow,1975 Gulko,Razuvaev.Makarychev,Ivanov A.,Lengyel,Szabo
Match Burevestnik-Veilbo-Risskov(Denmark) in Moscow,1975 Razuvaev,Bagirov,Georgadze,Palatnik,Makarychev,Panchenko
Match "Trud"-"Spartak" in Moscow,1975 Petrosian,Lein
Match Leningrad-Latvia in Leningrad, 1976 Tseitlin Mark,Kochyev,Gipslis,Lanka,Kengis
Match Estonia-Latvia in Valka, 1976 Heuer,Gipslis,Lanka15.09.2019
Match "Burevestnik"-"Spartak" in Moscow,1976 Smyslov,Petrosian,Gulko,Vaganian,Razuvaev,Makarychev
Match "Burevestnik"-"Kalev" in Tallinn,1976 Yusupov
Match Latvia-Georgia in Yurmala, 1977 Gufeld,Chiburdanidze,Ubilava,Sturua,Lputian,Azmaiparashvili,Efimov,Tal,Gutman,Lanka,Kengis
Match USSR-Yugoslavia in Tallinn, 1977 Romanishin,Vaganian,Beliavsky,Mikhalchishin,Zaichik,Yusupov,Dolmatov, Hulak,Marjanovic,Simic,Duric,Popovic
Match "Dinamo"-"Spartak" in Moscow, 1977 Bykhovsky Av.
Match "Burevestnik"-"Spartak" in Moscow, 1977 Balashov,Gulko,Razuvaev,Makarychev,Bykhovsky Av.,Chekhov
Match "Yiud"-"Varpa" in Viljandi,1977 Kengis
Match Belarus-Latvia in Minsk, 1978 Kupreichik,Klovans,Gutman,Lanka
Match Burevestnik-MTK in Moscow,1978 Smyslov,Portisch,Bagirov,Szabo,Razuvaev,Adorjan,Kochyev,Forintos,Alburt,Lengyel
Match Dinamo-Spartak in Moscow,1978 Yudovich
Match MGU-Marathon in Moscow,1978 Ivanov A.,Dolmatov,Yusupov,Smagin
Match Kaunas-Kaliningrad in Kaunas,1978 Mikenas
Match Armenia-Latvia in Tsakhkadzor, 1979 Lputian,Gipslis,Gutman,Lanka,Kengis
Match Belarus-Estonia in Tallinn, 1979 Ehlvest
Match Leningrad-Georgia in Leningrad, 1979 Taimanov,Gufeld,Kochyev,Ubilava
Match Burevestnik-Partizan(Yugoslavia) in Moscow,1979 Smyslov,Gligoric,Balashov,Matulovic,Georgadze,Raicevic,Bagirov,Razuvaev,Alburt
Match Novosibirsk-Omsk in Novosibirsk,1979 Timoshchenko
Match Latvia-Estonia in Riga, 1980 Gipslis,Bagirov,Kengis
Match Leningrad-Georgia in Tbilisi, 1980 Yudasin,Sturua
Match Moscow-Estonia in Tartu, 1980
Match MGU-LGU in Leningrad,1980 Taimanov,Yusupov,Dolmatov,Smagin
Match Novosibirsk-Omsk in Omsk,1980 Khasin Al.
Match "Zhalgiris"-"Daugava" in Vilnius,1980 Wojtkiewicz
Matches 1981-1994
Match Latvia-Estonia in Parnu, 1981 Bagirov,Klovans,Kengis,Lanka,Wojtkiewicz,Shabalov,Oll
Match Moldavia-Estonia , 1981
Match Armenia-Latvia in Erevan, 1981 Lputian,Petrosian A.,Bagirov,Lanka,Kengis
Match MGU-Azerbaijan in Baku,1981 Kasparov
Match Leningrad-Drezden in Leningrad,1981 Kochyev,Uhlmann
Match "Burevestnik"-"Porz" in Moscow,1981 Smyslov,Huebner,Balashov,Hort,Kochyev,Taimanov,Yusupov,Georgadze,Dolmatov
Match Leningrad-Estonia,1981 Taimanov
Match Latvia-Estonia in Salatsgriva, 1982 Ehlvest,Oll,Kengis
Match Kiev-Moscow in Kiev,1982 Suetin
Match Latvia-Estonia in Tallinn, 1983 Gipslis,Bagirov,Ehlvest,Kengis,Oll,Shabalov
Match Latvia-Armenia in Yurmala, 1983 Gipslis,Bagirov,Petrosian A.,Shabalov
Match MGU-MTK in Moscow,1983 Smagin,Forintos
Match Leningrad-Dresden in Leningrad,1983 Kochyev,Uhlmann
Match "Burevestnik"-"Rugby Chess Club" in Moscow,1983 Psakhis,Balashov,Georgadze,Kochyev,Chernin,Salov
Match Latvia-Estonia in Riga, 1984 Gipslis,Bagirov,Oll,Shabalov
Match Moscow-Leningrad in Moscow, 1984 Smyslov,Taimanov,Sokolov,Kochyev,Gulko,Yudasin
Match Latvia-Belarus in Minsk, 1984 Bagirov,Gelfand,Shabalov
Match "Trud"-"Spartakus"(Hungary) in Lvov,1984 Beliavsky,Pinter,Tal,Csom,Dorfman,Farago,Bagirov,Mikhalchishin,Cseshkovsky
Match "Trud"-"Burevestnik" in Moscow,1984 Beliavsky,Psakhis,Romanishin,Balashov,Dorfman,Chernin,Georgadze,Yudasin,Eingorn,Cseshkovsky,Kochyev,Sokolov,Salov
Match Leningrad-Moscow in Leningrad, 1985 Taimanov,Averbakh,Kochyev,Sokolov,Salov,Gulko,Yudasin,Suetin,Aseev,Smagin,Khalifman,Glek
Match Latvia-Estonia in Parnu, 1985 Ehlvest,Gipslis,Kengis,Lanka
Match Chernin-Gavrikov in Moscow, 1985
Match "CSCA"-"Bavaria"(Germany) in Moscow, 1985Yusupov,Pfleger,Lputian,Kindermann,Vasiukov,Bischoff,Yermolinsky,Vladimirov,Malaniuk,Hecht
Match "Trud"-"Bosna"(Yugoslavia) in Moscow, 1985 Beliavsky,Kurajica,Tal,Drasko,Romanishin,Dizdar,Cseshkovsky,Dizdarevic,Bagirov
Match Leningrad-Moscow in Moscow, 1986 Taimanov,Balashov,Aseev,Smagin,Dokhoian,Glek
Match Belarus-Moldavia in Minsk,1986 Kovalev
Match "CSCA"-"Trud" in Moscow,1986 Karpov,Beliavsky,Yusupov,Tal,Romanishin,Tukmakov,Mikhalchishin,Lputian,Dorfman,Malaniuk,Kuzmin,Vladimirov,Cseshkovsky
Match "Trud"-"Frederiksberg" in Tallinn,1986 Tal,Romanishin,Kuzmin,Mikhalchishin,Bagirov,Rozentalis
Match "CSCA"-"Matinkilan" in Moscow Tukmakov,Lputian,Makarychev,Geller,Vladimirov,Yermolinsky
Match "Spartak"-"Dinamo" in Moscow,1986 Bronstein
Match "Burevestnik"-"Zenit" in Moscow,1986 Smyslov
Match Central Chess Club-"Torpedo" in Moscow,1986 Vyzmanavin,Glek,Bykhovsky Av.
Match Latvia-Estonia in Valka, 1987 Oll,Bagirov,Kengis,Shirov,Wojtkiewicz,Lanka
Match Leningrad-Moscow in Leningrad, 1987 Taimanov,Balashov,Kochyev,Krasenkov,Yudasin
Match Spartak-Dinamo(Moscow),1987 in Moscow Bronstein
Match Georgia(women)-"Gosha"(Yugoslavia),1987 in Tbilisi Gaprindashvili,Cebalo,Chiburdanidze,Rajkovic,Martinovic
Match Leningrad-Moscow in Moscow, 1988 Kochyev,Krasenkov,Yudasin,Machulsky,Solozhenkin,Janovsky,Sakaev
Match Estonia-Finland in Tallinn, 1989 Yrjola,Westerinen,Rantanen
Match Leningrad-Moscow in Moscow, 1989 Smagin,Taimanov,Yudasin,Zviagintsev,Solozhenkin,Svidler
Match Daugava-Zehlendorf(West Berlin),1989 in Riga Gipslis,Bagirov,Klovans,Shirov
Match CSCA-Lokomotiv,1989 in Moscow Tukmakov,Gurevich M.,Ivanchuk,Psakhs,Vladimirov,Dolmatov,Dreev,Tseitlin Mikh.,Dautov,Makarychev,Yurtaev,Kaidanov,Vyzmanavin
Match Moscow region chess club-"CSCA"(Sofia),1989 in Moscow Dolmatov,Georgiev Kir.,Razuvaev,Inkev,Kaidanov,Tseitlin Mikh.,Arkhipov
Match "Vektor"(Novosibirsk)-CSCA(Moscow),1989 in Novosibirsk Cseshkovsky,Vladimirov,Vaiser,Timoshchenko,Khalifman,Yurtaev,Goldin,Dreev,Ruban,Dautov
Match Kaunas-Vilnius,1989 in Kaunas Kveinys
Match Latvia-Estonia in Parnu, 1990 Oll,Tal,Shirov
Match "CSCA"-"T.Petrosian Chess Club" in Moscow,1990 Vladimirov,Smyslov,Sokolov,Balashov,Makarychev,Smagin,Vasiukov,Dokhoian,Yurtaev,Bareev,Dautov,Krasenkov
Match USSR-Yugoslavia, 1991 Aleksandrov,Kramnik,Onishchuk,Sakaev
Candidates match Ivanchuk-Yudasin in Riga, 1991
Match "T.Petrosian Chess Club"-"Torekes"(Hungary) in Moscow,1991 Balashov,Smagin
Match "Poliot"-"T.Petrosian Chess Club" in Moscow,1991 Sveshnikov,Bareev,Dvoirys,Balashov,Kharlov,Smagin,Krasenkov,Glek
Match Svidler-Zvjagintsev in St.Petersburg, 1992
Match Moskalenko-Morozevich in Moscow, 1994

Main page


Hosted by uCoz