Spartakiada of USSR(Semifinal)- Minsk July 1986(1 group - men)

Rk

Country

1

2

3

4

5

P

1

Ukraine

*

2.5

2

4.5

3.5

12.5

2

Georgia

2.5

*

2.5

3

3

11.0

3

Estonia

3

2.5

*

2

3

11.0

4

Moldavia

0.5

2

3

*

2.5

8.0

5

Azerbaijan

1.5

2

2

2.5

*

7.5

Spartakiada of USSR(Semifinal)- Minsk 1986(2 group - men)

Rk

Country

1

2

3

4

5

P

1

Moscow

*

2.5

4

4

4

14.5

2

Leningrad

2.5

*

3.5

2.5

3

11.5

3

Kazakhstan

1

1.5

*

3

3

8.5

4

Armenia

1

2.5

2

*

2.5

8.0

5

Latvia

1

2

2

2.5

*

7.5

Spartakiada of USSR(Semifinal)- Minsk 1986(3 group - men)

Rk

Country

1

2

3

4

5

6

P

1

RSFSR(Russia)

*

3

3

3

3.5

4

16.5

2

Lithuania

2

*

3

3

4.5

4

16.5

3

Belarus

2

2

*

3

2.5

4

13.5

4

Uzbekistan

2

2

2

*

3

4

13.0

5

Kirgizia

1.5

0.5

2.5

2

*

3.5

10.0

6

Turkmenia

1

1

1

1

1.5

*

5.5

1 board-

Rozentalis E.(Lituania)- 6.5 of 9

Kantsler B.(Kirgizia) - 5 of 7

Khalifman A.(Leningrad)- 5.5 of 8

Sokolov A.(Moscow) - 5 of 8

2 board-

Yakovich Y.(RSFSR) - 6.5 of 9

Gelfand B.(Belarus) - 6 of 9

Krivonosov O.(Latvia) - 5 of 7

Oll L.(Estonia) - 5.5 of 8

Majorovas V.(Lithuania)- 5.5 of 9

3 board-

Dokhoian Y.(Moscow) - 6 of 8

Serper G.(Uzbekistan) - 6 of 9

Kiik K.(Estonia) - 5 of 8

Minasian A.(Armenia) - 5 of 8

Guliev S.(Azerbaijan) - 4.5 of 7

4 board-

Bagaturov G.(Georgia) - 6 of 8

Goldin A.(RSFSR) - 6 of 9

Geisler Y.(Uzbekistan) - 5.5 of 8

Malisauskas V.(Lituania) - 5.5 of 8

5 board-

Ivanov S.(Leningrad) - 6.5 of 8

Nesterov Y.(Kazakhstan) - 5.5 of 8

Smirin I.(Belarus) - 6 of 9

Makarov M.(RSFSR) - 5 of 8

Kruppa Y.(Ukraine) - 5 of 8

Spartakiada of USSR(Semifinal)- Minsk 1986(1 group - women)

Rk

Country

1

2

3

4

5

6

P

1

Lithuania

*

1

2

2.5

2

2

9.5

2

Uzbekistan

2

*

1.5

1

2

2.5

9.0

3

Belarus

1

1.5

*

2

2

2

7.5

4

RSFSR(Russia)(

0.5

2

1

*

1.5

2

7.0

5

Kirgizia

1

1

1

1.5

*

1.5

6.0

6

Turkmenistan

1

0.5

1

1

1.5

*

5.0

Spartakiada of USSR(Semifinal)- Minsk 1986(2 group - women)

Rk

Country

1

2

3

4

5

P

1

Ukraine

*

1.5

2

2

2.5

8.0

2

Azerbaijan

1.5

*

1.5

2

2

7.0

3

Leningrad

1

1.5

*

2

2.5

7.0

4

Latvia

1

1

1

*

2

5.0

5

Moldavia

0.5

1

0.5

1

*

3.0

Spartakiada of USSR(Semifinal)- Minsk 1986(3 group - women)

Rk

Country

1

2

3

4

5

P

1

Moscow

*

1.5

1.5

2

2.5

7.5

2

Kazakhstan

1.5

*

2.5

1

2.5

7.5

3

Georgia

1.5

0.5

*

2.5

3

7.5

4

Armenia

1

2

0.5

*

1

4.5

5

Estonia

0.5

0.5

0

2

*

3.0

1 board-

Ioseliani N.(Georgia) - 6 of 8

Maveeva S.(Kirgizia) - 4.5 of 7

Sitnikova N.(Leningrad) - 5 of 8

Sakhatova G.(Kazakhstan)- 5 of 8

Erneste I.(Latvia) - 5 of 8

2 board-

Velikhanly F.(Azerbaijan)- 8 of 8

Gurieli N.(Georgia) - 5.5 of 8

Lelchuk Z.(Ukraine) - 5.5 of 8

Uskova F.(Uzbekistan) - 5 of 8

Yudasina I.(Leningrad) - 4.5 of 8

3 board-

Kiseleva N.(Moscow) - 7 of 8

Arakhamia K.(Georgia) - 6 of 8

Roizen N.(Moldavia) - 4.5 from 7

Spartakiada USSR(Final A)- Minsk July 1986(final A - men)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Ukraine

*

3.5

3

3

1.5

2.5

13.5

2

RSFSR(Russia)

1.5

*

2

3.5

3

3.5

13.5

3

Leningrad

2

3

*

2.5

2.5

2.5

12.5

4

Moscow

2

1.5

2.5

*

3.5

2.5

12.0

5

Lithuania

3.5

2

2.5

1.5

*

2.5

12.0

6

Georgia

2.5

1.5

2.5

2.5

2.5

*

11.5

Spartakiada USSR(Final B)- Minsk July 1983(final B- men)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Belarus

*

3

2.5

2

3

3.5

14.0

2

Moldavia

2

*

2

3

3

3

13.0

3

Kazakhstan

2.5

3

*

3

1

3

12.5

4

Armenia

3

2

2

*

3

2.5

12.5

5

Uzbekistan

2

2

4

2

*

2

12.0

6

Estonia

1.5

2

2

2.5

3

*

11.0

Spartakiada USSR(Final C)- Minsk July 1983(final C-men)

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Latvia

*

1.5

4.5

4

10.0

2

Azerbajdzhan

3.5

*

2

3.5

9.0

3

Kirgizia

0.5

3

*

3.5

7.0

4

Turkmenistan

1

1.5

1.5/

*

4.0

Spartakiada USSR(Final A)- Minsk July 1986(final A-women)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Azerbaijan

*

1.5

2

2.5

2

1.5

9.5

2

Ukraine

1.5

*

2

1.5

1

2

8.0

3

Moscow

1

1

*

1.5

2

2.5

8.5

4

Kazakhstan

0.5

1.5

1.5

*

1.5

3.0

8.0

5

Uzbekistan

1

2

1

1.5

*

2

7.5

6

Lithuania

1.5

1

0.5

0

1

*

4.0

Spartakiada USSR(Final B)- Moscow July 1983(final B-women)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Georgia

*

1.5

3

2.5

3

2.5

12.0

2

Leningrad

1.5

*

2

2.5

2

1

9.0

3

Belarus

0

1

*

2

1.5

2

6.5

4

RSFSR(Russia)

0.5

0.5

1

*

2.5

2

6.5

5

Latvia

0

1

1.5

0.5

*

3

6.0

6

Armenia

0.5

2

1

1

0

*

4.5

Spartakiada USSR(Final C)- Moscow July 1983(final C-women)

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Moldavia

*

2

2

2

6.0

2

Estonia

1

*

1.5

3

5.5

3

Kirgizia

1

1.5

*

1.5

4.0

4

Turkmenistan

1

0

1.5

*

2.5


MEN: Ukraine: Ivanchuk V.,Novikov I.,Shneider A.,Huzman A.,Kruppa Y.

RSFSR: Pigusov E.,Yakovich Y.,Dreev A,Goldin A.,Makarov M.

Leningrad: Khalifman A.,Epishin V.,Solozhenkin E.,Ionov S.,Ivanov S.

Moscow: Sokolov A.,Bareev E.,Dokhoian Y.,Kuzmin A.,Glek I.

Lithuania: Rozentalis E.,Majorovas V.,Kveinys A.,Malisauskas V.,Ruzele D.

Georgia: Giorgadze G.,Jailian M.,Krasenkov M.,Bagaturov G.,Dzhandzhgava L.

Belarus: Dautov R.,Gelfand B.,Kovalev A.,Ryskin A.,Smirin I.

Moldavia: Titov G.,Orlov G.,Chernov V.,Nevednichy V.,Sasonkin A.

Kazakhstan: Temirbaev S.,Khasanov T.,Asanov B.,Ronin V.,Nesterov Y.

Armenia: Anastasian A.,Mowsziszian K.,Minasian A.,Galduntz S.,Sedrakian A.

Uzbekistan: Saltaev M.,Zagrebelny S.,Serper G.,Geisler Y.,Sharipov S.

Estonia: Ehlvest J.,Oll L.,Kiik K.,Raud R.,Sepp O.

Latvia: Shabalov A.,Krivonosov O.,Liutsko I.,Shulman V.,Rausis I.

Azerbaijan: Avshalumov A.,Akopian V.,Guliev S.,Gasanov R.,Meribanov S.

Kirgizia: Kantsler B.,Imanaliev T.,Fedoruk Y.,Sirotin D.,Mamonov A.

Turkmenia: Odeev A.,Chommyev M.,Odjeev A.,Redzhepov A.,Odeev H.

Women: Azerbaijan: Sofieva A.,Velikhanly F.,Sultanova N.

Ukraine: Chelushkina I.,Lelchuk Z.,Sedina E.

Moscow: Eruslanova I.,Lukina T.,Kiseleva N.

Kazakhstan: Sakhatova G.,Uskova F.,Sakhatova E.

Uzbekistan: Kim O.,Zinina N.,Safargalieva I.

Lithuania: Baginskaite K.,Domkute V.,Domarkaite L.

Georgia: Ioseliani N.,Gurieli N.,Arakhamia K.

Leningrad: Sitnikova N.,Yudasina I.,Pesigina S.

Belarus: Horovetz E.,Botvinnik I.,Zajac E.

RSFSR: Rubtsova T.,Prudnikova S.,Demina Y.

Latvia: Erneste I.,Rause O.,Eremina N.

Armenia: Airapetian S.,Khachaturian R.,Abramian N.

Moldavia: Dukhovnaya G.,Zilberman P.,Roizen N.

Estonia: Laesson T.,Limberg T.,Yaniste K.

Kirgizia: Matveeva S.,Isakova A.,Shliakhina E.

Turkmenia: Khanmuradova G.,Odeeva L.,Ovezova M.

database of games in PGN format spartu86.zip(128 games of 568)
Hosted by uCoz