Championship of USSR(team)- Moscow 16-30.5.1981

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Ukraine

*

2.5

3

4

5

5.5

5

6.5

5.5

6

43.0

2

Moscow

5.5

*

4

4.5

3

5

6

4

5

5.5

42.5

3

Georgia

5

4

*

3

4

4

4

4

6.5

6

40.5

4

RSFSR

4

3.5

5

*

4

5

4

6

3.5

5

40.0

5

Leningrad

3

5

4

4

*

4

2

5

5

5.5

37.5

6

Latvia

2.5

3

4

3

4

*

6

4.5

5

5

37.0

7

Belarus

3

2

4

4

6

2

*

4

4.5

4.5

34.0

8

Moldova

1.5

4

4

2

3

3.5

4

*

4.5

5

31.5

9

Estonia

2.5

3

1.5

4.5

3

3

3.5

3.5

*

5.5

30.0

10

Uzbekistan

2

2.5

2

3

2.5

3

3.5

3

2.5

*

24.0

Championship of USSR(team)- Moscow 16-30.5.1981 2 GROUP

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

RSFSR-2

*

4

4.5

6

4.5

5.5

3.5

6

8

7

49.0

2

Moscow-2

4

*

3.5

3.5

6

6

5.5

6.5

5.5

7

47.5

3

Ukraine-2

3.5

4.5

*

6.5

3.5

4

4

5

5

6

42.0

4

Lithuania

2

4.5

1.5

*

4

4.5

5.5

5.5

5.5

7.5

40.5

5

Armenia

3.5

2

4.5

4

*

4

5

5.5

5.5

5

39.0

6

Kazakhstan

2.5

2

4

3.5

4

*

4.5

5

6.5

6.5

38.5

7

Azerbaijan

4.5

2.5

4

2.5

3

3.5

*

5.5

5

3.5

34.0

8

Kirgizia

2

1.5

3

2.5

2.5

3

2.5

*

4

4

25.0

9

Tadzhikistan

0

2.5

3

2.5

2.5

1.5

3

4

*

4.5

23.5

10

Turkmenia

1

1

2

0.5

3

1.5

4.5

4

3.5

*

21.0


database of games in PGN format moscow81.zip(200 games of 720)
Team Championship of USSR- Moscow 1981(1 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Taimanov M. Leningrad

*

0

1

1/2

1/2

1/2

0

1/2

1/2

0

3.5

2

Nei I. Estonia

1

*

0

1/2

1/2

1/2

1/2

0

1

1/2

4.5

3

Agzamov G. Uzbekistan

0

1

*

0

1

1/2

0

0

1

1

4.5

4

Petrosian T. Moscow

1/2

1/2

1

*

0

1/2

1/2

1/2

1

1/2

5.0

5

Georgadze T. Georgia

1/2

1/2

0

1

*

1/2

0

0

1/2

0

3.0

6

Spassky B. RSFSR(Russia)

1/2

1/2

1/2

1/2-*

1/2

*

1/2

1/2

1

1

5.0

7

Beliavsky A. Ukraine

1

1/2

1

1/2

1

1/2

*

1/2

1

0

6.0

8

Tal M. Latvia

1/2

1

1

1/2

1

1/2

1/2

*

1

1

7.0

9

Lutikov A. Moldavia

1/2

0

0

0

1/2

0

0

0-*

*

1-*

1.0

10

Kupreichik V. Belarus

1

1/2

0

1/2

1

0

1

0

0

*

4.0

Team Championship of USSR- Moscow 1981(2 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Kochyev A. Leningrad

*

1/2

1

1/2

1/2

1/2

1

1/2

1/2

1/2

5.5

2

Veingold A. Estonia

1/2

*

1

1/2

0

1/2

0

1/2

1/2

1/2

4.0

3

Kaiumov D. Uzbekistan

0

0

*

1/2

1/2

1/2

1

1/2

1/2

1/2

4.0

4

Balashov Y. Moscow

1/2

1/2

1/2

*

1/2

1/2

1/2

1

1/2-*

1/2

4.5

5

Gufeld E. Georgia

1/2

1

1/2

1/2

*

1/2

1

1/2

1/2

1/2

5.5

6

Geller E. RSFSR(Russia)

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

*

0

1-*

1/2

1/2

3.5

7

Romanishin O. Ukraine

0

1

0

1/2

0

1

*

1/2

1-*

1/2

3.5

8

Gipslis A. Latvia

1/2

1/2

1/2

0

1/2

0

1/2

*

1/2

1

4.0

9

Averkin O. Moldavia

1/2-*

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

0

1/2

*

1

4.0

10

Dydyshko V. Belarus

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

0-*

0

*

3.5

Team Championship of USSR- Moscow 1981(3 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Lukin A. Leningrad

*

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

0

1/2

1/2-*

1/2

3.5

2

Karner H. Estonia

1/2

*

0

0

0

0

1/2-*

1/2-*

1/2

1/2

1.5

3

Loginov V. Uzbekistan

1/2

1

*

1/2

1/2

0

1/2

1/2

1/2

0

4.0

4

Yusupov A. Moscow

1/2

1

1/2

*

1

1/2

1

1/2

1/2

1

6.5

5

Gurgenidze B. Georgia

1/2

1

1/2

0

*

1

1/2

1/2

0-*

1

5.0

6

Psakhis L. RSFSR(Russia)

1/2

1

1

1/2

0

*

1

1/2

1

1/2

6.0

7

Kuzmin G. Ukraine

1-*

1/2-*

1/2-*

0

1/2

0-*

*

1/2

0

0

1.0

8

Bagirov V. Latvia

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

*

1/2

1

5.0

9

Popov N. Moldavia

1/2

1/2-*

1/2

1/2

1

0

1

1/2

*

0

4.0

10

Kapengut A. Belarus

1/2

1/2

1-*

0

0

1/2

1

0

1

*

3.5

Team Championship of USSR- Moscow 1981(4 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Tseitlin Mark Leningrad

*

1/2

1/2

1/2-*

1

1

0

1/2

0

1/2

4.0

2

Ehlvest J. Estonia

1/2-*

*

1

1

1/2

1/2

1/2

0

0-*

0-*

3.5

3

Ruderfer M. Uzbekistan

1/2-*

0

*

1/2

0

1/2

0

1/2

1/2

1/2

2.5

4

Dolmatov S. Moscow

1/2

0

1/2

*

1/2

1

1

1/2

0

1

5.0

5

Ubilava E. Georgia

0

1/2-*

1

1/2

*

0

1/2

1/2

1/2

1/2

3.5

6

Sveshnikov E. RSFSR(Russia)

0

1/2-*

1/2

0

1

*

1/2

1/2

1/2

1/2

3.5

7

Dorfman I. Ukraine

1

1/2

1

0

1/2

1/2

*

1/2

1

1

6.0

8

Klovans J. Latvia

1/2

1-*

1/2

1/2

1/2

1/2-*

1/2

*

0

1/2

3.0

9

Nevednichy B. Moldavia

1

1

1/2

1

1/2

1/2

0

1

*

0

5.5

10

Mochalov E. Belarus

1/2

1

1/2

0

1/2

1/2

0

1/2

1

*

4.5

Team Championship of USSR- Moscow 1981(5 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Polovodin I. Leningrad

*

1

1/2

1

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

5.5

2

Uusi G. Estonia

0

*

1

1/2

0

1/2

0

1/2

1/2

1/2

3.5

3

Zagrebelny S. Uzbekistan

1/2

0

*

1

0

1

0

0

0-*

1/2

3.0

4

Vasiukov E. Moscow

0-*

1/2

0

*

1

1/2

1/2

1/2-*

1/2

1/2-*

3.0

5

Zaichik G. Georgia

1/2

1

1

0

*

0

1-*

1/2

1/2

0

2.5

6

Timoshchenko G. RSFSR(Russia)

1/2-*

1/2

0

1/2

1

*

1/2

0

1-*

0

2.5

7

Tukmakov V. Ukraine

1/2

1

1

1/2

0

1/2

*

1/2

1

1

6.0

8

Vitolinsh A. Latvia

1/2

1/2

1

1/2

1/2

1

1/2

*

1

1/2

6.0

9

Skulener V. Moldavia

1/2

1/2

1

1/2-*

1/2

0

0

0

*

1

3.5

10

Yuferov S. Belarus

1/2

1/2

1/2

1/2

1

1

0-*

1/2

0-*

*

4.5

Team Championship of USSR- Moscow 1981(6 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Yermolinsky A. Leningrad

*

1

1/2

1/2

1/2

0

0

1/2-*

1

0

3.5

2

Vooremaa A. Estonia

0

*

1-*

1/2

1/2

1

0

1/2

0

0

2.0

3

Aidarov N. Uzbekistan

1/2

0

*

0

0

0-*

0

1/2

0

1/2

1.5

4

Makarichev S. Moscow

1/2

1/2

1

*

1/2

1

1/2

1/2

1/2

1/2

5.5

5

Azmaiparashvili Z. Georgia

1/2-*

1/2

1-*

1/2

*

1/2

1

0

1/2

1-*

4.0

6

Chekhov V. RSFSR(Russia)

1

0

1-*

0

1/2

*

1/2

1/2

1/2

1/2-*

3.0

7

Lerner K. Ukraine

1

1

1

1/2

0

1/2

*

1

1

1

7.0

8

Kengis E. Latvia

1/2

1/2

1/2

1/2-*

1

1/2

0

*

1/2-*

1-*

3.0

9

Popa V. Moldavia

0

1

1

1/2

1/2

1/2

0-*

1/2

*

1/2

4.5

10

Maryasin B. Belarus

1

1

1/2

1/2

0

1/2

0

0

1/2

*

4.0

Team Championship of USSR- Moscow 1981(7 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Levitina I. Leningrad

*

1

1/2

1

1/2

1

1/2

1/2

1

0

6.0

2

Fomina T. Estonia

0

*

1

0

0

1/2

0

0

0

1/2

2.0

3

Khasanova F. Uzbekistan

1/2

0

*

0

0

1/2

0

1

1/2

1/2

3.0

4

Fatalibekova E. Moscow

0

1

1

*

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

1

5.5

5

Chiburdanidze M. Georgia

1/2

1

1

1/2

*

1/2

1/2

1

1/2

0

5.5

6

Kozlovskaya V. RSFSR(Russia)

0

1/2

1/2

1/2

1/2

*

1

1

1

1/2

5.5

7

Shul-Litinskaya M. Ukraine

1/2

1

1

1/2

1/2

0

*

1

1

1

6.5

8

Voronova T. Latvia

1/2

1

0

1/2

0

0

0

*

1/2

1

3.5

9

Agababian N. Moldavia

0

1

1/2

1/2

1/2

0

0

1/2

*

1/2

3.5

10

Zagorskaya T. Belarus

1

1/2

1/2

0

1

1/2

0

0

1/2

*

4.0

Team Championship of USSR- Moscow 1981(8 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Belova E. Leningrad

*

1/2

1

1/2

0

0

1

1/2

1

0

4.5

2

Parnpuu L. Estonia

1/2

*

1/2

0

0

1

1

1

1

1/2

6.0

3

Khamrakulova M. Uzbekistan

0

1/2

*

0

0

0

1/2

0

0

0

1.0

4

Zaitseva L. Moscow

1/2

1

1

*

0

0

1

1

1/2

1

6.0

5

Ioseliani N. Georgia

1

1

1

1

*

0

1/2

1

1

1

7.5

6

Grinfeld A. RSFSR(Russia)

1

0

1

1

1

*

0

1

1/2

1/2

6.0

7

Semenova L. Ukraine

0

0

1/2

0

1/2

1

*

1

1/2

1/2

4.0

8

Goldmane A. Latvia

1/2

0

1

0

0

0

0

*

1/2

0

2.0

9

Nevednichaya R. Moldavia

0

0

1

1/2

0

1/2

1/2

1/2

*

0

3.0

10

Horovets E. Belarus

1

0

1

0

0

1/2

1/2

1

1

*

5.0

Team Championship of USSR- Moscow 1981(rezervists)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Vorotnikov V. Leningrad

*

1/2

1/2

1/2

1.5(of 3)

2

Vetemaa Y. Estonia

1/2

*

1

1/2

1/2

0

0

2.5(of 6)

3

Agzamov Viach. Uzbekistan

1/2

*

0

0

0.5(of 3)

4

Bronstein D. Moscow

0

*

1/2

1/2

1/2

1.5(of 4)

5

Sturua Z. Georgia

1/2

1/2

1

*

1

0

1

4.0(of 6)

6

Panchenko A. RSFSR(Russia)

1/2

1/2

1

1/2

*

1

1

1/2

5.0(of 7)

7

Savon V. Ukraine

1

1/2

1/2

0

*

1

3.0(of 5)

8

Petkevich J. Latvia

1

1/2

1/2

*

1/2

1

3.5(of 5)

9

Klovsky R. Moldavia

1/2

1/2

1/2

0

0

*

1

2.5(of 6)

10

Shereshevsky M. Belarus

1

0

0

0

*

1.0(of 4)