Team Championship of USSR- Moscow 1964

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Trud

*

4

4.5

5.5

8

7.5

7

36.5

2

Burevestnik

6

*

5.5

5

5.5

6.5

7

35.5

3

Soviet Army

5.5

4.5

*

6

5.5

4

7

32.5

4

Spartak

4.5

5

4

*

5.5

6.5

6.5

32.0

5

Avangard

2

4.5

4.5

4.5

*

6.5

7

29.0

6

Daugava

2.5

3.5

6

3.5

3.5

*

6.5

25.5

7

Lokomotiv

3

3

3

3.5

3

3.5

*

19.0

Team Championship of USSR- Moscow 1964(1 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Botvinnik M.-T

*

1/2

1/2

1

1

1

1/2

4.5

2

Tal M.-D

1/2

*

1

1/2

1

1/2

1

4.5

3

Geller E.-SA

1/2

0

*

1/2

1

1

1/2

3.5

4

Petrosian T.-SP

0

1/2

1/2

*

1/2

1

1

3.5

5

Smyslov V.-B

0

0

0

1/2

*

1/2

1

2.0

6

Stein L.-A

0

1/2

0

0

1/2

*

1

2.0

7

Borisenko G.-L

1/2

0

1/2

0

0

0

*

1.0

Team Championship of USSR- Moscow 1964(2 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Vasiukov E.-SA

*

1

1/2

1/2

1/2

1

1/2

4.0

2

Kholmov R.-SP

0

*

1/2

1/2

1/2

1

1

3.5

3

Averbakh Y.-T

1/2

1/2

*

1/2

1/2

1/2

1/2

3.0

4

Gipslis A.-D

1/2

1/2

1/2

*

1/2

1/2

1/2

3.0

5

Polugaevsky L.-B

1/2

1/2

1/2

1/2

*

0

1

3.0

6

Yudovich M.(jr)-L

0

0

1/2*

1/2

1

*

1/2

2.5

7

Sakharov Y.-A

1/2

0

1/2

1/2

0

1/2

*

2.0

Team Championship of USSR- Moscow 1964(3 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Taimanov M.-B

*

1*

1/2*

1/2

1/2*

1

1

4.5

2

Kotov A.-T

0

*

1/2

1

1

1/2

1*

4.0

3

Gufeld E.-SA

1/2

1/2

*

1/2

1

1/2

1/2

3.5

4

Kots Y.-A

1/2

0

1/2

*

1/2

1

1/2

3.0

5

Suetin A.-SP

1/2*

0

0

1/2

*

1

1/2

2.5

6

Peterson A.-D

0

1/2

1/2

0

0

*

1

2.0

7

Zaitsev I.-L

0

0

1/2

1/2

1/2

0

*

1.5

Team Championship of USSR- Moscow 1964(4 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Antoshin V.-T

*

1/2

1/2

1

1

1*

1

5.0

2

Boleslavsky I.-B

1/2

*

1

1/2

1

1/2

1

4.5

3

Klovans J.-D

1/2

0

*

1/2

1

1

1

4.0

4

Simagin V.-SP

0

1/2

1/2

*

0*

1*

1/2

2.5

5

Yukhtman Y.-A

0

0

0

1

*

1/2

1/2

2.0

6

Furman S.-SP

0

1/2

0

0

1/2

*

1/2

1.5

7

Yakhin R.-L

0

0

0

1/2

1/2

1/2

*

1.5

Team Championship of USSR- Moscow 1964(5 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Liberzon V.-B

*

1/2

1

1/2

1

1

1

5.0

2

Bannik A.-A

1/2

*

1/2

1/2

1

1/2

1

4.0

3

Savon V.-SA

0

1/2

*

1/2

1

1/2

1

3.5

4

Shianovsky V.-A

1/2

1/2

1/2

*

0*

1*

1

3.5

5

Shamkovich L.-T

0

0

0*

1

*

1

1/2

2.5

6

Zilber I.-D

0

1/2

1/2

0

0

*

1/2

1.5

7

Murrey Y.-L

0

0

0

0

1/2

1/2

*

1.0

Team Championship of USSR- Moscow 1964(6 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Nezhmetdinov R.-SP

*

1/2

1/2*

1

1

1

1

5.0

2

Nikolaevsky Y.-A

1/2

*

1

0

1/2

1

1

4.0

3

Osnos V.-T

1/2*

0

*

1/2

1

1/2

1*

3.5

4

Anoshin G.-B

0

1*

1/2

*

0

1/2

1*

3.0

5

Chernykh V.-L

0

1/2

0

1

*

1/2

1

3.0

6

Zheliandinov V.-SA

0*

0

1/2*

1/2

1/2

*

1

2.5

7

Zhdanov I.-D

0

0

0

0*

0*

0

*

0.0

Team Championship of USSR- Moscow 1964(7 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Borodiansky L.-SP

*

1/2

1

1/2

1

1

1/2

4.5

2

Razuvaev Y.-T

1/2

*

1/2

1

1/2

1

1

4.5

3

Vitolinsh A.-D

0

1/2

*

1/2

1

1

1

4.0

4

Kuzmin G.-A

1/2

0

1/2

*

0

1

1

3.0

5

Kapengut A.-SA

0

1/2

0

1

*

0

1

2.5

6

Gurevich V.-B

0

0

0

0

1

*

1

2.0

7

Gartman M.-L

1/2

0

0

0

0

0

*

0.5

Team Championship of USSR- Moscow 1964(8 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Gaprindashvili N.-B

*

1

1/2

1

1/2

1

1

5.0

2

Zvorykina K.-SA

0

*

1/2

1

1/2

1

1

4.0

3

Borisenko V.-L

1/2

1/2

*

1/2

1

1/2

0

3.0

4

Kushnir A.-T

0

0

1/2

*

1

1/2

1

3.0

5

Nakhimovskaya Z.-D

1/2

1/2

0

0

*

1

1

3.0

6

Idelchik L.-A

0

0

1/2

1/2

0

*

1

2.0

7

Chaikovskaya A.-SP

0

0

1

0

0

0

*

1.0

Team Championship of USSR- Moscow 1964(9 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Mosionzhik B.-SA

*

1

1/2

1

1

1

1

5.5

2

Zatulovskaya T.-B

1/2

*

0

1

1

1

1

4.5

3

Andreeva O.-A

1/2

1

*

1/2

0

1/2

1

3.5

4

Matveeva N.-L

0

0

1/2

*

1

1

1/2

3.0

5

Kozlovskaya V.-T

0

0

1

0

*

0

1

2.0

6

Rubtsova(Fatalibekova) E.-SP

0

0

1/2

0

1

*

1/2

2.0

7

Ergle A.-D

0

0

0

1/2

0

1/2

*

1.0

Team Championship of USSR- Moscow 1964(10 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Konopleva N.-T

*

1

0

1

1/2

1

1

4.5

2

Rozentsvaig A.-A

0

*

0

1

1

1

1

4.0

3

Vapnichnaya R.-SP

1

1

*

1

1/2

0

0

3.5

4

Vilerte B.-D

0

0

0

*

1/2

1

1

2.5

5

Kantorovich L.-B

1/2

0

1/2

1/2

*

1/2

1/2

2.5

6

Gerasimova N.-L

0

0

1

0

1/2

*

1/2

2.0

7

Shirokobriukhova T.-SA

0

0

1

0

1/2

1/2

*

2.0


Rezervists:Krogius N.-T,Khasin A.-SP,Shatskes B.-SA,Bagirov V.-B,Shishov M.-L, Lazarev E.-A,Mileika J.-D

database of games in PGN format moscow64.zip(90 games of 210)
Semifinal of Team Championship of USSR- Baku 1964

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Soviet Army

*

5

6.5

7.5

8.5

9.5

37.0

2

Avangard

5

*

5.5

6

6.5

8

31.0

3

Vodnik

3.5

4.5

*

6.5

5.5

6.5

26.5

4

Gantiadi

2.5

4

3.5

*

6

4.5

20.5

5

Neftianik

1.5

3.5

4.5

4

*

6.5

20.0

6

Ashkhatank

0.5

2

3.5

5.5

3.5

*

15.0


Soviet Army: Furman S.,Gufeld E.,Savon V.,Zheliandinov V.,Kapengut A.,Ilyazova, Shirokobriukhova
Avangard: Sten L.,Sakharov Y.,Kots Y.,Nikolaevsky Y.,Kuzmin G.,Idelchik
Neftianik: Sardarov,Levitas
Gantiadi: Blagidze,Razovsky
Vodnik: Chernikov O.,Kaminsky,Shutrov
database of games in PGN format baku64.zip(26 games of 150)
Semifinal of Team Championship of USSR- Frunze 1964

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

P

1

Trud

*

7.5

8.5

9

7.5

8.5

9

7.5

57.5

2

Lokomotiv

2.5

*

6.5

5

7.5

8

8

7.5

45.0

3

Mekhnat

1.5

3.5

*

7.5

5.5

6

6.5

7.5

38.0

4

Alga

1

5

2.5

*

6

4.5

5.5

6.5

31.0

5

Enbek

2.5

2.5

4.5

4

*

4.5

6.5

5.5

30.0

6

Zakhmet

1.5

2

4

5.5

5.5

*

5

5

28.5

7

Kairat

1

2

3.5

4.5

3.5

5

6.5

*

26.0

8

Tadzhikiston

2.5

2.5

2.5

3.5

4.5

5

3.5

*

24.0


Trud: Averbakh Y.,Antoshin V.,Shamkovich L.,Osnos V.,Rashkovsky N.,Kozlovskaya V., Kazmina R.
Lokomotiv: Chernykh,Murrey Y.,Gerasimova
Enbek: Muratov V.
Alga: Kurkovich
Mekhnat: Nadezhdin
database of games in PGN format frunze64.zip(26 games of 280)
Semifinal of Team Championship of USSR- Tallinn 1964

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Daugava

*

5

5

6.5

7.5

7.5

8.5

40.0

2

Spartak

5

*

5.5

6

6

8

8

38.5

3

Kalev

5

4.5

*

6

7.5

6.5

6

35.5

4

Moldova

3.5

4

4

*

4

4.5

6.5

26.5

5

Yiud

2.5

4

2.5

6

*

5

4.5

24.5

6

Zhalgiris

2.5

2

3.5

5.5

5

*

5

23.5

7

Krasnoye Znamia

1.5

2

4

3.5

5.5

5

*

21.5


Daugava: Tal M.,Gipslis A.,Klovans J.,Vitolinsh A.
Kalev: Keres P.,Nei I.,Vooremaa A.
Spartak: Petrosian T.,Kholmov R.,Suetin A.
Zhalgiris: Mikenas V.
Moldova: Lutikov A.
database of games in PGN format tallin64.zip(34 games of 210)