Team Championship of USSR- Yaroslavl(Semifinal) 1951

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Russia(RSFSR)

*

9.5

6.5

6

22.0

2

Lithuania

4

*

8

8.5

20.5

3

Belarus

3.5

2

*

7

12.5

4

Karelo-Finn

0.5

1.5

3

*

5.0

Team Championship of USSR- Tashkent(Semifinal) 1951

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Uzbekistan

*

8.5

8

8.5

25.0

2

Kirgizia

1.5

*

5.5

.

3

Tadzhikistan

2

*

.

4

Kazakhstan

1.5

4.5

*

.

Team Championship of USSR- Kiev(Semifinal) 1951

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Ukraine

*

4

8

10

22.0

2

Estonia

6

*

5.5

9

20.5

3

Latvia

2

4.5

*

6

12.5

4

Moldavia

0

1

4

*

5.0

Team Championship of USSR- Baku(Semifinal) 1951

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Azerbaijan

*

5.5

23.0

2

Georgia

4.5

*

18.5

3

Armenia

*

15.0

4

Turkmenistan

*

3.5

2 Team Championship of USSR- Tbilisi(final) 6-14.9.1951

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Russia(RSFSR)

*

5.5

5.5

5.5

8.5

9.5

34.5(of 50)

2

Moscow

4.5

*

4

5.5

9

8.5

31.5

3

Ukraine

4.5

6

*

5

7

8.5

31.0

4

Leningrad

4.5

4.5

5

*

6

9

29.0

5

Azerbaijan

1.5

1

3

4

*

7.5

17.0

6

Uzbekistan

0.5

1.5

1.5

1

2.5

*

7.0

2 Team Championship of USSR- Tbilisi(final, 1 board) 6-14.9.1951

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Boleslavsky I.-RUS

*

1/2

1/2

1/2

1

1

3.5

2

Bronstein D.-MOS

1/2

*

1

1/2

1/2

1

3.5

3

Makogonov V.-AZE

1/2

0

*

1

1/2

1

3.0

4

Geller E.-UKR

1/2

1/2

0

*

1/2

1

2.5

5

Bondarevsky I.-LEN

0

1/2

1/2

1/2

*

1/2

2.0

6

Mukhitdinov M.-UZB

0

0

0

0

1/2

*

0.5

2 Team Championship of USSR- Tbilisi(final, 2 board) 6-14.9.1951

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Aronin L.-RUS

*

1/2

0

1

1

1

3.5

2

Flohr S.-MOS

1/2

*

1/2

1

1

1/2

3.5

3

Lipnitsky I.-UKR

1

1/2

*

1/2

0

1

3.0

4

Guldin L.-AZE

0

0

1/2

*

1

1

2.5

5

Khodzhaev A.-UZB

0

0

1

0

*

1/2

1.5

6

Taimanov M.-LEN

0

1/2

0

0

1/2

*

1.0

2 Team Championship of USSR- Tbilisi(final, 3 board) 6-14.9.1951

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Bannik A.-UKR

*

1/2

1

0

1

1

3.5

2

Amirkhanov-AZE

1/2

*

1/2

1

0

1

3.0

3

Tolush A.-LEN

0

1/2

*

1/2

1

1

3.0

4

Novotelnov N.-RUS

1

0

1/2

*

1/2

1/2

2.5

5

Petrosian T.-MOS

0

1

0

1/2

*

1

2.5

6

Abdullaev-UZB

0

0

0

1/2

0

*

0.5

2 Team Championship of USSR- Tbilisi(final, 4 board) 6-14.9.1951

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Goldenov B.-UKR

*

0

1

1/2

1

1

3.5

2

Ilivitsky G.-RUS

1

*

1/2

0

1

1

3.5

3

Zagorovsky V.-MOS

0

1/2

*

1

1

1/2

3.0

4

Furman S.-LEN

0

1

0

*

1/2

1

2.5

5

Sardarov E.-AZE

0

0

0

1/2

*

1

1.5

6

Shakh-Zade G.-UZB

0

0

1/2

0

0

*

0.5

2 Team Championship of USSR- Tbilisi(final, 5 board) 6-14.9.1951

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Suetin A.-RUS

*

1/2

1/2

1

1

1

4.0

2

Chekhover V.-LEN

1/2

*

1

1/2

1

1

4.0

3

Sokolsky A.-UKR

1/2

0

*

1

1

1

3.5

4

Simagin V.-MOS

0

1/2

0

*

1/2

1

2.0

5

Zhilakov-AZE

0

0

0

1/2

*

1

1.5

6

Kirillov-UZB

0

0

0

0

0

*

0.0

2 Team Championship of USSR- Tbilisi(final, 6 board) 6-14.9.1951

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Nezhmetdinov R.-RUS

*

1/2

1

1/2

1

1

4.0

2

Averbakh Y.-MOS

1/2

*

1/2

1/2

1

1

3.5

3

Borisenko G.-LEN

0

1/2

*

1/2

1/2

1

2.5

4

Ratner B.-UKR

1/2

1/2

1/2

*

1/2

1/2

2.5

5

Velibekov-AZE

0

0

1/2

1/2

*

1

2.0

6

Sorokin-UZB

0

0

0

1/2

0

*

0.5

2 Team Championship of USSR- Tbilisi(final, 7 board) 6-14.9.1951

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Shamkovich L.-RUS

*

1/2

1

1/2

1

1

4.0

2

Kopylov N.-LEN

1/2

*

0

1

1

1

3.5

3

Moiseev O.-MOS

0

1

*

1

0

1/2

2.5

4

Kogan E.-UKR

1/2

0

0

*

1

1/2

2.0

5

Elbekov-UZB

0

0

1

0

*

1

2.0

6

Levitas-AZE

0

0

1/2

1/2

0

*

1.0

2 Team Championship of USSR- Tbilisi(final, 8 board) 6-14.9.1951

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Kotlerman S.-UKR

*

1

1

1/2

1

1

4.5

2

Veltmander I.-RUS

0

*

1/2

1

1

1

3.5

3

Goldberg G.-LEN

0

1/2

*

1/2

1

1

3.0

4

Chistiakov A.-MOS

1/2

0

1/2

*

1

1

3.0

5

Sarvarov-UZB

0

0

0

0

*

1/2

0.5

6

Khalilbeili S.-AZE

0

0

0

0

1/2

*

0.5

2 Team Championship of USSR- Tbilisi(final, 9 board) 6-14.9.1951

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Bykova E.-MOS

*

1/2

1

1

1

1

4.5

2

Kogan-UKR

1/2

*

1/2

0

1

1

3.0

3

Filanovskaya-RUS

0

1/2

*

1/2

1

1

3.0

4

Rudenko-LEN

0

1

1/2

*

0

1

2.5

5

Pirbudagova-AZE

0

0

0

1

*

1/2

1.5

6

Dmitruk-UZB

0

0

0

0

1/2

*

0.5

2 Team Championship of USSR- Tbilisi(final, 10 board) 6-14.9.1951

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Zvorykina K.-LEN

*

1

1/2

1

1

1

4.5

2

Ignatieva O.-MOS

0

*

1/2

1

1

1

3.5

3

Vaisberg-UKR

1/2

1/2

*

0

1

1

3.0

4

Gurfinkel Y.-RUS

0

0

1

*

1

1

3.0

5

Grigorieva-AZE

0

0

0

0

*

1/2

0.5

6

Silvestr-UZB

0

0

0

0

1/2

*

0.5


Karelo-Finn: Lein A.,Dreizis,
Lithuania: Kholmov R.,Mikenas V.,Wistinietzki I.,Chukaev E.,Vishomirskis,
Kirgizia: Krutikhin,
Estonia: Keres P.-2 of 3,Nei I.-2.5 of 3,Randviir-2 of 3,Pitksaar,Renter,Uusi G., Rootare,
Moldavia: Tarasov,
Latvia: Koblenc A.,Strautmanis-2 of 3,
Georgia: Sorokin N.,Shishov M.,Karseladze V.,Buslaev A.,Gurgenidze B.,Pirtskhalava, Blagidze A.,Giorgadze,Gogiava,Zargarian,
Armenia: Goldin,
Turkmenistan: Tailiev T.,Mamysh T.,Amanov V.,
database of games in PGN format tbilis51.zip(29 games of 150)