Team championship of "Soviet Army"- Novosibirsk 11-26.9.1986

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Points

Place

1

Baltic military district(MD)

*

3.5

4.5

5.5

3.5

5

5

2

3.5

3

3.5

3

6.5

6

4

58.5(of 98)

3

2

Transcaucasian MD

3.5

*

6.5

3.5

5.5

3.5

3

3.5

4

3

4

5

5

3.5

3.5

57.0

5

3

Leningrad MD

2.5

0.5

*

4

5

3

3

2

2.5

4

4.5

5

3

3.5

2

44.5

11

4

Odessa MD

1.5

3.5

3

*

4.5

3

3.5

2.5

3

2

2.5

5

3.5

3

4

44.5

12

5

Moscow Anti-aircraft MD

3.5

1.5

2

2.5

*

4.5

2.5

1

2.5

1.5

2.5

3.5

5

1.5

4

38.0

13

6

Ural MD

2

3.5

4

4

2.5

*

2.5

3.5

5

3

1.5

5.5

4

3.5

3.5

48.0

8

7

Middle Asia MD

2

4

4

3.5

4.5

4.5

*

3

3.5

4

2.5

4

4

4

4

51.5

6

8

Moscow MD

5

3.5

5

4.5

6

3.5

4

*

4.5

4.5

4

6

5.5

4

4

64.0

1

9

Far Eastern MD

3.5

3

4.5

4

4.5

2

3.5

2.5

*

2.5

2.5

3.5

3

3

5

47.0

10

10

Siberian MD

4

4

3

5

5.5

4

3

2.5

4.5

*

3

4.5

6

4

4.5

57.5

4

11

Germany Group of Soviet Army

3.5

3

2.5

4.5

4.5

5.5

4.5

3

4.5

4

*

7

5.5

4

3

59.0

2

12

Norhtern Navy

4

2

2

2

3.5

1.5

3

1

3.5

2.5

0

*

2.5

3

1.5

32.0

15

13

Black Sea Navy

0.5

2

4

3.5

2

3

3

1.5

4

1

1.5

4.5

*

2.5

3

36.0

14

14

Carpathian MD

1

3.5

3.5

4

5.5

3.5

3

3

4

3

3

4

4.5

*

4.5

50.0

7

15

Baltic Navy

3

3.5

5

3

3

3.5

3

3

2

2.5

4

5.5

4

2.5

*

47.5

9

Team championship of "Soviet Army"- Novosibirsk 11-26.9.1986(1 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Points

Place

1

Oll L.

*

1/2

1/2

0

1/2

1

0

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

1

1/2

1/2

7.0

7-8

2

Lputian S.

1/2

*

1

1/2

1/2

1

1/2

1/2

1

1/2

1/2

1

1/2

1/2

1

9.5

1

3

Yermolinsky A.

1/2

0

*

1

1/2

1

1/2

1/2

1/2

1/2

1

1/2

1/2

1/2

0

7.5

4-6

4

Tukmakov V.

1

1/2

0

*

1/2

0

1

1

1/2

1/2

1/2

0

1/2

1/2

1

7.5

4-6

5

Dreev A.

1/2

1/2

1/2

1/2

*

1/2

0

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

1

1/2

1

7.5

4-6

6

Fokin S.

0

0

0

1

1/2

*

0

1/2

1

1

1

0

1/2

0

1/2

6.0

11-14

7

Yurtaev L.

1

1/2

1/2

0

1

1

*

1/2

1/2

1/2

0

1

1

1/2

1/2

8.5

2

8

Vyzhmanavin A.

1/2

1/2

1/2

0

1/2

1/2

1/2

*

1

1

1/2

1/2

1/2

1/2

0

7.0

7-8

9

Semeniuk A.

1/2

0

1/2

1/2

1/2

0

1/2

0

*

1/2

1

1

0

1/2

1/2

6.0

11-14

10

Timoshchenko G.

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

0

1/2

0

1/2

*

1/2

1/2

1/2

1/2

1

6.5

9-10

11

Chekhov V.

1/2

1/2

0

1/2

1/2

0

1

1/2

0

1/2

*

1

1/2

1/2

1/2

6.5

9-10

12

Kozlov V.

1/2

0

1/2

1

1/2

1

0

1/2

0

1/2

0

*

1/2

1/2

1/2

6.0

11-14

13

Malaniuk V.

0

1/2

1/2

1/2

0

1/2

0

1/2

1

1/2

1/2

1/2

*

1/2

0

5.5

15

14

Khuzman A.

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

1

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

1/2

*

1

8.0

3

15

Lanka Z.

1/2

0

1

0

0

1/2

1/2

1

1/2

0

1/2

1/2

1

0

*

6.0

11-14


Moscow: Vyzhmanavin A.,Kharitonov A.,Nenashev A.,Gleizerov E.,Bareev E., Makarycheva M.,Orlova O.
Transcaucasian: Lputian S.,
Germany Group of Soviet Army: Chekhov V.,Kalinichev S.,Kovalev A.,
Baltic: Oll L.,Klovans J.,Kveynis A.,Liutsko I.,Shabalov A.,Erneste I.,Skuinya G.
Ural: Fokin S.,Demina Y.,
Far Eastern: Semeniuk A.,Vekshenkov N.,
Odessa: Tukmakov V.,
Siberian: Timoshchenko G.,
Moscow Anti-aircraft: Dreev A.,Konopleva N.,
Baltic Navy: Lanka Z.,Eremina N.,
Black Sea Navy: Malaniuk V.,Legky N.,
Leningrad: Yermolinsky A.,
Middle Asia: Yurtaev L.,
Northern Navy: Kozlov,
Carpathian: Khuzman A.,
Best results by boards:
1-Lputian S.-9.5,
2-Kharitonov A.-10.5,
3-Kalinichev S.-9.5,
4-Kovalev A.-11.5,
5-Bareev E.-11.5,
6-Erneste I.-11.5,
7-Demina Y.-11,Eremina N.-10,Skuinya G.-8.5,
64 22-1986 16 page,Shahmaty 3-1987 6 page
database of games in PGN format ch_vvt86.zip(51 games of 735)