Zonal tournament of Spartakiada Russia- Blagoveshchensk(Far Eastern) August 1982

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

P

1

Khabarovsk krai

*

36.5(of 56)

2

Yakutia ASSR

*

31.5

3

Primorskiy krai

*

31.0

4

Buriatia ASSR

*

27.5

5

Kamchatka region

*

27.5

6

Chita region

*

27.0

7

Amur region

*

23.0

8

Sakhalin region

*

20.0


Khabarovsk: Semeniuk A.,Labunsky D.,Paniushkin V.,Pozdneeva I.,
Amur: Neverov A.,Malaeva T.,
Chita: Davydov S.,
Yakutia: Nikolaev S.,Maksimenko N.,Medvedchuk S.,
Buriatia: Mitypov B.,Leonov M.,
Primorskiy krai: Petukhov V.,Napolov V.,Eshchenko D.,Gurova A.,
Kamchatka: Kuksov V.,Kolbasova I.,
Zonal tournament of Spartakiada Russia- Krasnoiarsk(Siberia) August 1982

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

P

1

Omsk region

*

39.5(of 56)

2

Novosibirsk region

*

37.0

3

Kemerovo region

*

37.0

4

Krasnoiarsk krai

*

34.5

5

Altai krai

*

33.5

6

Irkutsk region

*

21.5

7

Tomsk region

*

13.5

8

Tuva ASSR

*

7.5


Novosibirsk: Khasin Al.,Kim V.,Tsesarsky I.,
Krasnoiarsk: Feigelson I.,Vnukov A.,Belenkaya B.,Kumin I.,
Kemerovo: Pigusov E.,Trofimov S.,Sorokina T.,
Altai: Khabarov S.,Romanov V.,Sheveleva N.,Chaban G.,
Omsk: Makarov M.,Shcherbakov V.,Belov L.,Kislova V.,
Irkutsk: Kudriavtsev V.,
Zonal tournament of Spartakiada Russia- Orsk(Ural) August 1982

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

P

1

Cheliabinsk region

*

41.5(of 56)

2

Bashkiria ASSR

*

32.0

3

Orenburg region

*

30.5

4

Sverdlovsk region

*

30.0

5

Tiumen region

*

26.0

6

Perm region

*

22.0

7

Kurgan region

*

22.0

8

Udmurtia ASSR

*

20.0


Cheliabinsk: Dvoirys S.,Shnaider D.,Meister Y.,Pedko O.,Shumiakina T.,
Bashkiria: Vasiliev R.,Kopylov I.,Kalegin E.,Gumilevskaya G.,
Orenburg: Karpenko O.,Gastgofer V.,Petrenko M.,
Sverdlovsk: Lysenko L.,Reutova L.,
Perm: Shpigel M.,
Tiumen: Khokhlov A.,Cherkasov A.,
Udmurtia: Filipenko A.,
Kurgan: Desiatkov V.,
Zonal tournament of Spartakiada Russia- Kostroma(Volga region) August 1982

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Tataria ASSR

*

59.5(of 80)

2

Saratov region

*

56.0

3

Gorky region

*

50.5

4

Kuibyshev region

*

50.0

5

Volgograd region

*

46.0

6

Astrakhan region

*

40.5

7

Chuvashia ASSR

*

34.0

8

Kostroma region

*

30.5

9

Ulianovsk region

*

26.0

10

Mari ASSR

*

23.0

11

Mordovia ASSR

*

21.0


Tataria: Voloshin V.,Panfilenok V.,Birkan G.,Akhmedeev V.,Mukhamedzianov N., Voloshin L.,
Volgograd: Moiseeva T.,Maslak A.,Kravtsova M.,
Kuibyshev: Yakovich Y.,Geraskina V.,
Gorky: Chernikov O.,Kuporosov V.,Bojarinow V.,
Saratov: Shestoperov A.,Shestoperova A.,Belkina V.,
Astrakhan: Katkova E.,
Kostroma: Moskalev V.,
Zonal tournament of Spartakiada Russia- Smolensk(North-Western) August 1982

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

P

1

Vologda region

*

56.0(of 88)

2

Arkhangelsk region

*

55.0

3

Leningrad region

*

50.5

4

Yaroslavl region

*

49.5

5

Kaliningrad region

*

49.0

6

Pskov region

*

45.0

7

Smolensk region

*

42.0

8

Kirov region

*

41.0

9

Komi ASSR

*

40.5

10

Murmansk region

*

39.0

11

Novgorod region

*

35.5

12

Karelia ASSR

*

25.0


Kaliningrad: Malevinsky A.,Gusev V.,
Leningrad: Mishin A.,Malinin Y.,Polnareva L.,Rubtsova T.,
Novgorod: Nikolaev I.,
Arkhangelsk: Zarubin P.,Fedina L.,Shchepetkina L.,
Pskov: Belova T.,
Vologda: Paranichev V.,Khokhriakova T.,
Murmansk: Sobolev N.,
Smolensk: Fedulov A.,Balabaev V.,
Yaroslavl: Shabanov Y.,Tolonen L.,
Kirov: Khalidin A.,
Zonal tournament of Spartakiada Russia- Riazan(Central) August 1982

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

P

1

Moscow region

*

67.5(of 88)

2

Voronezh region

*

54.5

3

Vladimir region

*

49.5

4

Briansk region

*

49.5

5

Kaluga region

*

46.5

6

Ivanovo region

*

42.0

7

Riazan region

*

41.0

8

Penza region

*

40.0

9

Kalinin region

*

37.0

10

Tula region

*

36.5

11

Tambov region

*

36.0

12

Lipetsk region

*

28.0


Voronezh: Lukovnikov A.,Terentiev V.,Eruslanova I.,
Moscow: Razuvaev Y.-8.5(11),Chekhov V.,Anikaev Y.,Tseitlin Mikh.,Arkhipov S.,Utemov V., Chekhova T.,Struchkova S.,
Briansk: Zilberstein V.,
Penza: Fokina N.,
Tambov: Stupina E.,
Kaluga: Timofeev V.,
Vladimir: Melnikov A.,Rufitskaya E.,
Ivanovo: Kharitov A.,
Lipetsk: Karpov V.,
Tula: Pravdiuk A.,
Zonal tournament of Spartakiada Russia- Belgorod(Southern) August 1982

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Krasnodar krai

*

64.0

2

Rostov region

*

54.5

3

Stavropol krai

*

48.5

4

Severnaya Osetia ASSR

*

45.5

5

Orlov region

*

44.0

6

Kursk region

*

39.5

7

Belgorod region

*

38.0

8

Kabardino-Balkaria ASSR

*

36.5

9

Dagestan ASSR

*

35.0

10

Checheno-Ingushetia ASSR

*

27.5

11

Kalmykia ASSR

*

7.0


Krasnodar: Cseshkovsky V.-9.5(10),Akhmylovskaya E.,Doroshkevich V.,Osachuk A., Grigoriadis A.,Shulman B.,Matveeva V.,
Kabardino-Balkaria: Borisova L.-10(10),
Orel: Dorfman Ts.,Maslenkov S.,
Rostov: Zakharov A.,Khodos G.,Petrushin A.,Petrushina N.,
Dagestan: Guseinov R.,
Stavropolskiy krai: Kozlovskaya V.,
Severnaya Osetia: Tamaev T.,Salbieva L.,
Checheno-ingushetia: Movshovich G.,
64 24-1978 10 page,Shahmatnyj biulletenj 12-1982 14 page
database of games in PGN format spa_ru82.zip(77 games of )