Team championship of Latvia- 1977

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

P

1

VEF

*

2.5

3

3

2.5

4

5

2.5

2

4.5

3.5

4.5

37.0(of 55)

2

RPI

2.5

*

2

1.5

4

3.5

4.5

4.5

3

3

4

3

35.5

3

Radiotekhnik

2

3

*

2.5

3

2.5

3

4

3

3.5

4

4

34.5

4

Riga district

2

3.5

2.5

*

3

1.5

2.5

3

3.5

3

4.5

4.5

33.5

5

Elgava

2.5

1

2

2

*

3

3.5

2.5

3

3.5

2.5

3.5

29.0

6

Kuldiga district

1

1.5

2.5

3.5

2

*

2.5

0.5

3.5

4

2.5

4

27.5

7

Ekabpils district

0

0.5

2

2.5

1.5

2.5

*

3.5

2.5

4

4

2

25.0

8

RVZ

2.5

0.5

1

2

2.5

4.5

1.5

*

2

2

3.5

2.5

24.5

9

Tsesis district

3

2

2

1.5

2

1.5

2.5

3

*

2.5

1.5

3

24.5

10

Valmiera district

0.5

2

1.5

2

1.5

1

1

3

2.5

*

3

3

22.0

11

Latgiprostroi

1.5

1

1

0.5

2.5

2.5

1

1.5

3.5

2

*

3.5

20.5

12

Youth team

0.5

2

1

0.5

1.5

1

3

2.5

2

2

1.5

*

17.5

Team championship of Latvia- 1978(1 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

P

1

Vilert J.

*

1/2

1

1

1/2

1/2

1

1/2

0

1

1

7.0

2

Budovskis I.

1

*

0

1

1/2

1

1/2

1

1/2

1/2

1/2

1/2

7.0

3

Sakovich I.

1/2

1

*

0

1/2

1/2

1

1/2

1/2

+

1

0

6.5

4

Kivlan I.

1

*

1/2

1

1/2

1

1/2

+

5.5

5

Vitolinsh A.

1/2

1/2

*

1

1/2

1

1

1

5.5

6

Antom G.

1/2

0

1/2

0

*

1

1

1

1

5.0

7

Beliavsky N.

1/2

1/2

0

0

1

0

*

1/2

1/2

1/2

1

4.5

8

Lutskan I.

1/2

1/2

1/2

*

1/2

1

+

4.0

9

Rakitin V.

1/2

1/2

1/2

0

0

0

0

1/2

*

+

0

1

4.0

10

Novik I.

1

1/2

1/2

0

1/2

1/2

*

0

1/2

3.5

11

Mileika J.

0

0

1/2

0

1

1

*

1/2

3.0

12

Kengis E.

1

0

0

1/2

*

1.5


Riga district: Vitolinsh A.,
Youth team: Antom G.,
Tsesis: Kengis E.,Burdman M.,Viksna T.,
RPI: Kivlan I.,Priedniek E.,Kaushansky L.,Roze A.,Ramane I.,Ozola A.,Kivlane V., Katishonok M.,Moskovich M.
VEF: Sakovich I.,Zolotonos L.,Matviek N.,Darzniek A.,Auzinya R.
Radiotekhnik: Lutskan I.,Zelinsky Y.,Fishman I.,Segal N.,Fishman L.,Shershnev A., Berzinya I.
Kuldiga: Vilert J.,Remert,
RVZ: Rakitin V.,Kirillov V.,
Valmiera: Budovskis I.,
Elgava: Beliavsky N.,
Latgiprostroi: Novik I.,
Ekabpils: Mileika J.,
Best results by boards:
1-Vilert J.-7(10).,
2-Zelinsky Y.-8(11),
3-Viksna T.-9.5(11),
4-Darzniek A.-8(11),
5-Auzinya R.-9.5(11),
64 10-1978 6 page
database of games in PGN format ch_lat77.zip(2 games of 330)