Team Championship of Trade Unions- Minsk February 1953(Final-I Group)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Nauka-N

*

3

5.5

8

7

8.5

8

8.5

6

9

8

71.5

2

Iskra-I

7

*

6

5.5

6.5

5

7

8.5

7

6

7.5

66.0

3

Lokomotiv-L

4.5

4

*

4.5

5.5

6.5

5

5.5

6

8

7

56.5

4

Trud-T

2

4.5

5.5

*

5.5

4

5.5

8.5

6.5

7.5

6.5

56.0

5

Medik-MED

3

3.5

4.5

4.5

*

5

4.5

7.5

7.5

7

6.5

53.5

6

Krylia Sovietov-K

1.5

5

3.5

6

5

*

4

4

5

5.5

8

47.5

7

Zenit-Z

2

3

5

4.5

5.5

6

*

4

5

5.5

6.5

47.0

8

Stroitel-S

1.5

1.5

4.5

1.5

2.5

6

6

*

5.5

6.5

6

41.5

9

Burevestnik-B

4

3

4

3.5

2.5

5

5

4.5

*

5

4.5

41.0

10

Metallurg-MET

1

4

2

2.5

3

4.5

4.5

3.5

5

*

5

35.0

11

Avangard-A

2

2.5

3

3.5

3.5

2

3.5

4

5.5

5

*

34.5

Team Championship of Trade Unions- Minsk February 1953(1 Board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Aronin L.-L

*

7.0

2

Ilivitzky G.-A

*

6.5

3

Bondarevsky I.-Z

*

6.0

4

Makogonov V.-I

*

6.0

5

Suetin A.-T

*

6.0

6

Levenfish G.-MED

*

5.5

7

Vasiukov E.-K

*

4.5

8

Korchnoi V.-N

*

4.5

9

Miasoedov - MET

*

3.5

10

Kuzminykh B.-S

*

3.0

11

Katalymov B.-B

*

2.5

Team Championship of Trade Unions- Minsk February 1953(2 Board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Averbakh Y.-Z

*

8.0

2

Bonch-Osmolovsky M.-N

*

6.5

3

Borisenko G.-L

*

6.0

4

Goldberg G.-I

*

6.0

5

Aronson L.-

*

5.0

6

Romanov-A

*

5.0

7

Fridstein G.-T

*

4.5

8

Kaem Y.-MET

*

4.0

9

Guldin L.- B

*

3.5

10

Poliak A.-S

*

3.5

11

Rovner D.-MED

*

3.0

Team Championship of Trade Unions- Minsk February 1953(3 Board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Poliak E.-MED

*

7.0

2

Grechkin D.-I

*

6.0

3

Kopaev N.-L

*

6.0

4

Batuev A.-T

*

5.5

5

Kudrin -S

*

5.5

6

Molchadsky-B

*

5.5

7

Antoshin V.-N

*

5.0

8

Abramov L.-Z

*

4.5

9

Bastrikov G.-

*

4.0

10

Grachev - A

*

3.0

11

Martiushev -MET

*

3.0

Team Championship of Trade Unions- Minsk February 1953(4 Board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Zamikhovsky A.-MED

*

9.0

2

Kots Y.-N

*

8.0

3

Veltmander I.-I

*

6.0

4

Iljin - K

*

6.0

5

Khavin A.-T

*

5.0

6

Terpugov E.-Z

*

4.5

7

Assovsky-S

*

4.0

8

Bakulin N.-MET

*

4.0

9

Golubev -B

*

4.0

10

Aleshin - L

*

3.0

11

Pavliukevich -A

*

2.0

Team Championship of Trade Unions- Minsk February 1953(5 Board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Zelinsky Y.-T

*

7.5

2

Kotlerman S.-I

*

7.0

3

Orlov-K

*

6.5

4

Krogius N. - N

*

6.5

5

Koval-B

*

6.0

6

Ovchinkin-MET

*

4.5

7

Usachiy M.-MED

*

4.5

8

Aksenov-Z

*

4.0

9

Mukhitdinov M.-L

*

4.0

10

Kiselev - S

*

3.0

11

Semenov -A

*

1.5

Team Championship of Trade Unions- Minsk February 1953(6 Board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Chaplinsky E.-N

*

9.5

2

Lubensky-I

*

7.0

3

Kulinsky-MED

*

5.5

4

Levin - T

*

5.5

5

Bagin-L

*

5.0

6

Ignatiev F.-K

*

5.0

7

Afanasiev-B

*

4.5

8

Kuznetsov V.-S

*

4.0

9

Faivinov -Z

*

3.5

10

Venediktov - MET

*

3.0

11

Kontsky -A

*

2.5

Team Championship of Trade Unions- Minsk February 1953(7 Board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Shianovsky V.-N

*

9.0

2

Baranov-I

*

7.5

3

Sherbakov V.-MED

*

6.0

4

Usov A.- B

*

5.5

5

Nevelich -A

*

5.0

6

Chernikov O.-T

*

5.0

7

Ulanov-MET

*

4.5

8

Kuntsevich - L

*

4.0

9

Olshevsky -K

*

3.0

10

Rakimov - S

*

3.0

11

Egorov N. -Z

*

2.5

Team Championship of Trade Unions- Minsk February 1953(8 Board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Zherdev-I

*

7.5

2

Geller A.-N

*

7.0

3

Guskov Y.-L

*

7.0

4

Ljavdansky V. - B

*

6.0

5

Volodin-K

*

5.5

6

Kuznetsov A.-K

*

5.5

7

Yasvoin-MET

*

5.5

8

Kostiuchenko A.-T

*

4.0

9

Serzhanov -MED

*

3.5

10

Zhukov - A

*

2.5

11

Egorov V. -Z

*

1.0

Team Championship of Trade Unions- Minsk February 1953(9 Board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Bykova E.-I

*

7.5

2

Zvorykina K.-N

*

7.5

3

Borisenko V.-L

*

7.0

4

Rubtsova O. - S

*

7.0

5

Rudenko L. -Z

*

6.0

6

Semenova-T

*

5.5

7

Ivashina -K

*

4.5

8

Vakhonina-MET

*

3.0

9

Ovrutskaya -A

*

2.5

10

Esterkina R. - MED

*

2.5

11

Lukanina -B

*

2.0

Team Championship of Trade Unions- Minsk February 1953(10 Board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Volpert L.-N

*

8.0

2

Lobanova-L

*

7.5

3

Silvestr-T

*

7.5

4

Rubinchik - MED

*

7.0

5

Tikhomirova V.-Z

*

7.0

6

Gogiava K.-I

*

5.5

7

Smirnova -A

*

4.5

8

Sizova -K

*

3.5

9

Lunenkova -S

*

3.0

10

Avdonina - B

*

1.5

11

Pisemskaya -MET

*

0.0

Team Championship of Trade Unions- Voroshilovgrad January-February 1953(Final-II Group)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

P

1

Khimik

*

6.5

6

4.5

7

7.5

6

7.5

7.5

52.5(of 80)

2

Sudoistroitel

3.5

*

4.5

5

5

6.5

7

7.5

7

46.0

3

Dzerzhinets

4

5.5

*

4.5

5

6

4.5

4.5

6

40.5

4

Urozhai

5.5

5

5.5

*

6.5

4

4

5

5

40.5

5

Traktor

3

5

5

3.5

*

5

6

6

6.5

40.0

6

Vodnik

2.5

3.5

4

6

5

*

6

5

7

39.0

7

Neftianik

4

3

5.5

6

4

4

*

6

5

37.5

8

Gorniak

2.5

2.5

5.5

5

4

5

4

*

5.5

34.0

9

Molnia

2.5

3

3.5

5

3.5

3

5

4.5

*

30.0


1 board: Reshko A.(Vodnik),Shamkovich L.(Khimik)-6 of 8
2 board: Zurakhov V.(Khimik)-7 of 8
3 board: Naranovich(Khimik)-5.5 of 8
4 board: Osnos V.-6.5 of 8
5 board: Kashliaev(Traktor)-6.5 of 8
6 board: Chugunov(Molnia)-6.5 of 8
7 board: Eliozishvili O.(Urozhai)-7.5 of 8
8 board: Gruzdev-6 of 8
9 board: Vagina(Traktor)-6.5 of 8
10 board: Orlova(Khimik)-6.5 of 8
Team Championship of Trade Unions- Ivanovo January-February 1953(Final-III Group)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Pishchevik

*

3.5

5

6

6.5

9

6

8.5

5

7.5

8

65.0(of 100)

2

Elektrik

6.5

*

2

6

6

3.5

6

7.5

6.5

7

9.5

60.5

3

Daugava

5

8

*

5.5

5.5

5

3.5

6

6.5

6.5

7

58.5

4

Torpedo

4

4

4.5

*

5

6.5

6

6

7

7

6

56.0

5

Shakhter

3.5

4

4.5

5

*

3.5

4.5

6

7.5

7

8

53.5

6

Kalev

1

6.5

5

3.5

6.5

*

5.5

6

5

7.5

5.5

52.0

7

Mashinostroitel

4

4

6.5

4

5.5

4.5

*

5

7.5

6

5

52.0

8

Energia

1.5

2.5

4

4

4

4

5

*

6

5.5

6.5

43.0

9

Krasnoe Znamia

5

3.5

3.5

3

2.5

5

2.5

4

*

7.5

6

42.5

10

Krasnaya Zvezda

2.5

3

3.5

3

3

2.5

4

4.5

2.5

*

7

35.5

11

Saliut

2

0.5

3

4

2

4.5

5

3.5

4

3

*

31.5


1 board: Makarov(Shakhter)-7.5 of 10
2 board: Dubinin P.(Torpedo),Pasman M.(Daugava)-7.5 of 10
3 board: Chetalbash(Pishchevik)-9.5 of 10
4 board: Darznieks A.(Daugava)-9 of 10
5 board: Mikkov U.(Kalev)-7.5 of 10
6 board: Volodin(Torpedo),Smirnov(Krasnaya Zvezda),Tetelbaum(Pishchevik)-7.5 of 10
7 board: Safonov(Torpedo)-7.5 of 10
8 board: David(Daugava)-8 of 10
9 board: Kogan(Mashinostroitel)-8 of 10
10 board: Kochetova(Pishchevik)-8 of 10

Chess in USSR 4-1953 page 102-106
database of games in PGN format ch_trt53.zip(17 games of 550)