Team Championship of "Trade Unions"- Ivanovo February 1951(1 semifinal)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Nauka

*

7.5

7.5

7.5

6

6.5

8.5

43.5.

2

Avangard

2.5

*

6

8.5

5

7.5

4

33.5

3

Krylia Sovetov

2.5

4

*

6.5

7.5

6

6.5

33.0

4

Mashinostroitel

2.5

1.5

3.5

*

6.5

6

7

27.0

5

Traktor

4

5

2.5

3.5

*

5

6

26.0

6

Neftianik

3.5

2.5

4

4

5

*

5.5

24.5

7

Daugava

1.5

6

3.5

3

4

4.5

*

22.5

Team Championship of "Trade Unions"- Leningrad February 1951(2 semifinal)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

P

1

Iskra

*

7.5

8

7

6

8.5

8.5

8

53.5

2

Burevestnik

2.5

*

6

5

6.5

6.5

6.5

8

41.0

3

Metallurg

2

4

*

6

7.5

7

6

8.5

41.0

4

Dzherzhinetz

3

5

4

*

6.5

5.5

7

7.5

38.5

5

Torpedo

4

3.5

2.5

3.5

*

6

5

8

32.5

6

Shakhter

1.5

3.5

3

4.5

4

*

6

6

28.5

7

Gorniak

1.5

3.5

4

3

5

4

*

6.5

27.5

8

Molnia

2

2

1.5

2.5

2

4

3.5

*

17.5

Team Championship of "Trade Unions"- Tula February 1951(3 semifinal)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

P

1

Zenit

*

5.5

6.5

6.5

8

7.5

7

7

48.0

2

Medik

4.5

*

5

7.5

5

6

6

9.5

43.5

3

Sudostroitel

3.5

5

*

5.5

6

7.5

8

7.5

43.0

4

Vodnik

3.5

2.5

4.5

*

7

4

5

7

33.5

5

Khimik

2

5

4

3

*

6

7.5

6

33.5

6

Energia

2.5

4

2.5

6

4

*

4

7.5

30.5

7

Saliut

3

4

2

5

2.5

6

*

4

26.5

8

Pishchevik

3

0.5

2.5

3

4

2.5

6

*

21.5

Team Championship of "Trade Unions"- Lvov February 1951(4 semifinal)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

P

1

Trud

*

4

7.5

8

8.5

7.5

7

8

50.5

2

Lokomotiv

6

*

3

5

7

6.5

7.5

8

43.0

3

Stroitel

2.5

7

*

4.5

7.5

6.5

6.5

7

41.5

4

Urozhai

2

5

5.5

*

6

6

6.5

7

38.0

5

Krasnoe Znamia

1.5

3

2.5

4

*

8.5

5.5

5.5

30.5

6

Krasnaya Zvezda

2.5

3.5

3.5

4

1.5

*

6.5

6

27.5

7

Elektrik

3

2.5

3.5

3.5

4.5

3.5

*

5

25.5

8

Zhalgiris

2

2

3

3

4.5

4

5

*

23.5

Team Championship of "Trade Unions"- Leningrad March 1951(Final)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

P

1

Nauka

*

4

7.5

7

5.5

7.5

6

6.5

44.0

2

Iskra(former Bolshevik)

6

*

7.5

5

6.5

7.5

5.5

5.5

43.5

3

Zenit

2.5

2.5

*

5

6.5

6

9

7.5

39.0

4

Medik

3

5

5

*

5.5

5.5

5.5

6.5

36.0

5

Lokomotiv

4.5

3.5

3.5

4.5

*

5

6

6.5

33.5

6

Trud

2.5

2.5

4

4.5

5

*

4.5

7.5

30.5

7

Burevestnik

4

4.5

1

4.5

4

5.5

*

3.5

27.0

8

Avangard

3.5

4.5

2.5

3.5

3.5

2.5

6.5

*

26.5

Team Championship of "Trade Unions"- Leningrad March 1951(Final, 1 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

P

1

Lutikov A.

*

4.5

2

Kotov A.

*

4.5

3

Smyslov V.

*

4.0

4

Aronin L.

*

3.5

5

Tolush A.

*

3.5

6

Zamikhovsky A.

*

3.0

7

Guldin L.

*

2.5

8

Levin

*

2.5

Team Championship of "Trade Unions"- Leningrad March 1951(Final, 2 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

P

1

Chistiakov A.

*

6.5

2

Geller E.

*

4.0

3

Bondarevsky I.

*

3.5

4

Borisenko G.

*

3.5

5

Taimanov M.

*

3.5

6

Romanov

*

3.0

7

Kofman A.

*

2.0

8

Suetin A.

*

2.0


Winners by boards:
3-Averbakh Y.-6.5
4-Zhukhovitsky S.-6.5
5-Usachyi M.-5.5
6-Byvshev V.-5
7-Rudenko L.-6.5
8-Romanov-4.5
9-Blinder S.-4.5
Nauka- Smyslov V.,Geller E.,Bannik A.,Zhukhovitsky S.,Rovner D.,Byvshev V., Aizenshtadt I.,Zvorykina K.,Kaplan,Tsirik,Koskov
Iskra-Tolush A.,Taimanov M.,Sokolsky A.,Moiseev O.,Makogonov V.,Veltmander I., Lubensky,Rudenko L.,Kogan,Shvidkiy,Blinder B.
Lokomotiv- Aronin L.,Borisenko G.
Zenit-Kotov A.,Bondarevsky I.,Bannik A.,Zagorjansky E.,Abramov L.,Sidorov, Tikhomirova V.,Mirotin B.,Vlasov,
Medik-Usachiy M.

database of games in PGN format ch_trt51.zip(30 games of 1050)