Championship of "Trade Unions"- Leningrad 21-28.12.1933(semifinal 1 group)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Krasnyi Putilovets(L)

*

2

1.5

2.5

2.5

3

11.5

2

Tekhnologicheskiy Institut(L)

1

*

1.5

2.5

2

2

9.0

3

LGU(L)

1.5

1.5

*

1.5

1.5

2.5

8.5

4

Zavod Stalina(M)

0.5

0.5

1.5

*

2

2

6.5

5

TOZ(Tula)

0.5

1

1.5

1

*

1.5

5.5

6

Metrostroi(M)

0

1

0.5

1

1.5

*

4.0

Championship of "Trade Unions"- Leningrad 21-28.12.1933(semifinal 2 group)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Elektrostal(N)

*

1.5

1

3

3

2

10.5

2

Zavod N39(M)

1.5

*

1.5

0.5

2

2.5

8.0

3

Zavod Stalina(L)

2

1.5

*

1.5

1

1.5

7.5

4

Murmanskaya Zhel. doroga(L)

0

2.5

1.5

*

1

2

7.0

5

Tsentralnyi Telegraf(M)

0

1

2

2

*

1

6.0

6

Trampark Koniushina(L)

1

0.5

1.5

1

2

*

6.0

Championship of "Trade Unions"- Leningrad 21-28.12.1933(semifinal 3 group)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Fabrika Samoilovoi(L)

*

1.5

2

2

2.5

3

11.0

2

HPZ(Kharkov)

1.5

*

2

2.5

1.5

3

10.5

3

Mehanobr(L)

1

1

*

2

1.5

1

6.5

4

Krasnyi Treugolnik(L)

1

0.5

1

*

2

2

6.5

5

Himicheskiy zavod N1(M)

0.5

1.5

1.5

1

*

1

5.5

6

Geofizika(M)

0

0

2

1

2

*

5.0

Championship of "Trade Unions"- Leningrad 21-28.12.1933(semifinal 4 group)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Kozhinstitut(M)

*

2

1.5

2

3

2.5

11.0

2

Kramatorskiy zavod(Ukraine)

1

*

2

2

3

2.5

10.5

3

Krasnyi Vyborzhets

1.5

1

*

2

2

2

8.5

4

Ugolshchiki(Gorlovka,Donbass)

1

1

1

*

2

3

8.0

5

Lenodezhda(L)

0

0

1

1

*

1.5

3.5

6

Fabrika Vereteno(L)

0.5

0.5

0

0

1.5

*

2.5

Championship of "Trade Unions"- Leningrad 21-28.12.1933(semifinal 5 group)

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Elektrokombinat(M)

*

2.5

2.5

2

2.5

9.5

2

Rabpros(Kharkov)

0.5

*

2

1

2.5

6.0

3

Elektropribor(L)

0.5

1

*

3

1

5.5

4

Grozneft(Groznyi)

1

2

0

*

2

5.0

5

GABT(M)

0.5

0.5

2

0

*

3.0

Championship of "Trade Unions"- Leningrad 21-28.12.1933(semifinal 6 group)

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Zavod Lomonosova(L)

*

2

2.5

3

2

9.5

2

Zavod Kazanskogo(L)

1

*

2

2

2

7.0

3

Raikom SGI im.Dzerzhiskogo(M)

0.5

1

*

2

3

6.5

4

MGIS(Kharkov)

0

1

1

*

2

4.0

5

Skorohod(L)

1

1

0

1

*

3.0

Championship of "Trade Unions"- Leningrad 21-28.12.1933(Final)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Elektrokombinat(L)

*

1.5

2.5

2

3

3

12.0

2

Krasnyi Putilovets(L)

1.5

*

1

1.5

2.5

3

9.5

3

Elektrostal(N)

0.5

2

*

0.5

3

1.5

7.5

4

Fabrika Samoilovoi(L)

1

1.5

2.5

*

1

1

7.0

5

Kozhinstitut(M)

0

0.5

0

2

*

3

5.5

6

Zavod Lomonosova(L)

0

0

1.5

1

0

*

2.5


Krasnyi Putilovets: Semenov,Novotelnov N.,Korolkov
Elektrostal: Gribin,Bykov,Ivanov
Elektrokombinat: Kamyshov,Baburin,Bezrukov
Zavod Lomonosova: Levenfish G.,Listov
Results on 1 board:
Kamyshov 8-9 M
Kuzminykh E.4.5-5 L
Ravinsky G. 4-5 L
Gribin 6.5-10 M
Minikes 6.5-10 M
Sokolsky A. 6-10 L
Ordel 3.5-5 H
Kotov A. 3.5-5 T
Levenfish G. 3-4 L
Dorochinsky 2.5-4 G
Kosolapov 3-5 M
Merkin 3-5 L
Nikolsky 3-5 M
Nessler 3-5 L
Budo A. 3-5 L
Shaposhnikov 2.5-5 M
Varvarov 2-4 H
Yuriev B. 2-4 L
Semenov 4.5-10 L
Feofilov 2-5 L
Baturinsky V. 2-5 M
Rastokin 2-5 M
Kuznetsov 2-5 D
Dmitriev 1.5-5 L
Starchenkov 1-4 G
Kriman 1-4 D
Bychenko 1-5 L
Pumpiansky 1-5 L
Zhiliaev 1-5 H
Chistiakov 1-5 M
Molchadsky 0.5-5 M
Arndt 0-5 M
Pechkovsky 0-5 L
Shahmaty v SSSR 1-1934 10-11 pages
database of games in PGN format ch_trt33.zip(5 games of 28)