Team Championship of USSR(juniors)- Dimitrovgrad August 1988(semifinal 1)(5 boys)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

RSFSR

*

3

2.5

3

4

5

17.5(of 25)

2

Armenia

2

*

4

2.5

4

3.5

16.0

3

Georgia

2.5

1

*

3

3.5

5

15.0

4

Belarus

2

2.5

2

*

2.5

4.5

13.5

5

Estonia

1

1

1.5

2.5

*

4.5

10.5

6

Tadzhikistan

0

1.5

0

0.5

0.5

*

2.5

Team Championship of USSR(juniors)- 1988(semifinal 2)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Latvia

*

3.5

3.5

2

4.5

3

16.5

2

UKraine

1.5

*

4.5

3

2.5

4

15.5

3

Moldavia

1.5

0.5

*

2.5

3

4.5

12.0

4

Uzbekistan

3

2

2.5

*

2.5

2

12.0

5

Kazakhstan

0.5

2.5

2

2.5

*

3

10.5

6

Turkmenistan

2

1

0.5

3

2

*

8.5

Team Championship of USSR(juniors)- 1988(semifinal 3)

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Leningrad

*

3.5

1.5

4

4

13.0

2

Moscow

1.5

*

3

3

3.5

11.0

3

Azerbaijan

3.5

2

*

1

3

9.5

4

Lithuania

1

2

4

*

2.5

9.5

5

Kirgizia

1

1.5

2

2.5

*

7.0

Team Championship of USSR(juniors)- Dimitrovgrad August 1988(1 final)(5 boys)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

RSFSR

*

3.5

2.5

3

3

3.5

15.5(of 25)

2

Latvia

1.5

*

3

3.5

2

4

14.0

3

Leningrad

2.5

2

*

2

4

3.5

14.5

4

Ukraine

2

1.5

3

*

2.5

3.5

12.5

5

Armenia

2

3

1

2.5

*

3.5

12.0

6

Moscow

1.5

1

1.5

1.5

1.5

*

7.0

Team Championship of USSR(juniors)- 1988(2 final)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Georgia

*

3.5

3

2.5

3

3

15.0

2

Lithuania

1.5

*

3.5

2.5

2.5

4

14.0

3

Belarus

2

1.5

*

3.5

2.5

3

12.5

4

Uzbekistan

2.5

2.5

1.5

*

2.5

3.5

12.5

5

Moldavia

2

2.5

2.5

2.5

*

1

10.5

6

Azerbaijan

2

1

2

1.5

4

*

10.5

Team Championship of USSR(juniors)- 1988(3 final)

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Estonia

*

3

3

4.5

3.5

14.0

2

Turkmenistan

2

*

2

4

4.5

12.5

3

Kazakhstan

2

3

*

3.5

3.5

12.0

4

Tadzhikistan

0.5

1

1.5

*

3

6.0

5

Kirgizia

1.5

0.5

1.5

2

*

5.5

Team Championship of USSR(juniors)- Dimitrovgrad August 1988(semifinal 1)(3 girls)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Ukraine

*

2

1.5

2

1.5

3

10.0(of 15)

2

Estonia

1

*

2.5

1.5

1

2.5

8.5

3

Latvia

1.5

0.5

*

2

2

2

8.0

4

Lithuania

1

1.5

1

*

2

1

6.5

5

Turkmenistan

1.5

2

1

1

*

1

6.5

6

Kirgizia

0

0.5

1

2

2

*

5.5

Team Championship of USSR(juniors)- 1988(semifinal 2)(3 girls)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Russia

*

2

1.5

3

2

3

11.5

2

Uzbekistan

1

*

2.5

2

1.5

3

10.0

3

Belarus

1.5

0.5

*

2

1.5

3

8.5

4

Moldavia

0

1

1

*

2

2

6.0

5

Armenia

1

1.5

1.5

1

*

1

6.0

6

Kazakhstan

0

0

0

1

2

*

3.0

Team Championship of USSR(juniors)- 1988(semifinal 3)(3 girls)

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Georgia

*

1.5

2.5

3

2.5

9.5

2

Leningrad

1.5

*

1.5

1.5

3

7.5

3

Azerbaijan

0.5

1.5

*

2

3

7.0

4

Moscow

0

1.5

1

*

1.5

4.0

5

Tadzhikistan

0.5

0

0

1.5

*

2.0

Team Championship of USSR(juniors)- Dimitrovgrad August 1988(1 final)(3 girls)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Uzbekistan

*

2

1

3

2

2

10.0(of 15)

2

Georgia

1

*

2

1.5

2

3

9.5

3

RSFSR

2

1

*

0.5

3

3

9.5

4

Leningrad

0

1/5

2/5

*

1.5

2

7.5

5

Estonia

1

1

0

1.5

*

1

4.5

6

Ukraine

1

0

0

1

2

*

4.0

Team Championship of USSR(juniors)- 1988(2 final)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Azerbaijan

*

2

2.5

2.5

2

3

12.0

2

Moscow

1

*

2

1.5

1.5

2

8.0

3

Latvia

0.5

1

*

2

1.5

2

7.0

4

Lithuania

0.5

1.5

1

*

2

2

7.0

5

Moldavia

1

1.5

1.5

1

*

1

6.0

6

Belarus

0

1

1

1

2

*

5.0

Team Championship of USSR(juniors)- 1988(3 final)

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Kirgizia

*

2

2

2

2

8.0

2

Armenia

1

*

2

1

3

7.0

3

Turkmenistan

1

1

*

2

2.5

6.5

4

Kazakhstan

1

2

1

*

2

6.0

5

Tadzhikistan

1

0

0.5

1

*

2.5

Best results by boards:
1-Akopian V.,Janjgava L. - 7 of 9
2-Atabaev- 6
3-Sokolov A.-7.5
4-Chuprikov-7
5-Danielian M.,Zeziulkin-6.5
1-Sofieva -7 of 8
2-Khudgarian -6.5
3-Yurieva- 6.5
Azerbaijan- Sofieva,Yurieva
RSFSR- Ulibin M.,Belikov V.,Tiviakov S.,Chuprikov D.,Kramnik V.
Armenia- Akopian V.,Danielian M.
Uzbekistan- Kloninger,Rakhmatullaeva,Kurmaeva,Reprun
Georgia- Janjgava L.
Belarus- Zeziulkin Y.
Latvia- Shirov A.,Ramma K.,Sokolov A.,Jankovskis G.,Grasis J.;Skujina G.,Brigmane M.,Stepite I.
Turkmenistan- Atabaev A.
Moscow- Khudgarian,Maliutin,Abramov,Shchekatsev,
Ukraine- Frolov A.
Kazakhstan- Tkachev V-7.5(kf 8),Amirkhanov,Kotsur,
Leningrad- Brodsky
database of games in PGN format ch_jut88.zip(26 games of 640)
Hosted by uCoz