Team Championship of USSR(juniors)- Alma-Ata 6-22.6.1974(1 semifinal)(6 boys+2 girls)

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Georgia

*

4

4.5

5

5.5

19.0(of 32)

2

Leningrad

4

*

4

4.5

4.5

17.0

3

Moldavia

3.5

4

*

3

6

16.5

4

Ukraine

3

3.5

5

*

4

15.5

5

Latvia

2.5

3.5

2

4

*

12.0

Team Championship of USSR(juniors)- Alma-Ata 1974(2 semifinal)(6 boys+2 girls)

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Moscow

*

4.5

5.5

5

5.5

20.5(of 32)

2

Uzbekistan

3.5

*

5

5.5

6.5

20.5

3

Azerbaijan

2.5

3

*

4

6.5

16.0

4

Lithuania

3

2.5

4

*

4

13.5

5

Armenia

2.5

1.5

1.5

4

*

9.5

Team Championship of USSR(juniors)- Alma-Ata 1974(1 final)(6 boys+2 girls)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Leningrad

*

5

4

5.5

5.5

5

24.0(of 40)

2

Moscow

3

*

5.5

5.5

4.5

5

23.5

3

Georgia

4

2.5

*

3

5.5

4.5

19.5

4

Azerbaijan

2.5

2.5

5

*

3

6

19.0

5

Uzbekistan

2.5

3.5

2.5

5

*

5

18.5

6

Moldavia

4

3

3.5

2

3

*

15.5

Team Championship of USSR(juniors)- Alma-Ata 1974(2 final)

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Ukraine

*

4

4.5

6.5

15.0

2

Latvia

4

*

4.5

6

14.5

3

Lithuania

3.5

3.5

*

4

11.0

4

Armenia

1.5

2

4

*

7.5


Moscow- Pekker S.-2.5 of 7,Gorelov S.-2.5 of 7,Vulfson V.,Akhsharumova A.-7 of 7
Leningrad- Yermolinsky A.,Sochagin A.,Zamansky A.,Safarov Y.,Egorov D.,Belova E.
Uzbekistan- Bass L.,Vasilenko A.,Berdyeva S.
Georgia- Azmaiparashvili Z.,Sturua Z.,Efimov I.,Khailenko G.,Chiburdanidze M.,Tsereteli M.
Ukraine- Zaid L.,Kutsin S.,Ruchieva N.
Azerbaijan- Magerramov E.,Vainshtein(Kasparov now!!) G.Guseinov A.,,Gadzhieva N.
Latvia- Lanka Z.,Kengis E.,Moskovic M.,Kalnynia,Ozola A.
Armenia- Arutiunian G.
Uzbekistan- Vasilenko A.,Berdyeva Sh.
Moldavia- Kosets A.
Winners by boards:
1- Zaid L.-5(6)
2-Sturua Z.-5.5(7)
3-Kengis E.-4.5(6)
4- Vasilenko A.-5.5(7)
5-Magerramov E.-5.5(7)
6-Vulfson V.-5.5(7)
7-Akhsharumova A.-7(7)
8-Ruchieva N.-4.5(6)
database of games in PGN format ch_jut74.zip(11 games of 336)
Hosted by uCoz