Championship of USSR juniors- Kishinev 3-16.1.1973(swiss-9 games)

Rk

Name

Republic

1

2

3

4

5

6

7

8

9

P

Place

1

Agafonov Y.

Latvia

1/2-20

1/2-26

0-36

0-13

1/2-8

1/2-35

0-22

1/2-14

1/2-10

3.0

34

2

Bass L.

Uzbekistan

1-15

0-20

0-7

1-8

1-18

1/2-30

0-4

0-23

0-35

3.5

27

3

Gaiyrov B.

Turkmenistan

0-24

0-8

1-35

0-30

0-15

+-33

+-14

1-9

0-26

4

25

4

Gorelov S.

Moscow

1/2-19

1/2-7

1/2-26

0-19

1-10

1-9

1-2

1-34

1-11

6.5

3

5

Guseinov A.

Azerbaijan

1/2-7

1-28

1-8

0-24

1/2-20

0-17

1-26

0-19

1-16

5

13

6

Dorbinian A.

Armenia

0-11

0-13

0-15

1-35

0-14

0-32

+-33

1/2-22

1/2-37

3

36

7

Dzhalilov F.

Azerbaijan

1/2-5

1/2-4

1-2

1/2-37

1/2-28

0-36

1-27

1/2-17

0-34

4.5

19

8

Dzhanashia G.

Georgia

0-20

1-3

0-5

0-2

1/2-1

1-22

0-16

0-35

+-33

3.5

29

9

Yermolinsky A.

Leningrad

1/2-30

0-31

1-33

0-19

1-22

0-4

1-32

0-3

1-21

4.5

21

10

Zaichik G.

Georgia

0-25

1-16

0-19

1/2-32

0-4

0-31

0-35

+-33

1/2-1

3

35

11

Ivanov A.

Russia

1-6

1-12

1/2-20

1-38

1-24

1/2-34

1/2-37

1/2-25

0-4

6

4

12

Iljinsky V.

Kirgizia

1-36

0-11

1-32

1-31

1/2-38

1-25

0-20

1/2-30

0-19

5.0

12

13

Ismagulov I.

Kazakhstan

0-29

1-6

0-37

1-1

1-19

1/2-21

0-30

1/2-31

1/2-18

4.5

20

14

Kaidanov G.

Russia

1/2-27

0-38

0-28

1/2-22

1-6

0-26

--3

1/2-1

1-32

3.5

28

15

Kosets A.

Moldavia

0-2

0-36

1-6

0-16

1-3

1/2-18

1-29

1-21

1/2-17

5

18

16

Kulaga Y.

Belarus

1/2-18

0-10

1/2-30

1-15

0-36

0-27

1-8

1-32

0-5

4

26

17

Kutsyn S.

Ukraine

1/2-34

1-27

1-21

1/2-20

0-25

1-5

0-36

1/2-27

1/2-15

5

14

18

Loginov V.

Uzbekistan

1/2-16

1-19

0-25

1/2-26

0-2

1/2-15

0-28

1-29

1/2-13

4

23

19

Losev D.

Moscow

1/2-4

0-18

1-10

1-9

0-13

1-29

1/2-23

1-5

1-12

6

6

20

Machulsky A.

Ukraine

1-8

1-2

1/2-11

1/2-17

1/2-23

1/2-24

1-12

1-39

1-37

7

1

21

Menabde G.

Georgia

1/2-33

1-22

0-17

0-28

1-32

1/2-13

1/2-31

0-15

0-9

3.5

30

22

Moiseev V.

Russia

0-39

0-21

1-27

1/2-14

0-9

0-8

1-1

1/2-6

1/2-29

3.5

31

23

Pekker S.

Moscow

1-35

1-37

1/2-24

1/2-25

1/2-34

0-38

1/2-19

1-2

1/2-28

5.5

8

24

Perelstein M.

Ukraine

1-3

1-33

1/2-23

1-5

0-11

1/2-20

0-25

0-28

1-31

5

16

25

Ragelis P.

Lithuania

1-10

1/2-29

1-18

1/2-26

1-17

0-32

1-24

1/2-11

1-38

6.5

2

26

Roze A.

Latvia

1/2-31

1/2-1

1/2-4

1/2-18

0-30

1-14

0-5

1-27

1-3

5

17

27

Rudyko V.

Tadzhikistan

1/2-14

0-17

0-22

1-33

1/2-31

1-16

0-7

0-26

1/2-6

3.5

32

28

Rumiantsev S.

Russia

1/2-1

0-5

1-14

1-21

1/2-27

0-37

1-18

1-24

1/2-23

5.5

11

29

Solonar S.

Moldavia

1-13

1/2-25

0-34

1-4

0-37

0-19

0-15

0-18

1/2-22

3

33

30

Sochagin A.

Leningrad

1/2-9

0-34

1/2-16

1-3

1-26

1/2-2

1-13

1/2-12

1-36

6

7

31

Survila R.

Lithuania

1/2-26

1-9

0-38

0-12

1/2-27

1-10

1/2-21

1/2-13

0-24

4

24

32

Fabrikant S.

Belarus

0-37

1-35

0-12

1/2-10

0-21

1-6

0-9

0-16

0-14

2.5

37

33

Tsinis L.

Moldavia

1/2-21

0-24

0-9

0-27

0-35

--3

--6

--10

--8

0.5

38

34

Chekhov V.

Moscow

1/2-17

1-30

1-29

1-36

1/2-23

1/2-11

0-38

0-4

1-7

5.5

9

35

Shpilker B.

Ukraine

0-23

0-32

0-3

0-6

1-33

1/2-1

1-10

1-8

1-2

4.5

22

36

Shchetinin A.

Kazakhstan

0-12

1-15

1-1

0-34

1-16

1-7

1-17

0-37

0-30

5

15

37

Einoris Z.

Lithuania

1-32

0-23

1-13

1/2-27

1-23

1-28

1/2-11

1-36

0-20

6

5

38

Yuneev A.

Leningrad

1-22

1-14

1-31

0-11

1/2-12

1-23

1-34

0-20

0-25

5.5

10

1

Lim G.

7.0

2

Gasiunas N.

7.0

3

Chiburdanidze M.

6.5

4

Akhsharumova A.

6.0

5

Luzgina E.

6.0

6

Akhmylovskaja E.

5.5

7

Tsereteli A.

5.5

8

Zaitseva L.

5.5

9

Palchinskaja E.

5.0

10

Benensonajte L.

5.0

11

Belova E.

5.0

12

Eidelson R.

5.0

13

Ozola A.

5.0

Bakhmann N.

Chireikina N.


database of games in PGN format ch_jun73.zip(8 games of 270)
Hosted by uCoz