Team Championship of USSR(juniors)- Erevan 1969(1 semifinal)(6 boys+2 girls)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Belarus

*

6

4.5

5

5

8

28.5(of 40)

2

Moscow

2

*

5.5

6

7

8

28.5

3

Leningrad

3.5

2.5

*

7

6.5

7.5

27.0

4

Latvia

3

2

1

*

5

6

17.0

5

MPS

3

1

1.5

3

*

7

15.5

6

Tadzhikistan

0

0

0.5

2

1

*

3.5

Team Championship of USSR(juniors)- Erevan 1969(2 semifinal)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Ukraine

*

4

4.5

7

7

7

29.5

2

Georgia

4

*

3.5

5.5

7

7.5

27.5

3

Uzbekistan

3.5

4.5

*

5

7

6.5

26.5

4

Azerbaijan

1

2.5

3

*

3

5.5

15.0

5

Kirgizia

1

1

1

5

*

5

13.0

6

Turkmenistan

1

0.5

1.5

2.5

3

*

8.5

Team Championship of USSR(juniors)- Erevan 1969(3 semifinal)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

RSFSR

*

4.5

5.5

6

6.5

6.5

29.0

2

Armenia

3.5

*

4

3.5

6

5

22.0

3

Moldavia

2.5

4

*

5

5.5

4

21.0

4

Kazakhstan

2

4.5

3

*

4.5

4

18.0

5

Estonia

1.5

2

2.5

3.5

*

5.5

15.0

6

Lithuania

1.5

3

4

4

2.5

*

15.0

Team Championship of USSR(juniors)- Erevan 1969(1 final)(6 boys+2 girls)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Ukraine

*

4

6

4

6.5

4

24.5(of 40)

2

Belarus

4

*

4

3.5

6

4.5

22.0

3

RSFSR

2

4

*

4.5

3.5

6

20.0

4

Armenia

4

4.5

3.5

*

2.5

4.5

19.0

5

Moscow

1.5

2

4.5

5.5

*

5

18.5

6

Georgia

4

3.5

2

3.5

3

*

16.0

Team Championship of USSR(juniors)- Erevan 1969(2 final)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Leningrad

*

6

6.5

7.5

7

6

33.0

2

Moldavia

2

*

5

3

4

5.5

19.5

3

Kazakhstan

1.5

3

*

5

4

4.5

18.0

4

Uzbekistan

0.5

5

3

*

4

5

17.5

5

Latvia

1

4

4

4

*

3.5

16.5

6

Azerbaijan

2

2.5

3.5

3

4.5

*

15.5

Team Championship of USSR(juniors)- Erevan 1969(3 final)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Estonia

*

5

3

5.5

6

7

26.5

2

United team

3

*

4

5

7

7

26.0

3

Kirgizia

5

4

*

3

5

7

24.0

4

Lithuania

2.5

3

5

*

7

6.5

24.0

5

Turkmenistan

2

1

3

1

*

6

13.0

6

Tadzhikistan

1

1

1

1.5

2

*

6.5


RSFSR- Panchenko A.,Semeniuk A.,Kuksov V.,Khait,Ivanov,Epstein E.
Ukraine - Beliavsky A.-7 of 9,Kozlov A.,Peresypkin V.,Gofshtein L.,Mikhalchishin A., Mchedlov N.,Yagnatinskaya R.,Kuperman S.
Kazakhstan- Gendler B.,Moldagaliev,Zilberman Y.,Zhodzinskaya
Moscow- Makarychev S.(6 of 9),Fedorov V.-7,Rezausky V.-4,Bykhovsky Av.-5, Pimonov V.-6,Soloviov S.-5,Ostrovskaya M.-6,Lim G.-6
Belarus -Podoliako S.,Tarasov V.,Golbin,Kunin,Stepanov,Turapina
Armenia- Petrosian A.,Mangrian M.,Vartanian
Estonia- Veingold A.
Georgia- Gamrekelidze D.,Bagashvili N.
Moldavia- Tsinis L.,Zinstein
Kirgizia- Protsenko
Leningrad- Kozlov V.,Barabanov,Demin,Zubova N.
Azerbaijan- Suleimanov S.
Latvia- Kivlans I.,Yulik,Martinson,Tagere L.-7.5 of 9,Kashirskaya T.
United team- Siordia
database of games in PGN format ch_jut69.zip(22 games of 1440)