Championship of USSR(team farmers)- Ashkhabad 1968(Semifinal A)

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Urozhay(RSFSR)

*

18.5

2

Kairat(Kazakhstan)

*

14.0

3

Urozhay(Belarus)

*

11.0

4

Kolkhoznikul(Moldavia)

*

9.0

5

Niamunas(Lithuania)

*

7.5

Championship of USSR(team farmers)- Ashkhabad 1968(Semifinal B)

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Yiud(Estonia)

*

19.0

2

Kolmeurne(Georgia)

*

14.5

3

Khosilot(Tadzhikistan)

*

10.5

4

Sevan(Armenia)

*

10.5

5

Mekhsul(Azerbaijan)

*

5.5

Championship of USSR(team farmers)- Ashkhabad 1968(Semifinal A)

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Kolkhozchi(Turkmenistan)

*

16.5

2

Pakhtakor(Uzbekistan)

*

13.5

3

Kolgospnik(Ukraine)

*

13.5

4

Varpa(Latvia)

*

9.0

5

Kolkhozchu(Kirgizia)

*

5.5

Team Championship of Collective farmers- Ashkhabad 1968(Final A)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Urozhai(RSFSR)

*

3.5

4

4

5

4

20.5

2

Yiud(Estonia)

2.5

*

3.5

2.5

4

4

16.5

3

Kolkhozchi(Turkmenistan)

2

2.5

*

4

4

4

16.5

4

Pakhtakor(Uzbekistan)

2

3.5

2

*

2.5

3.5

13.5

5

Kolmeurne(Georgia)

1

2

2

3.5

*

3.5

12.0

6

Kairat(Kazakhstan)

2

2

2

2.5

2.5

*

11.0

Team Championship of Collective farmers- Ashkhabad 1968(Final B)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

P

1

Kolgospnik(Ukraine)

*

5

3

3

3

4.5

18.5

2

Kolkhoznikul(Moldavia)

1

*

4.5

2.5

5

5

18.0

3

Varpa(Latvia)

3

1.5

*

4

3.5

3.5

15.5

4

Urozhai(Belarus)

3

3.5

2

*

3.5

3

15.0

5

Khosilot(Tadzhikistan)

3

1

2.5

2.5

*

3.5

12.5

6

Sevan(Armenia)

1.5

1

2.5

3

2.5

*

10.5

Team Championship of Collective farmers- Ashkhabad 1968(Final C)

Rk

Name

1

2

3

P

1

Nemunas(Lithuania)

*

3.5

4

7.5

2

Mekhsul(Azerbaijan)

2.5

*

4

6.5

3

Kolkhozchu(Kirgizia)

2

2

*

4.0


1 board: Mukhitdinov M.(Uzbekistan)- 6 of 8,Danov V.-5.5,Khanov(Turkmenia)- 5, Karner H.(Estonia)- 5.

2 board: Eliozashvili(Georgia) - 6.5 of 8,Reviakin(RSFSR)-5.5.

3 board: Popov(RSFSR) - 7 of 8,Ludolph J.(Estonia)-6.5,Tsirtsenis F.(Latvia)-5.5.

4 board: Dzuban O.(Kazakhstan) - 7 of 8.

5 board: Ranniku M.(Estonia) - 7 of 8,Shadura(RSFSR)- 6.

6 board: Khomutova(RSFSR) - 6 of 8.

RSFSR: Korchmar E.,Reviakin V.,Popov A.,Trofimov S.,Shadura L.,Khomutova I.

Estonia: Karner H.,Ludolph J.,Ranniku M.

Uzbekistan: Mukhitdinov M.

Turkmenistan: Khanov K.,Mirzoev R.,Kuptsova Z.-6

Georgia: Eliozashvili,Koroshinadze

Latvia: Voitkevich P.,Prieditis G.,Tsirtsenis F.-5.5,Meiran I.-3.5,Gaile S-3.5, Tsible R.-4.0.

Kazakhstan: Dzuban O.

Ukraine: Koretsky I.,Radutnaya

database of games in PGN format ch_kot68.zip( games of 198)
Hosted by uCoz