Championship of USSR(team juniors)- Volgograd 1963(semifinal A)

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Moscow

*

5

5

6.5

16.5

2

Uzbekistan

3

*

5

7

15.0

3

Belarus

3

3

*

6.5

12.5

4

Kirgizstan

1.5

1

1.5

*

4.0

Championship of USSR(team juniors)-- Volgograd 1963(semifinal B)

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Latvia

*

4.5

5

7

16.5

2

Georgia

3.5

*

7

5.5

16.0

3

Azerbaijan

3

1

*

4

8.0

4

Estonia

1

2.5

4

*

7.5

Championship of USSR(team juniors)- Volgograd 1963(semifinal C)

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Russia(RSFSR)

*

4

7.5

7.5

5.5

24.5

2

Leningrad

4

*

5

6

6

21.0

3

Armenia

0.5

3

*

5.5

7

16.0

4

Kazakhstan

0.5

2

2.5

*

5

10.0

5

Tadzhikistan

2.5

2

1

3

*

8.5

Championship of USSR(team juniors)-- Volgograd 1963(semifinal D)

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Ukraine

*

5

5

7.5

17.5

2

Lithuania

3

*

5.5

6.5

15.0

3

Moldavia

3

2.5

*

6.5

12.0

4

Turkmenistan

0.5

1.5

1.5

*

3.5

Championship of USSR(team juniors)-- Volgograd 1963(Final A)

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Moscow

*

4.5

6.5

5.5

16.5

2

Russia(RSFSR)

3.5

*

4.5

7

15.0

3

Georgia

1.5

3.5

*

5

10.0

4

Lithuania

2.5

1

3

*

6.5

Championship of USSR(team juniors)-- Volgograd 1963(Final B)

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Ukraine

*

6.5

3

4.5

14.0

2

Leningrad

1.5

*

6.5

6

14.0

3

Latvia

5

1.5

*

4.5

11.0

4

Uzbekistan

3.5

2

3.5

*

9.0

Championship of USSR(team juniors)-- Volgograd 1963(Final C)

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Armenia

*

4.5

6

7

17.5

2

Belarus

3.5

*

7

5.5

16.0

3

Estonia

2

1

*

7

10.0

4

Turkmenistan

1

2.5

1

*

4.5

Championship of USSR(team juniors)-- Volgograd 1963(Final D)

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Moldavia

*

4

4

7.5

15.5

2

Kazakhstan

4

*

3

6.5

13.5

3

Azerbaijan

4

5

*

4

13.0

4

Kirgizia

0.5

1.5

4

*

6.0

Championship of USSR(team juniors)- Volgograd 1963

Rk

Name

1

Ukraine-6:2

2

Moscow

3

RSFSR-6:2

4

Leningrad

5

Georgia-4.5:3.5

6

Latvia

7

Uzbekistan

8

Lithuania

9

Armenia

10

Moldavia

11

Belarus

12

Kazakhstan

13

Estonia

14

Azerbaijan

15

Kirgizia

16

Turkmenistan

17

Tadzhikistan


Lithuania-Butnorius A.,Garmus T.

Georgia-Georgadze G.,Kernazhitsky L.

Latvia-Kirpichnikov V.,Suslov,Shneider,Mironov,Vilerte,Preil,

Ukraine-Tukmakov V.,Kuzmin G.,Adler V.,Goldfain L.,Dikarev B.,Rosenzwaig I.,Vapnichnaya R.,Yurasova T.

Leningrad-Adzhemian L.,Vorotnikov V.,Chumachenko A.,Lukin A.,Polovets,Saradzeva,Gerasimova,Gromtseva

Uzbekistan-Kozuleeva,

Moscow-Dubinsky A.,Razuvaev Y.,Gulko B.,Skvortsov,Kukes,Sternina V.,Rubtsova E.,Popova

Russia-Rashkovsky N.,Yuferov S.,Zhelnin,Rumiantsev,Mamoshin,Kislova A.,Kantorovich L.,Tomilina E.

Belarus- Sazonov V.,Osadchiy V.
Best results by boards:
1-Butnorius A.
2-Yuferov S.
3-Adler V.
4-Sazonov V.
5-Osadchiy V.
database of games in PGN format ch_jut63.zip(22 games of 472)