Championship of USSR(juniors team)- Riga 1959

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Moscow

*

6.5

7

7.5

8

9

10

8.5

7.5

12

76.0(of 108)

2

RSFSR(Russia)

5.5

*

8

8.5

7

8

7

10.5

9

10.5

74.0

3

Leningrad

5

4

*

7.5

5

6.5

7

8.5

8

10

61.5

4

Latvia

4.5

3.5

4.5

*

7.5

8.5

7

6

9.5

9

60.0

5

Ukraine

4

5

7

4.5

*

9

6

7

7

7.5

57.0

6

Georgia

3

4

5.5

3.5

3

*

7

7.5

7.5

7.5

48.5

7

Estonia

2

5

5

5

6

5

*

5

4.5

7.5

45.0

8

Belarus

3.5

1.5

3.5

6

5

4.5

7

*

7

6.5

44.5

9

Armenia

4.5

3

4

2.5

5

4.5

7.5

5

*

7.5

43.5

10

Azerbaijan

0

1.5

2

3

4.5

4.5

4.5

5.5

4.5

*

30.0


Moscow: Kuindzhi A.-6,Spektor E.-6.5,Murrey Y.-8.5,Gik E.-4.5,Chertkov B.-5.5, Suteev V.-7,Pribylov V.-6,Rozenberg S.-5,Kushnir A.-6.5,Kalashnikova L.-7.5, Kalashnikova N.-7,Beliaeva N.-6
Latvia: Barvik A.-5,Shmits A.-6.5,Karklis A,Vaskan U,Berzinsh A.-5.5,Belousov N., Vitolinsh A.,Strelis E.-6.,Rozhlapa V.,Dzenite I.(Kliavinja)-6,Ergle A.(Klovane)-4, Zhabko L.-6.5
RSFSR: Khodos G.,Bukhtin V.,Lipshitz E.,Terentiev,Panov,Rashkovsky N.,Potupa, Konopleva,Shcherbina
Georgia: Gabriadze,Khaburzania,Dugladze,Turiashvili,Lesashvili,Khukhunashvili, Dzindzichashvili R.,Drobyshev,Bukhrakidze,Dzhangvelidze,Samsania,Shulman,
Ukraine: Simovich,Zaltsman V.5.5,Bukhover,Kargapov,Bykov V.,Melnichuk,Shimanovich,Burtseva
Leningrad: Shashin B.,Blekhtsin I.-5.5,Dmitrieva
Armenia: Grigorian K.,Bagranian,
Belarus: Ruban E.,Smolianov,
Estonia: Nei M.,Yim T.,Sakov,Yun,
Azerbaijan: Shininian,
The best results by boards:
1-Khodos G. - 7.5
2-Bukhtin V. - 8
3-Murrey Y. - 8.5
4-Terentiev - 7
5-Nei M. - 6
6-Suteev V. - 7
7-Shasin D. - 7.5
8-Simovich - 7
9-Kushnir A. - 6.5
10-Konopleva - 8
11-Dmitrieva -7
12-Shcherbina - 8
Championship of USSR(team juniors)- Rostov-on-Don Summer 1959(II Group)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Lithuania

*

51.0(of 72)

2

Rostov-on-Don

*

45.5(off contest)

3

Uzbekistan

*

42.5

4

Moldavia

*

38.0

5

Kirgizia

*

32.0

6

Rostov Region

*

22.0(off contest)

7

Tadzikistan

*

21.0


The best results by boards:
1-Chebanenko V.(Moldavia)
2-Kaunas K.(Lithuania)
3-Svidras A.(Lithuania)
4-Kantorovich L.(Rostov-on-Don)

database of games in PGN format ch_jut59.zip(29 games of 540)