Championship of USSR(team juniors)- Vladimir 1957

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Russia(RSFSR)

*

7

6.5

6.5

6

8

7.5

9.5

9

9

69.0

2

Moscow

5

*

7.5

6.5

6

7.5

8

8

10.5

9.5

68.5

3

Georgia

5.5

4.5

*

5

7

8

9.5

8

7

9.5

64.0

4

Ukraine

5.5

5.5

7

*

6

6.5

7.5

8.5

7.5

9

63.0

5

Leningrad

6

6

5

6

*

7

6.5

9.5

7.5

6.5

60.0

6

Latvia

4

4.5

4

5.5

5

*

7.5

5.5

7.5

8.5

52.0

7

Azerbaijan

4.5

4

2.5

4.5

5.5

4.5

*

8

5.5

8.5

47.5

8

Belarus

2.5

4

4

3.5

2.5

6.5

4

*

8

5

40.0

9

Estonia

3

1.5

5

4.5

4.5

4.5

6.5

4

*

9

38.0

10

Kirgizia

3

2.5

2.5

3

5.5

3.5

3.5

7

3

*

33.5


Winners by boards:

1-Kogan B.(Ukraine)

2-Blekhtsin I.(Leningrad)

3-Savon V.(Ukraine)

4-Kuindzhi A.(Moscow)

5-Ivanchenko V.(Ukraine)

6-Mitin E.(Russia)

7-Shilov Y.(Russia)

8-Diatlov E.(Leningrad)

9-Gaprindashvili N.(Georgia)-8 of 9

10-Kazmina R.(Russia)-9 of 9

11-Stanishevskaya S.(Moscow)

12-Igumnova L.(Russia)-8 of 9

Moscow - Chernykh V.,Emelianov,Kuindzhi A.,Gaspariants,Tiagunov,Borovich,Spektor, Kushnir A.,Kalashnikova,Kolotiy,Stanishevskaya S.
Russia- Khodos G.,Bebchuk E.,Kopylov I.,Sakaev R.,Mitin E.,Shilov Y.,Zakharov A., Vilenkin I.,Kazmina R.,Gordeeva I.,Kazmina T.,Igumnova L.
Ukraine- Kogan B.,Savon V.,Ivanchenko V.,Kurganov S.,Yanovskaya
Leningrad- Blekhtsin I.,Diatlov E.,Bishard E.
Georgia- Thelidze M.,Gaprindashvili N.,
Estonia- Kivioya E.,
Belarus- Pavlov O.,Litvinov V.,Cherniavskaya R.,
Kirgizia- Abdumanapov,Lupinova V.,
Latvia- Grants A.,
Championship of USSR(team juniors)- Saratov 1957(Final B)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Uzbekistan

*

46.5

2

Lithuania

*

44.0

3

Moldavia

*

41.0

4

Kazakhstan

*

40.0

5

Armenia

*

35.0

6

Turkmenistan

*

25.5

7

Tadzhikistan

*

20.0


Winners by boards:
1-Kogan F.(Uzbekistan)
2-Valentas A.(Lithuania)
3-Kan G.(Uzbekistan)
4-Gimelstein L.(Tadzhikistan)
Uzbekistan- Kogan F.,Kan G.,Kasymov B.,Anokhin S.,Sadykov V.,Ibadlaev U.,
Lithuania- Valentas A.,Osetrova I.,Matuskov G.
Tadzhikistan- Gimelstaein L.,Getman V.,Svidersky V.,Rakhimov Z.,
Turkmenistan - Pirogov V.,
Armenia- Ter-Israelian V.,Stepanian M.,
Moldavia- Varfolomeev A.,Vekhter B.
Kazakhstan- Gainulin V.,
database of games in PGN format ch_jut57.zip(5 games of 540)
Hosted by uCoz