Championship of USSR(juniors)- Moscow 9-23.8.1950

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Russia

*

4.5

5

7.5

8

8.5

8.5

7

6.5

8.5

64.0

2

Ukraine

5.5

*

6

5.5

6

7.5

7

7.5

7.5

8.5

61.0

3

Leningrad

5

4

*

5.5

7.5

7.5

6

8.5

7.5

6.5

58.0

4

Moscow

2.5

4.5

4.5

*

7.5

6.5

5.5

7.5

8.5

8.5

55.5

5

Belarus

2

4

2.5

2.5

*

6.5

4.5

4.5

6

7.5

40.0

6

Estonia

1.5

2.5

2.5

3.5

3.5

*

5

6

7.5

6.5

38.5

7

Uzbekistan

1.5

3

4

4.5

5.5

5

*

2.5

3.5

7

36.5

8

Georgia

3

2.5

1.5

2.5

5.5

4

7.5

*

4.5

5

36.0

9

Azerbaijan

3.5

2.5

2.5

1.5

4

2.5

6.5

5.5

*

5

33.5

10

Kirgizia

1.5

1.5

3.5

1.5

2.5

3.5

3

5

5

*

27.0

Championship of USSR(juniors)- Moscow 9-23.8.1950 7 board

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

P

1

Gaiduk V.-Russia

*

1/2

1

1

0

1

1

1

1

1/2

7.0

2

Lazarev E.-Ukraine

1/2

*

0

1

1

1/2

1

1

0

1

6.0

3

Nikitin A.-Moscow

0

1

*

1

1/2

0

1

0

1

1

5.5

4

Kalatozishvili-Georgia

0

0

0

*

1/2

1

1

1

1

1

5.5

5

Chuishev-Leningrad

1

0

1/2

1/2

*

0

1

1

0

1

5.0

6

Monastyrsky-Uzbekistan

0

1/2

1

0

1

*

1/2

1/2

1/2

1/2

4.5

7

Feldman-Belarus

0

0

0

0

0

1/2

*

1

1

1

3.5

8

Karner H.-Estonia

0

0

1

0

0

1/2

0

*

1

1

3.5

9

Baiaminov-Kirgizia

0

1

0

0

1

1/2

0

0

*

1/2

3.0

10

Bagirov V.-Azerbaijan

1/2

0

0

0

0

1/2

0

0

1/2

*

1.5


1 semifinal in Baku: Azerbaijan-Turkmenistan 17.5:2.5
2 semifinal in Frunze: Kirgizia won Kazakhstan
3 semifinal in Kaunas: Moscow-Lithuania 14:6

Ukraine- Kots Y.,Lazarev E.,Katalymov B.,Kulinsky V.-8,Andreev N.-8,Mitiagin,Yavorsky I.-6.5,
RSFSR- Leonidov,Polugaevsky L.,Gilinsky I.-8.5,Strekalovsky V.-7.5,Golenishchev V.,Belov L.-8,Gaiduk V.,Asiaev,Emelianov
Leningrad- Lutikov A.-8,Spassky B.,Bykov,Soritz,Zatsepin,Slutzman,Chuishev,Kantorovich,Kondratiev V.-6,
Moscow- Chaplinsky E.,Vasiukov E.-7,Tarasov- 7,Bykhovsky A.,Nikitin A.,Nikitin S.,Plotkin
Belarus- Roizman A.,Feldman,Parnas,Shavel M.-6.5,Ruderman S.-7,
Uzbekistan- Yukhtman Y.,Mukhin E.,Grushevsky,Monastyrsky
Kirgizia- Krutikhin,Chernov,Ishambetov,Baiaminov
Azerbaijan- Khatuntsev,Geivandov,Bagirov V.,Arustamov Y.-7,
Georgia- Kalatozishvili,
Estonia- Karner H.,
Arhiv V.K.Gaiduka
database of games in PGN format ch_jut50.zip(6 games of 450)