Championship of USSR(team juniors)- Semifinal A 7-22.8.1949

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Estonia

*

3.5

7.5

8

10

29.0

2

Lithuania

6.5

*

5.5

5

7

24.0

3

Belarus

2.5

4.5

*

5.5

8

20.5

4

Latvia

2

5

4.5

*

7.5

19.0

5

Karelo-Finn

0

3

2

2.5

*

7.5

Championship of USSR(team juniors)- Semifinal B 7-22.8.1949

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Moldavia

*

5.5

6.5

6.5

18.5

2

Azerbaijan

4.5

*

4.5

8

17.0

3

Georgia

3.5

5.5

*

7.5

16.5

4

Armenia

3.5

2

2.5

*

8.0

Championship of USSR(tean juniors)- Semifinal C 7-22.8.1949

Rk

Name

1

2

3

4

P

1

Kazakhstan

*

6

6

10

22.0

2

Kirgizia

4

*

5

9

18.0

3

Uzbekistan

4

5

*

8.5

17.5

4

Turkmenistan

0

1

1.5

*

2.5

8 Championship of USSR(team juniors)- Moscow 7-22.8.1949

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Leningrad

*

6.5

7

5

6

9

8.5

42.0

2

Ukraine

3.5

*

4.5

5.5

5.5

8

8

35.0

3

RSFSR

3

5.5

*

5

6.5

6.5

8

34.5

4

Moscow

5

4.5

5

*

6

7

5.5

33.0

5

Estonia

4

4.5

3.5

4

*

8.5

8

32.5

6

Kazakhstan

1

2

3.5

3

1.5

*

7

18.0

7

Moldavia

1.5

2

2

4.5

2

3

*

15.0

8 Championship of USSR(team juniors)- Moscow 7-22.8.1949(2 board)

Rk

Name

1

2

3

4

5

6

7

P

1

Pitksaar-Estonia

*

1/2

1

0

1

1

1

4.5

2

Kots Y.-Ukraine

1/2

*

0

1

1

1

1

4.5

3

Geller A.-Leningrad

0

1

*

1/2

1

1

1/2

4.0

4

Chaplinsky E.-Moscow

1

0

1/2

*

0

1

1/2

3.0

5

Goliak I.-Kazakhstan

0

0

0

1

*

1

1

3.0

6

Gaiduk V.-RSFSR

0

0

0

1/2

0

*

1

1.5

7

Naftalin S.-Moldavia

0

0

1/2

0

0

0

*

0.5

Championship of USSR(team juniors)- Semifinal A(6 board) 7-22.8.1949

Rk

Name

1

2

3

4

5

P

1

Laes Ch.(Estonia)

*

1

1

1/2

1

3.5

2

Trenko Z.(Latvia)

0

*

0

1

1

2.0

3

Savitsky(Belarus)

0

1

*

0

1

2.0

4

Rasimavichius(Lithuania)

1/2

0

1

*

0

1.5

5

Mikhailov(Karel-Finnish)

0

0

0

1

*

1.0


Leningrad: Korchnoi V.-5.5(6),Geller A.-4,Spassky B.-4.5,Lutikov A.-5(6),Zakharov V.-4,Avtonomov S.-4, Starukhin V.-3(6),Ljavdansky V.-4,Kondratiev V.-4.5,Gankin Y.-3.5
Ukraine: Simkin Y.,Kots Y.-4.5(6),Atamanov V.-1.5(6),Andreev N.-5.5(6),Guterman M., Lobaev V.,Margolit R.,Vinetsky V.,Mitiagin Y.,Suplin R.
RSFSR: Golenishchev V.,Gaiduk V.,Valeev E.,Leonidov V.,Strekalovsky V.-4.5(6), Kushelman V.,Gilinsky I.,Polugaevsky L.-5(6),Ergin Y.,Averbukh A.
Estonia: Villup H.,Nei I.Raik A.,Laes Ch.,Tarve U.,Rodenberg A.,Tiit V., Pitksaar K.,Kesker Y.,Uusi G.-4
Moscow: Shapkin V.,Chaplinsky E.,Nikitin A.,Bykhovsky,Shirin,Yudovich M.,Skarin, Popovsky A.,Rychev,
Kazakhstan: Gammerman M.,,Goliak A.,,Markarian R.,Reznik K.,Emelianov I.,Mortkovich V., Niyazov K.,Braun E.,Tskhai G.,
Moldavia: Platonov I.,Matskevich E.,Naftalin V.,Bersudsky G.,Cheremisin F., Berginer A.,Savin P.,Asmolov G.,Avvakumov Y.,Shidlovsky R.
Latvia: Pasman M.,Zilber I.,Kliavinsh Y.,Rapoport,Peterson A.,Trenko Z.,Nevitsky, Tal M.,Mednis
Belarus: Kabanov,Dementei,Savitsky,Roizman A.,Genelin,Parnas
Lithuania: Rasimavichius
Karel-Finnish: Mikhailov
Arhiv V.K.Gaiduka
database of games in PGN format ch_jut49.zip(16 games of 105)